Aktuální článek
Legenda: Orange

Legenda: Orange

Profilový obrázek
  • California Orange a Orange Bud jsou linie s velmi odlišným původem, přesto se často zaměňují. Obě odrůdy si ovšem zasluhují svoje místo v našem seriálu o legendách, takže vám je představíme společně.

Ačkoli původ obou těchto linií se datuje na začátek osmdesátých let, jejich kořeny se nacházejí na opačných stranách zeměkoule. Jedna přišla ze slunečného státu Kalifornie, druhá je produktem holandských Dutch Passion. Kuřáci po celém světě obě tyto odrůdy milují – a přitom je stále zaměňují.

California Orange

Orange či California Orange byla ve své době prakticky jediná domácí tráva dostupná v Kalifornii. Bohatší si mohli dovolit indikovější Skunk nebo importované indiky, chudší kouřili mexickou trávu. Hlavním znakem, spojujícím vše označované jako Orange, byly výrazné oranžové pestíky a světlá hmota květů. Odněkud z tohoto podhoubí byla vyselektována matka, která nese jméno celé zmíněné větve kalifornského konopí.

California Orange coby konkrétní linii nelze sehnat ve formě semen. Jedná se o takzvanou „clone-only“ odrůdu, což znamená, že nejde o žádný stabilizovaný hybrid ze seedbanky, ale množí se pouze klony neboli řízky z mateční rostliny. Jedná se o jeden zajímavý fenotyp nějaké odrůdy, z kterého kdosi, známý Aeric77, udělal matku, měl při výběru velice šťastnou ruku. Cali-O, jak se California Orange také říká, je totiž svojí popularitou srovnatelná s takovými clone-only skvosty, jako je Trainwreck nebo Chemdog.

Určité indicie naznačují, že semena ze stejné várky, z níž proběhla selekce původní matky, by mohl stále držet Scott Blakey aka Shantibaba, jeden ze zakladatelů holandské semenné banky Green House Seeds, který je nyní hlavním šlechtitelem v seedbance Mr. Nice. Jisté je, že Shantibaba skutečně ve svém mrazáku má semena nějaké kalifornské oranžové trávy z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Jestli se však jedná o sestry a bratry naší matky, bychom se mohli dozvědět v nejbližších letech, protože Shantibaba už pár let naznačuje, že by se do jejich selekce chtěl pustit, jakmile bude mít k dispozici dostatečné prostory.

California Orange je převážně sativní hybrid s výrazným sladkým citrusovým aroma, které připomíná Fantu, Mirindu nebo jinou pomerančovou limonádu. Vzhledem k euforizujícím účinkům se medicínští uživatelé Cali-O rekrutují zejména z řad depresivních psychiatrických pacientů.


Orange Bud

Orange Bud je svým původem téměř pravý opak Cali-O. Za Orange Budem stojí několik let poctivé šlechtitelské práce v nizozemské seedbance Dutch Passion. Orange Bud vznikl krátce po tom, co Neville Schoenmaker (psali jsme v Legalizaci č. 15 – Legenda Neville: King of Cannabis, pozn. red.) přivezl ze Států do Evropy první semena Skunku.

Na začátku osmdesátých let nebylo v Amsterdamu při šlechtění moc z čeho vybírat. Všichni se přehrabovali v různých kultivarech Blueberry, Haze, Northern Lights a Skunku. Jedna taková skunková linie měla nezvyklé pomerančové aroma a poskytovala příjemný stav bez paranoie nebo zmatenosti. Zabralo to ještě pár masivních selekcí, než na svět přišel Orange Bud. Ten je od té doby v nabídce Dutch Passion v nezměněné podobě.

Orange Bud se ve svých charakteristikách podobá Cali-O tak moc, jak moc se liší svým původem. Snad jen vůni má Orange Bud jaksi pižmovější. Jinak jde ale pořád o světlé květy s dlouhými naoranžovělými pestíky, které voní po citrusech a největší úlevu poskytnou lidem, kteří trpí úzkostnými stavy. Jeden by si pomyslel, že Orange Bud je kříženec Skunku a California Orange, ale podle zasvěcených pramenů tomu tak skutečně není.

Není se čeho bát

Je fascinující, jak dva výrazně odlišné genetické fondy ve stejné době získaly hned několik shodných rysů, které nejsou u jiných odrůd běžné. California Orange i Orange Bud jsou starší než většina našich čtenářů, přesto jsou stále milými hosty tisíců zahrádek po celém světě a dlouho tomu tak ještě bude. Vznikají neustále další a další nové kultivary, které starým genům dodávají novou šťávu, takže není třeba se bát, že by tyto „oranžové“ linie vymizely.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!