Aktuální článek
Cannafest 2014: Největší za posledních pět let

Cannafest 2014: Největší za posledních pět let

  • Přesně 26 915 příznivců konopí zavítalo začátkem listopadu na Výstaviště Incheba v Praze-Holešovicích, kde se už popáté konal mezinárodní veletrh konopí a léčivých bylin Cannafest. Ročník se nesl v pozitivním duchu a byl o poznání klidnější a uvolněnější ve srovnání s rokem 2013 a obdobím policejních razií v growshopech. Po skončení veletrhu jsme vyzpovídali jeho ředitele Lukáše Běhala.

Lukáši, co tě mile překvapilo na letošním veletrhu?

Letošní ročník byl bezesporu největší za posledních pět let, kdy se veletrh koná. Co do počtu obsazené výstavní plochy a zastoupených vystavovatelů vyrostl Cannafest v událost, která nemá ve světě srovnání. Akce takových parametrů ale rovněž přináší spousty organizačních problémů spojených především s odbavením velkého počtu návštěvníků. Přeci jen má výstaviště v Holešovicích své kapacity a my se přibližujeme k jejich maximálním možným hodnotám.

Výrazný posun k lepšímu ve srovnání s minulými ročníky je myslím znát v kvalitě a rozsahu odborného programu. Jsem potěšen, že Cannafest má ve světě dobře zavedené jméno, a tak se nám mnohdy hlásí sami odborníci se zájmem vystoupit se svým nejnovějším příspěvkem. Zvyšování odbornosti akce je jedním z našich hlavních cílů a doufám, že je tato snaha pozitivně hodnocena výrazným počtem návštěvníků.

A je něco, co tě nepotěšilo?

Naštěstí nemám nějakou vyloženě nemilou zkušenost. Vždy se najdou problémy, ale většinou nic závažného. Trochu mě pokaždé zamrzí některé negativně hodnotící komentáře od návštěvníků, kteří neocení naši snahu uspořádat takto rozsáhlou akci a které jen zajímá, kolik toho kde dostanou zadarmo. Pakliže budeme hodnotit pouze tento parametr, první ročníky Cannafestu byly pro tuto skupinu návštěvníků logicky větší „žně“. Většina firem se chtěla na trhu představit právě formou rozdávání vzorků produktů či drobných dárků.

Zaznamenáváš za těch pět let, co Cannafest organizuješ, nějaký významný posun nebo změnu ve vztahu veřejnosti ke konopí?

Velice mě těší především fakt, že se o Cannafest, a tím pádem i o konopí, zajímá stále více lidí střední a starší generace. Společnost je daleko otevřenější novému poznání a hlavně se nebojí o dané problematice mluvit. Na Cannafestu můžete klidně potkat svého kolegu či šéfa, tetu nebo třeba svého zubaře. Ve světě má konopí zelenou ve stále více zemích, proto se snažíme přinášet nejnovější informace i k nám. Doufáme, že jsme tak alespoň trochu nápomocni změnám k lepšímu v přístupu naší země ke konopné problematice.

Ke Cannafestu už tradičně patří třídenní odborná konference. Které významné osobnosti se jí letos zúčastnily?

Cannafest je největším mezinárodním oborovým setkáním všech příznivců konopí a vzhledem k tomu se můžete setkat s lidmi z celého světa. Významných hostů byla celá řada. Osobně mě velmi potěšila návštěva profesora Manuela Guzmána ze Španělska.

Policie se letos velmi činila. Údajně vybrala před Průmyslovým palácem za víkend přes sto tisíc korun na pokutách. Jak se chovali k tobě jako k organizátorovi? Kladli například nějaké překážky nebo požadavky na organizaci celé akce?

S policií jsem v kontaktu již od prvního ročníku Cannafestu. Vždy se setkáváme před zahájením akce a potom v průběhu vždy ráno a večer, případně přes den, když by se vyskytly nějaké závažnější problémy. Za těch pět let jsme si již „vymezili“ naše vzájemné pole působnosti.

