Duchovní otcem muzea je nizozemský podnikatel Ben Dronkers, který je zároveň zakladatelem Muzea hašiše a konopí (Hash Marihuana & Hemp Museum) v Amsterdamu a majitelem společnosti HempFlex, jež se zabývá šlechtěním, pěstováním a zpracováním technického konopí.
Projekt na otevření muzea byl zahájen již v roce 2002. Dronker tehdy koupil ruinu obrovského paláce v barcelonské gotické čtvrti, čímž ji zachránil před úplnou zkázou. Palau Mornau byl založen již v 15. století, na počátku 20. století ale prošel rekonstrukcí a dostal nový kabát ve stylu tehdy populárního modernismu.
Větší a lepší
Následujících deset let věnoval Dronkers značné množství finančních prostředků rekonstrukci historické budovy s jediným cílem – vybudovat v Barceloně podobné muzeum, jaké se mu již dříve podařilo zprovoznit v Nizozemsku.
V jeho sbírkách a depozitářích by se mělo po ukončení všech prací nacházet těžko uvěřitelných 65 000 etnografických artefaktů, které mají souvislost s pěstováním, šlechtěním a využívání všech forem a částí konopné rostliny. To vše na zhruba 900 metrech čtverečných výstavních prostor.
Muzeum chce veřejnosti představit konopí nejen jako rekreační měkkou drogu a léčivou bylinu, ale chystá se návštěvníky seznamovat i s dalšími možnostmi využití rostliny v průmyslu – od textilního až po nábytkářský.
Součástí prostor bude samozřejmě také obchod, kde si návštěvníci mohou opatřit snad všechny představitelné suvenýry s konopnou tématikou – od plakátů s Bobem Marleym až po textilní výrobky nebo dýmky (prozatím bohužel prázdné).
Zdroj: http://news.artnet.com