Aktuální článek
Bill Clinton se v Mexiku omluvil za válku proti drogám, teď je na prezidentu Obamovi, aby ji ukončil

Bill Clinton se v Mexiku omluvil za válku proti drogám, teď je na prezidentu Obamovi, aby ji ukončil

  • Bývalý americký prezident Bill Clinton se minulý týden omluvil mexickému národu za zkázu rozpoutanou v důsledku války proti drogám.

Při projevu ke skupině podnikatelů, studentů a politiků Clinton prohlásil: „Kéž byste neustále nemuseli řešit pašování drog. Ale na druhou stranu, není to tak úplně vaše vina.“ Dále uvedl, že takzvané „úspěchy“, kterých bylo v jiných zemích dosaženo v rámci války proti drogám, v jejímž čele stojí Spojené státy, obchod s drogami nezlikvidovaly, jen ho vytlačily do Mexika a Střední Ameriky. „Za to se omlouvám,“ kál se.

Jedna omluva za sto tisíc mrtvých

Jenže Spojené státy dluží Mexiku daleko větší omluvu. Americká vláda každoročně poskytuje Mexiku stovky milionů dolarů vojenské a policejní pomoci – z nichž většina putuje na válku proti drogám. Od roku 2008 takto „investovala“ jen v Mexiku zhruba tři miliardy dolarů.

Výsledky této masivní eskalace války proti drogám jsou ale zcela katastrofální: bylo zavražděno přes sto tisíc lidí, více než pětadvacet tisíc jich zmizelo, stovky tisíc Mexičanů musely opustit své domovy a z desítek tisíc dětí se stali sirotci.

Lidé celkově procházejí nezměrnými psychologickými traumaty; ve státech Guerrero, Tamaulipas, Chihuahua a dalších byly objeveny nesčetné masové hroby s desítkami až stovkami neidentifikovaných těl, dále dramaticky narostlo porušování lidských práv ze strany mexických bezpečnostních složek a úřadů (včetně tisíců zdokumentovaných případů mučení, zmizení a mimosoudních poprav).

 Abychom náhodou nezapomněli: to prohibice stvořila nezákonný obchod s narkotiky.

Odhalení přímé účasti místních, státních a federálních bezpečnostních složek na zavraždění 43 studentů v Guerreru dokazuje hloubku korupce a rozsah krveprolití v Mexiku, jež je z větší části živeno ničivou válkou proti drogám, kterou financují Spojené státy.

Všechny války páchají zlo

Tyto devastující následky jsou typické pro militarizované strategie – jakou byla i ta uplatňovaná v boji proti drogám v Kolumbii během Clintonovy vlády a několik let po ní. Nejenže masivní nasazení zbraní, policie a armády nijak nesnižuje míru užívání či nabídku drog, ale navíc vzrůstá násilí spojené s obchodem s drogami. Abychom náhodou nezapomněli: to prohibice stvořila nezákonný obchod s narkotiky.

Není to poprvé, co se Clinton po odchodu z funkce omluvil za rozšíření války proti drogám během svého prezidentování. Litoval toho, že se postavil proti léčebnému konopí, proti programům na výměnu stříkaček, díky nimž by se předešlo tisícům případů nákazy HIV/AIDS, a omluvil se také za to, že americké věznice zaplnil lidmi obviněnými z nenásilných přečinů spojených s drogami.

Výsledky masivní eskalace ve válce proti drogám v Mexiku jsou zcela katastrofální.

V roce 2012 se Clinton navíc přidal k bývalým prezidentům několika dalších zemí a ostře kritizoval bezvýslednost čtyřicet let dlouhé války proti drogám. Doslova pronesl: „Pokud jsme očekávali, že výsledkem bude eliminace užívání drog v Americe a likvidace překupnických sítí, pak lze říct jediné – neuspěli jsme.“

Člověk by si samozřejmě přál, aby Clinton a jeho prezidentští kolegové, místo aby měli jen spoustu hezkých řečí v politickém důchodu, bývali udělali správnou věc, když ještě byli u moci. Je ale pořád se aspoň takto omluvit než předstírat, že se vlastně nic špatného nestalo.

Jenže potřebujeme daleko víc než jen omluvy – zejména od těch, kdo nám nyní vládnou nebo v blízké budoucnosti budou.

Prezident Obama by se neměl pouze omluvit, měl by okamžitě zastavit financování války proti drogám, a to nejen v Mexiku.

Daniel Robelo je výzkumný koordinátor organizace Drug Policy Alliance.

Zdroj: http://www.drugpolicy.org/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!