Aktuální článek
Recenze na knihu Psychoaktivní rostliny

Recenze na knihu Psychoaktivní rostliny

  • Německý antropolog Christian Rätsch je považován za jednoho z největších žijících znalců etnofarmakologie a rostlinné medicíny se specializací na látky, jež dokáží měnit lidské vědomí. Jeho zatím poslední česky vydaná publikace Psychoaktivní rostliny představuje čtivý souhrn bohatých znalostí o této fascinující problematice.

Rätsch využil rozsáhlých znalostí lidských dějin, šamanismu a medicínského použití psychoaktivních rostlin k tomu, aby vytvořil ucelený obraz historie etnomedicíny a obohacování lidského ducha v průběhu dějin.

Šaman a vědec
Autor svým vědecko-šamanským přístupem vytváří neobvyklé a komplexní dílo, které působí jednak jako encyklopedie botanické taxonomie psychoaktivních rostlin, ale zároveň představuje i originální interpretaci role, jakou tyto rostliny mohly hrát a hrály v evolučním vývoji člověka.

Kniha je rozdělena na několik kapitol, které reflektují jak chronologický „běh“ dějin, tak odlišnosti mezi vývojem poznání na jednotlivých kontinentech. Zároveň se umně prolínají, takže v první části se dočteme o nejstarších psychedelických zkušenostech neandrtálců a prvních šamanů v Evropě a západní Asii, zatímco ve druhé kapitole se autor zaměří na oblasti Indie, které ovšem dává do souvislostí například s obřady v delfské věštírně starověkého Řecka.

Knihu si můžete zakoupit v eshopu edice Legalizace za 329 Kč.

Ve třetí části se přesuneme do rostlinné říše Severní a Jižní Ameriky, kde prozkoumáme zkušenosti původních indiánů i americké „objevitele“ světa psychedelik ve 20. století, mezi něž patřil například legendární etnobotanik a spisovatel Terence McKenna. Dále se seznámíme s africkými předky a jejich vizemi a nakonec i vědeckým pohledem na tyto „mocné psychické síly“ od počátku 20. století.

To vše je vhodně doplněno množstvím obrázků, autentických kreseb, receptů a citací. Zvídavý čtenář zcela jistě ocení i obsáhlý seznam použité literatury a netradičně koncipovaný glosář (nazvaný Glosseum Divinorum).

Celkově lze říci, že Psychoaktivní rostliny zaujímají výjimečné místo v tuzemské nabídce knih s tematikou rostlinných psychedelických látek.

Poznámka autora: Doslovný překlad knihy zní Rostliny proroků. České vydání ale vyšlo již pod názvem Psychoaktivní rostliny.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!