Bolesti hrudníku, jejichž původem nejsou kardiacké obtíže, zažívají statisíce lidí po celém světě. V jejich důsledku se mohou objevovat problémy s polykáním, pocity úzkosti a obavy z vážného zdravotního poškození.
Kvůli bolestivým symptomům, jež jsou velmi podobné srdečnímu infarktu, se pacienti musejí okamžitě odebrat do nemocnice, kde vyšetření v mnoha případech ukáže, že bolest nesouvisí se srdcem, ale jinými orgány, zejména přecitlivělým jícnem.
Léčba tohoto druhu bolesti v současné době spočívá především v nasazení preparátů tlumících bolest, často se používají také selektivní inhibitory vychytávání serotoninu (SSRI), jež se běžně předepisují na léčbu depresí.
Nový výzkum lékařů z fakultní nemocnice univerzity Temple v americké Filadelfii, vedený gastroenterologem Dr. Ronem Schey, se zabýval možnou léčbou bolestí hrudníku v důsledku hypersenzitivního jícnu pomocí synteticky izolovaného tetrahydrokanabinolu (THC), jež se nazývá dronabinol a v několika zemích světa je dostupný na předpis pod názvem Marinol. Toto léčivo bylo doposud využíváno především na potlačení nevolnosti u pacientů s HIV a tlumení bolestí u onkologických pacientů podstupujících chemoterapii.
Pilotní studie se zúčastnilo třináct pacientů s bolestí hrudníku nesouvisející se srdcem, z nichž někteří dostávali 5 mg dronabinolu v pilulkách dvakrát denně po dobu čtyř týdnů, zatímco zbytek užíval placebo.
Podle Dr. Scheye skupina užívající dronabinol „zaznamenala výraznou úlevu od bolestí – jak co se týče intenzity, tak frekvence, aniž by byly pozorovány závažné vedlejší účinky. Jedná se o nadějné výsledky při hledání účinného léku na tyto obtíže.“