Přenáší se kousnutím samičky komárů rodu Anopheles a její nejzávažnější formou je tropická nebo také mozková malárie, kterou sice lze úspěšně léčit, ale často se jedná o onemocnění smrtelné – zejména u obyvatel nejchudších afrických států. Světová zdravotnická organizace eviduje ročně 300–500 milionů případů onemocnění a až tři miliony úmrtí.
Kromě úmrtí hrozí při tomto onemocnění i závažné neurologické poruchy, přičemž na obojí se zaměřili brazilští odborníci z Institutu biologických věd na Federální univerzitě v Minas Gerais ve studii publikované v lednovém vydání časopisu Journal of Neuroscience.
Výzkumníci nejprve nakazili tři skupiny myších samic parazitem způsobujícím tropickou malárii a poté jim aplikovali kanabidiol (CBD) v množství 30 mg/kg denně po dobu tří, respektive sedmi dnů (třetí skupina dostávala placebo).
Všechny skupiny hlodavců byly v různých stádiích nemoci podrobeny sérii testů (například na poškození paměti nebo úzkostné chování), jejichž výsledky podle autorů ukázaly, že „CBD má neuroprotektivní účinky a mohl by sloužit jako doplňková terapie potlačující neurologické symptomy provázející onemocnění tropickou malárií.“
Konkrétně dokázal kanabidiol snížit hladinu zánětlivých cytokinů v hypokampu a prefrontálním kortexu a zároveň stimulovat tvorbu prospěšného proteinu BDNF (mozkový neurotrofní faktor), což v důsledku vedlo nejen ke zlepšení kognitivních a neurologických funkcí, ale i k celkovému prodloužení doby přežití u myší, jimž byl kanabidiol aplikován.
Zdroj: www.ncbi.nlm.nih.gov/