Aktuální článek
Recenze na knihu Druhy psychedelické zkušenosti: klasický průvodce účinky LSD na lidskou psychiku

Recenze na knihu Druhy psychedelické zkušenosti: klasický průvodce účinky LSD na lidskou psychiku

  • Publikace dvou světoznámých amerických psychologů, která vyšla poprvé roku 1966, patří mezi klasiky literárního žánru věnujícího se změnám lidského vědomí. Proč právě tuto knihu dodnes oceňují a vyzdvihují jak vědci a členové lékařské profese, tak i běžní uživatelé psychedelik a teoretičtí zájemci o celou problematiku?

Robert Masters a Jean Houstonová měli to štěstí, že působili v oblasti klinického výzkumu psychedelických látek (zejména LSD) ve Spojených státech od poloviny padesátých do začátku šedesátých let, kdy ještě neplatily striktní zákony a omezení, v jejichž důsledku bylo prakticky nemožné zkoumat působení látek měnících vědomí na lidskou psychiku.

Z první ruky

Jejich práce je tak ojedinělá tím, že vychází z několika let praktického pozorování toho, co s „normálním“ člověkem dělá LSD a další psychedelické substance.

Autoři osvětlují pozitiva i negativa užití těchto látek, seznamují čtenáře s různými technikami práce s nimi a bez zbytečné protidrogové hysterie prezentují závěry vlastních pozorování. Kromě toho představují nejdůležitější osobnosti tehdejšího „objevování“ psychedelik (například Aldouse Huxleyho, Timothy Learyho a R. Gordona Wassona) a snaží se osvětlit náboženský aspekt celé zkušenosti.

Knihu si můžete objednat v našem eshopu edice Legalizace za 399 Kč.

Kniha Druhy psychedelické zkušenosti se brzy stala základní příručkou laických i odborných zájemců o jednu z nejkontroverznějších metod ovlivňování lidské psychiky a myšlení, načež se dočkala několika doplněných vydání. V českém překladu vyšla poslední přepracovaná verze z roku 2000, která na více než 400 stranách působivě demonstruje možnosti, jež lidstvu skýtají psychedelika.

I přes odbornost autorů a relativní složitost dané problematiky lze tuto ojedinělou publikaci doporučit i těm, kdo se o působení látek měnících vědomí teprve začínají zajímat.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!