Aktuální článek
Recenze na knihu Pharmako/Gnosis: fantastika a diamondika

Recenze na knihu Pharmako/Gnosis: fantastika a diamondika

  • Poslední díl slavné Pharmako trilogie kalifornského ekobotanika a poety Dale Pendella představuje završení obsáhlé série zkoumající vědecký a lidský pohled na vztah mezi psychoaktivními látkami a člověkem.

Dale Pendell považuje dle svých vlastních slov vědu za „podskupinu poezie“ a současně na této premise zakládá i svou literární tvorbu a bádání v oblasti látek měnících vědomí. Typickým příkladem je završení Pharmako trilogie více než čtyřsetstránkovým dílem, jehož celý název zní Pharmako/Gnosis: Moc rostlin a cesta jedů. Proč je právě zde použit výraz gnosis a co se v této bezpochyby unikátní publikaci vlastně dočteme?

Mystické porozumění duchu rostlin

V předmluvě se dozvíme, že „zelená gnóze je zářivě jasným proudem mystického porozumění pramenícím z ducha rostlin a zeleného lesa, k němuž skrz magické umění přistupuje bylinkář.“

A přesně tak přistupuje k psaní i Pendell – spojuje poznatky přírodních věd s magickou a mystickou zkušeností našich předků (i svou osobní). Jako pomocné berličky mu slouží bohaté ilustrace, obrázky a především citace dnes již legendárních mystiků, básníků a vědců, jako například anglického vizionářského básníka Williama Blakea, případně šamanských učenců indiánských a dalších starodávných kultur.

Knihu Pharmako/Gnosis – Moc rostlin a cesta jedů můžete zakoupit v eshopu edice Legalizace za 459 Kč.

Sám autor tvrdí, že knihu lze číst klidně odzadu nebo zprostředka, protože postrádá tradiční lineární způsob vyprávění, ale naopak její struktura je údajně „třírozměrná a holografická“. Konkrétně získáme spoustu zajímavých a nových informací o takzvaných fantastikách (například lysohlávky, LSD, peytol, ayuahuasca, ale i ropuchy) a daimondikách (durman, ketamin, ale i muchomůrka).

Kromě množství autentických ilustrací, fotografií a obrázků čtenář zcela jistě ocení i perfektně zpracovaný a velmi rozsáhlý seznam literatury a rejstřík nejdůležitějších pojmů, který u obdobných publikací často bohužel schází. I díky těmto návdavkům můžeme výjimečné dílo Pharmako/Gnosis ocenit a dlouhodobě využívat v celé jeho komplexnosti a rozmanitosti.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!