Aktuální článek
IACM ZPRAVODAJ: DÁNSKO ZAHAJUJE ROZSÁHLÝ VÝZKUM LÉČEBNÝCH VLASTNOSTÍ KONOPÍ

IACM ZPRAVODAJ: DÁNSKO ZAHAJUJE ROZSÁHLÝ VÝZKUM LÉČEBNÝCH VLASTNOSTÍ KONOPÍ

  • IACM Zpravodaj - ve spolupráci s Mezinárodní asociací pro kanabinoidní léčbu (IACM) přinášíme zprávy a studie ze světa léčby konopím. (www.cannabis-med.org)

I přes snahy liberálního starosty hlavního dánského města Kodaně Franka Jensena, který se opakovaně pokouší prosadit alespoň lokální formu legalizace konopí (částečně se to podařilo ve světoznámé čtvrti Christiana), vrcholní političtí představitelé se doposud ostře ohrazovali proti legalizaci rostliny jak pro rekreační, tak léčebné využití.

Velmi důležitou změnu v tomto kurzu proto představuje dohoda vládních stran z konce října 2014, podle níž bude ze státního rozpočtu rozděleno 857 milionů dánských korun (více než 3 miliardy Kč) na množství různorodých projektů a výzkumů, které budou mít mimo jiné za úkol zkoumat širokou škálu léčebných vlastností konopí.

„Minimálně 35 milionů dánských korun (zhruba 120 milionů Kč) bude vyčleněno přímo na klinické výzkumy účinků konopí na kvalitu života a zdraví člověka, abychom dokázali lépe pochopit mechanismy působení rostliny na prevenci a léčbu různých nemocí – například chronické bolesti,“ stojí v prohlášení.

Prohlášení o alokaci finančních prostředků přivítali zástupci Liberální aliance, jejíž předseda Anders Samuelson to na svém facebookovém profilu okomentoval slovy „Už bylo na čase!“, i členové levicové Rudo-zelené aliance. Podle poslankyně za tuto stranu Rosy Lundové je „skvělé, že se podařilo sehnat finance na výzkum léčebných vlastností konopí, protože mnoho indicií napovídá, že tato rostlina dokáže nemocným účinně pomáhat například při léčbě roztroušené sklerózy nebo epilepsie.“

Zástupci většiny politických stran v Dánsku se dokonce v reakci na červencovou zprávu Světové zdravotnické organizace doporučující dekriminalizaci všech drog shodli na tom, že je nutné přehodnotit celkový prohibiční přístup vlády k drogové problematice.

Zdroj: www.thelocal.dk

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!