Aktuální článek
Když není politická vůle

Když není politická vůle

  • Legalizovat konopí není žádná sranda. Možná konopí samotné zábavné být může, ale snažit se změnit drogovou legislativu je docela tvrdý oříšek i pro někoho, kdo se jmenuje veverka. Je zřejmé, že pokud jednotlivec nemá zákonodárnou moc, měnit zákony mu nepřísluší. Může sice lobbovat, ale jen tam, kde někomu pokvete pšenka, respektive konopí.

Předkládat a prosazovat zákony, z kterých nikdo ze zúčastněných politiků nic nemá a které by měly „jen“ zpříjemnit a zkvalitnit život obyčejných lidí, není v naší kotlině pravidlem ani politickou výzvou. Téma konopí je mezi politiky politicky nekorektní, blaho veřejnosti nikoho nahoře nezajímá. Ačkoli je po volbách parlamentních, senátních i komunálních, nemáme, vyjma nových tváří hlásajících z televizních obrazovek a sloupků novin stejné nepravdy jako hlavy minulé, nic nového.

Vhodnou ukázkou takového jednání je například nedávné zamítavé stanovisko starostky Prahy 3 Vladislavy Hujové z TOP09, která ve „své“ městské části nepovolila konání nadcházejícího happeningu Million Marihuana March 2015 – demonstrace za legalizaci konopí. Letošní, v pořadí již osmnáctý ročník demonstrace vyjadřující nesouhlas s přetrvávající kriminalizací konopí a jeho uživatelů, měl začátkem května opět ukončit svůj pochod centrem Prahy kulturně–vzdělávacím odpolednem na Vrchu svatého Kříže v parku Parukářka.

Rada městské části se však na doporučení starostky rozhodla jinak. V důvodové zprávě se pak odvolává na nejasnou budoucnost a vůbec fabuluje, když píše, že by konáním takové akce mohlo dojít k nevratnému poškození veřejné zeleně a že propagace legalizace konopí je v místě nevhodná, protože jsou v parku dvě dětská hřiště, kde tráví čas rodiny s dětmi. Bohužel nemělo žádný smysl doložit z historie, že za posledních sedm let, co se happening na Parukářce konal, nedošlo v parku ke zlomení jediné větve ani psychické újmě jediného nezletilého. Počet demonstrantů každým rokem, pravda, roste, ale právě o rodiny s dětmi, které si do parku přicházejí užít poklidného kulturní odpoledne, nebo o seniory, kteří se shání po nových informacích o využití konopí či rovnou po konopných semínkách. Dalším pochopitelným důvodem nárůstu příznivců legalizace konopí je také zřejmá nespokojenost lidí se současnou nemorální, neefektivní a diskriminující protikonopnou legislativou.

Nesmíme se nechat odradit zamítavými postoji ani nepodloženými argumenty, které, ačkoli mnohdy dávno vyvrácené, jsou pro mnohé politiky jedinou municí při obraně konzervativní politiky, která v kontextu světového legalizačního vývoje není už ani populistická, ale jen ubohá.

Připravte se na letošní demonstraci za legalizaci konopí, která se chystá na 8. května v centru Prahy, a sledujte novinky na webu mmm.legalizace.cz.

Kdo pěstuje a občas demonstruje, ten skutečně legalizuje.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!