Aktuální článek
Přátelé konopí: Robert Henry „Bobby“ Keys

Přátelé konopí: Robert Henry „Bobby“ Keys

  • Ganja hrdinové, marihuanové hvězdy a zkouřené celebrity

(18.prosince 1943 – †2. prosince 2014, USA; saxofonista)

“Přišel jsem o nejlepšího kámoše,“ nechal se slyšet Keith Richards v reakci na nedávné úmrtí svého blízkého přítele a spoluhráče z Rolling Stones. Bobby Keys vyrůstal v Texasu v péči prarodičů. Na střední škole se zranil a jedinou šancí, jak se aktivně účastnit zápasů amerického fotbalu, bylo zapojit se do školního bandu. Chtěl hrát na kytaru jako o sedm let starší Buddy Holly ze sousedství, ale jediným volným nástrojem bylo stařičké ságo… Takto prozaicky začíná dlouhá kariéra legendárního rock’n’rollového saxofonisty, který kromě Stounů doprovázel také Johna Lennona, Joe Cockera, B. B. Kinga, Erica Claptona, The Who či Lynyrd Skynyrd.

V patnácti vyrazil do světa za muzikou a čirou náhodou si nejlépe rozuměl s kapelami, se kterými sdílel zálibu v hulení. Pak viděl tehdy ve Státech málo známé anglické Stouny na společném koncertě hrát songy svého kámoše Buddy Hollyho, takže když se o pár let později na chodbě nahrávacího studia čirou náhodou potkal s Keithem, čirou náhodou narozeným ve stejné datum, nebylo co řešit. S pomocí hektolitrů chlastu a tun všech dalších dostupných drog vzniká velká spousta nabité muziky, přátelství na celé životy a nespočet veselých historek. Nejprofláklejší je na kameru zachycená momentka, v níž Keith s Bobbym zřejmě nad ránem vyhazují televizi („… stejně je to nuda…“) z hotelového balkónu, nebo příhoda, kvůli níž se Bobby se Stouny na delší dobu rozešel. Keith Richards vzpomíná:

„V roce 1973 jsme jeli evropský turné a za chvíli nám letělo letadlo. Jdu pro Bobbyho a on se válí ve vaně plný šampaňskýho Dom Pérignon s mladou francouzskou kočkou. A že prej fuck off, já nikam nejedu.“ Trvalo více než deset let, během nichž jen občas hostoval na nějakých akcích, než se Keithovi podařilo propašovat Bobbyho na zkoušku a přesvědčit Micka Jaggera, aby ho vzal opět trvale na milost. V životě šel Bobby stylem „sex, drogy & rock’n’roll” vždy do všeho naplno, tráva však zůstala jeho nejvěrnějším spojencem až do smrti: „Hulím přes padesát let, a to každej den, když nejsem zrovna v base. Jsem typickej zhulenec, vždycky jsem byl a vždycky budu. Na hulení nevidím vůbec nic špatného, kromě jeho ceny. Kdysi jsem nakupoval za 90 dolarů kilo, dneska stojí v New Yorku unce (28 g) hydroponiky 500 dolarů, to je nehorázný. Legalizujte a zdaňte, vždyť země bankrotuje a tohle by ji z krize okamžitě vytáhlo. Jen já sám bych zasponzoroval solidní porci a spousta mých kámošů je na tom stejně,“ přiznává Bobby na stará kolena v rozhovoru z roku 2012.

Osudným se mu však stal démon alkoholu. Začátkem prosince 2014 umírá na cirhózu tento chlápek, který si v životě bohatě naplnil své sny: „Vždycky jsem chtěl hrát rock’n’roll, vydělat hromadu prachů a mít spoustu ženskejch…“ R.I.P.

Tip: Cocksucker Blues (1972, režie Robert Frank) – oficiálně nevydaný dokument mapující zákulisí amerického turné The Rolling Stones. Dokument je nevalné umělecké kvality, probíhá v duchu hesla „sex, drugs & rock’n’roll“ a obsahuje i scénu s vyhozením televize z balkónu.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!