Lukáš Hurt pracuje jako překladatel, novinář, editor a vydavatel. Od…
Spojené státy americké
4. listopadu přišly bezpochyby nejzásadnější zprávy z druhého břehu Atlantiku, kde občané Aljašky, Oregonu a Washingtonu D. C. schválili v lidových hlasováních legalizaci konopí pro rekreační účely, čímž se připojili ke Coloradu a Washingtonu, jež konopí legalizovaly na konci roku 2012.
Téhož dne byl v lidovém hlasování v Kalifornii schválen návrh na reformu trestního zákona snižujícího drakonické tresty v souvislosti s drogami. Jediným, ovšem relativním neúspěchem „legalizátorů“ v průběhu listopadové volební noci bylo hlasování o legalizaci konopí k léčbě na Floridě, kde s návrhem nesouhlasilo potřebných 60 procent voličů (jak požadovala výjimečně tvrdá klauzule), nýbrž „pouze“ 58. Ve všech ostatních referendech přitom stačila jakákoli nadpoloviční většina.
10. listopadu oznamuje starosta největšího amerického města New Yorku Bill de Blasio, že držení konopí v množství do 25 gramů přestane být trestným činem a bude pouze přestupkem.
12. listopadu vydává FBI zprávu, podle níž bylo za rok 2013 v souvislosti s konopím zatčeno na území Spojených států o 56 000 lidí méně než v roce 2012. Hlavním důvodem byla právě legalizace ve státech Colorado a Washington, kde došlo k bezprecedentnímu poklesu zatčení. Poprvé po deseti letech tak ve Spojených státech během jednoho kalendářního roku skončilo v poutech kvůli konopí méně než 700 000 lidí.
Uruguay
Obavy příznivců legalizace, že opozice zvítězí v listopadových prezidentských volbách nad vládnoucí stranou José Mujici a zruší plánovanou legalizaci konopí v zemi, se naštěstí nepotvrdily – vůdce opozice Luis Lacalle Pou získal v prvním kole o sedmnáct procent méně hlasů než kandidát strany současného prezidenta Tabaré Vásquez. Opozice navíc nezískala potřebnou většinu k tomu, aby zákon mohla zrušit, ani v doplňkových parlamentních volbách.
Velká Británie
31. října je zveřejněna expertní zpráva, kterou si nechalo vypracovat tamější ministerstvo vnitra, podle níž kriminalizace a prohibice nemá žádný vliv na spotřebu drog. Odborníci, veřejnost i někteří politici zejména za Liberálně demokratickou stranu opakovaně požadují, aby premiér David Cameron uznal, že současné represivní zákony nefungují a začal s reformou a dekriminalizací.
Premiér Cameron jakoukoli změnu v této oblasti dlouhodobě odmítá, což nezměnila ani tato zpráva – i proto se nejvýše postavený náměstek ministerstva vnitra zodpovědný za prevenci kriminality Norman Baker (reprezentující právě Liberální demokraty) rozhodl k nečekanému kroku a 3. listopadu na svou funkci rezignoval s tím, že „tato vláda nemá sebemenší snahu prosazovat racionální drogovou politiku založenou na vědeckém přístupu“ a spolupráce s ministryní vnitra Theresou May v této oblasti je jako „brodit se bahnem“.
Německo
17. listopadu se v médiích objevuje zpráva, že zástupci radnice pátého největšího německého města Frankfurtu hodlají – jako první město v zemi – diskutovat o možné legalizaci konopí na lokální úrovni. Za tímto účelem probíhá odborná konference, na níž jsou prezentovány názory odborníků na drogovou problematiku.
Rakousko
29. října se první parlamentní strana v historii Rakouska přihlásila k myšlence legalizace konopí – konkrétně se jedná o neoliberální NEOS. Předseda této strany Mathias Strolz prohlásil: „Podporujeme právo na svobodné rozhodování a svobodu užívání konopí. Legalizace dává smysl, jako první hodláme prosazovat dekriminalizaci a právo na samopěstování.“
Nizozemsko
11. listopadu schvaluje nizozemský Senát nový zákon namířený proti growshopům a jejich zaměstnancům, kteří nebudou moci podávat jakékoli informace o pěstování a zpracování konopí. Zákon má vstoupit v platnost 1. března 2015 a navazuje na sérii předchozích restriktivních návrhů omezujících působnost coffeeshopů, pěstitelů a uživatelů konopí.
23. listopadu měl začít již 27. ročník tradičního Cannabis Cupu v Amsterdamu, který je jednou z nejpopulárnějších událostí konopného světa. Organizátoři ale krátce před zahájením obdrželi varování od starosty města, že v případě zahájení akce „budou všichni účastnící a organizátoři zatčeni“, čímž je zasazena další rána světoznámé nizozemské liberální cestě a toleranci vůči konopné komunitě.
Afghánistán
Zpráva Úřadu OSN pro drogy a zločin (UNODC) z 12. listopadu uvádí, že produkce opia v Afghánistánu stoupla oproti loňsku o 17 procent a dosáhla nového rekordu, a to i přesto, že koalice vedená Spojenými státy utratila od roku 2001 za boj proti drogám v této zemi více než 7,6 miliard dolarů (kolem 150 miliard Kč). Celkově mělo být oseto na 224 000 hektarů půdy s hodnotou sklizně kolem 3 miliard dolarů (60 miliard Kč).