Aktuální článek
Drogová poradna: THC a mateřské mléko

Drogová poradna: THC a mateřské mléko

  • Ve spolupráci s online drogovou poradnou (www.drogovaporadna.cz), kterou spravuje tým zkušených odborníků o. s. Sananim.

Dobrý den, chtěla bych se optat, jak moc škodlivé je dát si při kojení 5–6 šluků marihuany. Je to malé brčko a nedávám si každý den.

Zdravím Vás, je dobře, že si sháníte informace. Ideální by samozřejmě bylo marihuanu vůbec v době kojení nekonzumovat. Pokud matka užívá a zároveň kojí dítě, obsažené látky (včetně psychoaktivního THC a toxických látek, které se vytvářejí při kouření marihuany obdobně jako při kouření běžných cigaret) se dostávají do mateřského mléka. Hladina těchto látek je pak dokonce mnohem vyšší než například v krvi. To pak může mít negativní vliv na imunitní systém kojeného miminka. Konzumace všech drog prostřednictvím prolaktinu snižuje tvorbu mléka. Další rizika spojená s konzumací během kojení mohou být například poruchy vývoje pohybového systému. Dalším faktorem je také skutečnost, že pokud matka konzumuje a je pod vlivem nějaké omamné látky, může se tímto snížit schopnost se o dítě řádně postarat. Rodičovská role je velmi zodpovědnou rolí a bohužel, konzumace drog se s tímto dosti často vylučuje.

Výzkumů na toto téma je poměrně málo a výsledky nejsou zcela jednoznačné. I přesto bych tuto situaci nepodceňovala. Pokud se nechcete konzumace marihuany vzdát úplně, doporučuji ji alespoň odložit na dobu, až kojit nebudete. Užívejte si mateřství a buďte na sebe, potažmo miminko opatrná.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!