Aktuální článek
Spása pro pěstitele v uzavřených prostorech? Growduino!

Spása pro pěstitele v uzavřených prostorech? Growduino!

  • Pěstování rostlin pod umělým osvětlením v uzavřených prostorech je nám známo již dlouhou dobu. Výstavba a vylepšování takových prostor patří mezi každodenní chleba mnoha pěstitelů, kteří si nemohou dovolit mít rostliny venku na sluníčku. Nebo prostě nechtějí, protože mít možnost ovládat počasí a tím zajistit perfektní podmínky pro růst i květ je nesporná výhoda. Kdo zažil sklizeň v zimních měsících, kdo vyhrál boj s plísní, kdo pěstoval odrůdy v našem podnebí ve volné přírodě nepěstovatelné, ten ví, o čem je řeč.

Toliko výhody. Jaké jsou ale nevýhody takového pěstování? Čas. To nejcennější, co máme, hned po zdraví. Pěstování v uzavřených prostorech vyžaduje skoro každodenní údržbu, kontrolu, řešení různých situací, ladění systému a podobně. Existuje něco, čím bychom si práci podstatně ulehčili? Něco, čím bychom chod pěstírny mohli kontrolovat a řídit automaticky a na dálku?

V minulosti se objevilo mnoho různých zařízení, jež se pokoušely více či méně měřit a ovládat základní potřebné funkce pěstíren. Digitální teploměry a vlhkoměry se záznamem minima a maxima, časovací hodiny se zásuvkou, relé s termostatem, ale i sofistikovanější čidla napojená na počítač, zapisující stav a umožňující následné prohlížení v grafu. Když jsem ale sháněl zařízení, které by sjednotilo a nahradilo všechny tyhle hračky, zjistil jsem, že na trhu žádné není, prostě neexistuje. Tedy aspoň v rozumné cenové relaci, nepočítám ultradrahá průmyslová řešení s čidly v řádech tisícikorun a celkové ceně několika desítek tisíc. Ale co teď?

Rozhodl jsem se zkusit sestrojit vlastní. Prvotní úkol byl definovat, co by to mělo umět, jak by to mělo fungovat a následně z čeho to postavit, aby to bylo dostupné pro každého a dalo se to jednoduše upravovat. Naštěstí jsem narazil na Arduino, minipočítač o velikosti kreditky, který se pomocí různých modulů a čidel dá sestavit tak, aby dělal to, co je potřeba. Tedy pokud ho někdo bude umět naprogramovat. Shánění programátorů bylo a je nelehký úkol, projekt Growduino nebyl od počátku koncipován jako komerční, takže jsem neměl k dispozici rozpočet, ze kterého bych je standardně platil. Podařilo se mi ale najít nadšence, kteří na projektu začali spolupracovat a s jejichž pomocí jsme to dotáhli do stadia, ve kterém je to dnes. Tímto jim také velmi děkuji a doufám, že budeme spolupracovat dál.

Jak vlastně Growduino vypadá a co umí?

Growduino je zařízení vytvořené na platformě Arduino pro kompletní a hlavně dálkové monitorování a automatické řízení uzavřených pěstebních prostor, jako jsou indoorové pěstírny či skleníky. Samozřejmě umožňuje také manuální a lokální řízení. Jedná se tedy o systém, který prostřednictvím čidel a výstupních zařízení nakládá s naměřenými hodnotami dle uživatelského nastavení tak, aby bylo možné dosáhnout dokonalého pěstitelského výsledku. To vše pouze pomocí webového prohlížeče ve vašem PC nebo také tabletu, notebooku, ale i chytrého telefonu – bez instalace jakékoli dodatečné aplikace a klidně i z druhého konce světa. Můžete konečně bez starostí odjet na dovolenou a zároveň mít vše pod kontrolou – Growduino se o to postará. Nespornou výhodou je velmi nízká pořizovací cena. Průmyslová zařízení tohoto typu, která ani neumí zobrazovat data a ovládat prostor dálkově přes internet, stojí několik desítek tisíc, obvykle 30 000 Kč a více.

Umí měřit množství světla, teplotu vzduchu, zálivky, relativní vlhkost, hladinu zálivky a zaznamenávat hodnoty, které se pak dají zobrazit v grafech. Umí zapínat a vypínat připojená zařízení – ovládá automaticky osvětlení, větrání, zavlažování, zvlhčování, ale i doplňování zálivky, odvlhčování a topení. Vše si lze pohodlně nastavit přes webový prohlížeč, zařízení je připojeno na internet nebo domácí síť. Z jakéhokoli počítače, chytrého telefonu, tabletu – nezáleží na operačním systému, stačí, když má prohlížeč webových stránek.

Vše je smontováno v úhledné rozvaděčové krabici, připevnitelné na zeď, navíc s displejem pro rychlou kontrolu základních hodnot. Čidla v malých krabičkách se jednoduše připojují pomocí telefonního plochého kabelu, délku lze přizpůsobit na míru. To je komfort pro moderního pěstitele, co říkáte?

Alerts

Jenže co když něco přestane fungovat, jak má? Jak se to pěstitel dozví? Nedílnou součástí a obrovskou výhodou oproti podobným zařízením je zasílání e-mailu v případě, že některá z nastavených hodnot překračuje limit. Hlídat lze nejen teplotu a vlhkost, ale i teplotu zálivky, funkčnost osvětlení a v luxusní verzi s UPS i výpadek proudu. Záleží pouze na výběru použitých čidel. Vždy se včas dozvíte o nestandardním prostředí v pěstebním prostoru a máte možnost zasáhnout a předejít tak katastrofě. Pokud máte v chytrém telefonu nastaveného e-mailového klienta, budete mít přehled o situaci u vašich rostlin odkudkoli na celém světě.

Growduino tak dospělo do stadia, kdy je možné ho na míru sestavit dle potřeb skoro každého pěstitele, ulehčit mu práci a zajistit ideální podmínky pro jeho rostliny.

www.growduino.cz

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!