Policie, stejně jako my, dbá především na to, aby nedocházelo k porušování platných zákonů. Letošní ročník se obešel bez jakéhokoli závažnějšího porušení ze strany vystavovatelů, zájem policie se tak upřel především na konzumaci konopí před vchodem do Průmyslového paláce. Jakožto pořadatelé víme, že toto je vnímáno jako problém, neboť se jedná o porušení vyhlášky, proto vyvěšujeme po celém areálu zákazové cedule s upozorněním, že konzumace konopí v místě akce může být ze strany policie pokutována do výše 1 000 Kč blokovou pokutou či v extrému může dojít do správního řízení, kde je sankce až 15 000 Kč. Ačkoli si umím představit a přál bych si uvolněnou akci, kde si každý může svobodně zapálit jointa, jak se mu zlíbí, přijde mi škoda nechat se zbytečně pokutovat a zkazit si tak celkový dojem z Cannafestu. Změny se však musí dělat politicky, což je vždy dlouhodobější a velice náročný proces.

Máš již nějaké plány na příští ročník? Co bys rád do budoucna změnil nebo jakou významnou osobnost konopného světa bys na 6. ročník Cannafestu rád pozval?

Plánů na změnu mám celou řadu. Z organizačního hlediska nejsem stále spokojen s odbavováním návštěvníků, i když zde jsme oproti loňskému roku udělali velký pokrok. Další problém, spojený s velkým počtem lidí, je čistota areálu. Ta se nám letos v nejexponovanějších časech dařila kontrolovat jen částečně, určitě máme co zlepšovat. Uvažuji rovněž o zkvalitnění prostoru pro odbornou konferenci. V neposlední řadě bych rád rozšířil výčet doprovodných, spíše zábavných aktivit.

Mezi hosty, které bych rád pozval na příští ročník, je například profesor Lester Greenspoon nebo jeden z nejznámějších konopných aktivistů – herec Woody Harrelson. Nechme se překvapit.

Výpověď účastníka

Benga z Prahy 1 měly o víkendu super melouch

Když jsem se letos chystal na Cannafest, počítal jsem s tím, že mě tam čeká zážitek. Ale že tam zažiju neuvěřitelné… tss… to mě ani malinko nenapadlo. Samotný veletrh byl opravdu povedený. Pestrost a hojnost tématických stánků však po dvou hodinách lehce zmůže a tak není divu, že každý kuřák rád vyběhne ven na cígo. Venku na před východem jsem se dal do řeči se dvěma maníkama. Jeden zrovnal balil jointa (ostatně skoro jako každý na dohled). Asi dvě minuty nato k nám přistoupili další dva mladíci v civilu, všechny tři nás oslovili a legitimovali se služebními průkazy policie.

Vyzvali nás, ať pěkně pokojně a v klidu s nimi poodejdeme k asi 100 metrů vzdáleným lavičkám, mimo hlavní cestu, abychom se podrobili kontrole dokladů a osobních věcí. Velmi nás to překvapilo, ale na pokyny jsme reagovali vstřícně, protože ani jeden z nás nestál o zbytečné konflikty. Já osobně jsem si byl vědom, že u sebe mám pouze půlku nedokouřeného jointa v sáčku s tabákem, a proto jsem byl klidný. U laviček jsme byli vyzváni, ať vyndáme veškeré hulení, které máme každý u sebe. Vyndal jsem toho vajgla jointa a s úsměvem ho pokládám na lavičku, jeden z mých nových známých k mé půlce přidal toho jointa, co zrovna balil, a třetí z nás neměl vůbec nic. Nám přispívajícím byla každému uložena pokuta 500 Kč za nedovolené držení omamných a psychotropních látek v malém množství a jejich konzumaci na veřejnosti.

Nic absurdnějšího bych si snad na podobné akci nedokázal ani vymyslet. Ta dvojice policajtů tam nebyla samotná. Jak jsem pak vysledoval, pohybovaly se tam minimálně čtyři dvojice a takhle tam ti čiperové pobíhali celé tři dny, co veletrh probíhal. To byla ale brigádička. Množství uložených pokut dozajista vykázalo pěknou míru vykonané činnosti a z finančního hlediska to jistě také bylo obstojné. Nejtrapnější na tom však je, když si uvědomíte, že jen jednu tramvajovou zastávku odtud na nádraží Holešovice je ve dne v noci pro každého bez ohledu na věk ke koupi zcela běžně vše od piva po heroin. A na závěr mé skromné hodnocení: Cannafest rozhodně palec nahoru, policie palec hluboko dolů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!