Aktuální článek
IACM ZPRAVODAJ: Kanabinoidní léčba bolestí hrudníku jiného než srdečního původu

IACM ZPRAVODAJ: Kanabinoidní léčba bolestí hrudníku jiného než srdečního původu

  • IACM Zpravodaj - ve spolupráci s Mezinárodní asociací pro kanabinoidní léčbu (IACM) přinášíme zprávy a studie ze světa léčby konopím. (www.cannabis-med.org)

Bolesti hrudníku, jejichž původem nejsou kardiacké obtíže, zažívají statisíce lidí po celém světě. V jejich důsledku se mohou objevovat problémy s polykáním, pocity úzkosti a obavy z vážného zdravotního poškození.

Kvůli bolestivým symptomům, jež jsou velmi podobné srdečnímu infarktu, se pacienti musejí okamžitě odebrat do nemocnice, kde vyšetření v mnoha případech ukáže, že bolest nesouvisí se srdcem, ale jinými orgány, zejména přecitlivělým jícnem.

Léčba tohoto druhu bolesti v současné době spočívá především v nasazení preparátů tlumících bolest, často se používají také selektivní inhibitory vychytávání serotoninu (SSRI), jež se běžně předepisují na léčbu depresí.

Nový výzkum lékařů z fakultní nemocnice univerzity Temple v americké Filadelfii, vedený gastroenterologem Dr. Ronem Schey, se zabýval možnou léčbou bolestí hrudníku v důsledku hypersenzitivního jícnu pomocí synteticky izolovaného tetrahydrokanabinolu (THC), jež se nazývá dronabinol a v několika zemích světa je dostupný na předpis pod názvem Marinol. Toto léčivo bylo doposud využíváno především na potlačení nevolnosti u pacientů s HIV a tlumení bolestí u onkologických pacientů podstupujících chemoterapii.

Pilotní studie se zúčastnilo třináct pacientů s bolestí hrudníku nesouvisející se srdcem, z nichž někteří dostávali 5 mg dronabinolu v pilulkách dvakrát denně po dobu čtyř týdnů, zatímco zbytek užíval placebo.

Podle Dr. Scheye skupina užívající dronabinol „zaznamenala výraznou úlevu od bolestí – jak co se týče intenzity, tak frekvence, aniž by byly pozorovány závažné vedlejší účinky. Jedná se o nadějné výsledky při hledání účinného léku na tyto obtíže.“

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!