Aktuální článek
Drogová poradna

Drogová poradna

  • Ve spolupráci s online drogovou poradnou (www.drogovaporadna.cz), kterou spravuje tým zkušených odborníků o.s. Sananim.

Seminárka o marihuaně

Zrovna nyní dělám seminární práci o marihuaně. Proč je rozšířené přesvědčení, že spíše léčí než poškozuje, když to není pravda? A není nějaký zákon proti nabízení např. na internetu? Ano, platí svoboda všeho, ale… hledala jsem něco obecně o marihuaně – co to je, apod., a čekala jsem plno stránek o tom, jak je škodlivá. Našla jsem plno stránek o tom, jak je úžasná, rady pro dokonalé pěstování, přesvědčení, že kdo kouří, žije déle… Panebože, jak tomuhle někdo může věřit?! A pak se divme, že děti na ZŠ kouří marihuanu, když si všude jen přečtete, jak je to úžasné?!

Osobně soudím, že je to tím, že informace, které se normálně šíří, jsou hrubě zkreslené – nejen ze strany propagátorů. Málokde se třeba dočtete, že brát drogy je zábava. Proto to jejich uživatelé dělají. Všude se mluví o tom, že dát si heroin znamená umřít. Na druhé straně se málokde píše, že alkohol je droga stejně tvrdá, jako heroin. Ergo je pravděpodobnost, že zemřete, alespoň tak dobrá, jako u heroinu. Na druhé straně marihuana opravdu léčí – ale přece jen, máte pravdu – to není žádná zázračná medicína. Ona je vůbec málokterá medicína zázračná. Na druhé straně–, touhle meducínou je zakázáno léčit.

Přitom jsou lidi, kterým tráva pomáhá a nepomáhá jim nic jiného. Třeba lidí s Parkinsonovou chorobou znám několik – nic jiného jim pořádně nepomůže. Trávu si pěstují, protože jinak si ji opatřit nemohou. Nejen že si u toho připadají jako zločinci – protože vyrábějí omamné a psychotropní látky a mohou za to jít sedět – navíc brání svých několik kytek proti nájezdům zlodějů, kteří pronikají na jejich zahrádky a trávu jim kradou. Znám jednoho pána, který si dokonce rozmotal po zahradě role ostnatého drátu – protože ve svých 60 letech a ještě s třesem při Parkinsonově chorobě byl zlodějům jen pro smích. A zavolejte policii, že vám někdo sklízí trávu na zahradě. Přitom platí zcela bez diskuzí, že alkohol je o řád nebezpečnější droga, než konopí. Je ale legální a reklama na něj je prostě všude. A pijou ho všichni. Restaurace večer vypadá mnohem hůř, než opiové doupě. To jsem vlastně neviděl, ale huličské doupě jsem viděl, a ne jedno. Ve srovnání s restaurací vypadalo jako velmi kultivované místo. Předpokládám, že vy taky nejste abstinent (statistická pravděpodobnost). Já nejsem. V tom, jak je celý systém nastavený, chybí zdravý rozum. Na otázku, proč — pokud si chci s přáteli vyhodit z kopýtka – musím pít legální, ale nebezpečnější alkohol a nemohu užít jinou drogu (pokud nechci porušit zákon) se srovnatelným, nebo menším rizikem, neexistuje žádná rozumná odpověď. Kromě jediné: abstinujte úplně. To ale není cesta pro každého. Absence zdravého rozumu je asi to hlavní. Nevím ale, jak moc je to téma na seminárku. Resp. bylo by to asi obtížné zpracovat.
p.s. Celkem zajímavé je, že některé servery „huličů“ celkem poctivě informují nejen o pěstování, ale také o nebezpečích spojených s užíváním. Často mnohem poctivěji a přesněji než jiné zdroje. 🙂

Na kolena

Jsou známa nějaká rizika při použití marihuany na bolestivá kolena (mast nebo suché listy v lihu)?

Rizika jsou obvyklá jako při každém jiném užívání konopí. Pokud bude užití striktně zevní (tedy jako mast nebo obklady), budou vedlejší účinky pravděpodobně téměř nulové.

Marihuana na kožné problémy

Mám na tvári červené fľaky a šupiny, ktoré lekári nedokážu vyliečiť cca 10 rokov. Chcem ich liečiť marihuanovou masťou. Vypestoval som si v kvetináči marihuanu, ale po požití celého listu zloženého z 5 malých lístkov to nemá nijaký účinok. Je to dostatočné množstvo na vyskúšanie? Som nefajčiar. Obsah THC v masti je vraj dôležitý.

Dobrý den, moc nerozumím tomu, jak jste „požil“ celý list. Pokud myslíte, že jste ho použil na výrobu masti, těžko vám poradíme, jestli je to dostatečné, protože nepíšete, do jakého množství masti. Doporučila bych vám koupit si mast od někoho zkušenějšího, případně si od někoho alespoň sehnat osvědčený recept. V každém případě, mast není antibiotikum, působí spíš dlouhodobě a pomalu, musíte být trpělivý. Také nevím, jestli zrovna na vaše potíže je mast s obsahem THC dobrá, abyste si vyrážku spíš nezhoršil. Možná by bylo dobré zajít za někým, kdo se bylinkami zabývá, a nechat si poradit, než takhle experimentovat.

Konopná mast

Dobrý den, pořídil jsem babičce na klouby domácí konopnou mast, to znamená mast s obsahem THC. Velmi jí to od bolesti pomáhá, ale skoro ve stejnou dobu, co se začala mazat, se u ní objevily problémy s tlakem. Zajímalo by mě, jestli se může THC z masti vstřebávat a být psychoaktivní, nebo při tomto způsobu aplikace jinak ovlivnit krevní tlak. Vím, že se THC stává aktivní při nějaké teplotě, při které se mast určitě vařila, a tak například kdybych mast požil, určitě bych byl pak omámen. Jde mi o to, jestli tedy může působit THC i při kontaktu s pokožkou, jako třeba LSD. Předem díky za odpověď.

Dobrý den,
k tomu, aby mast působila psychoaktivně i po vetření do kůže, by musela být koncentrace účinné látky mnohem větší, než je možné dosáhnout. Ohledně problémů s tlakem bych vám doporučil konzultaci na 
free-grower.cz nebo konopijelek.eu

THC a antibiotika

Zdravím, léčím se s angínou a mám předepsaná antibiotika (V- Penicilin 1,2 Mega BIOTIKA). Co se stane, když užiju THC? Bude mít nějaké nežádoucí učinky?

Zdravím vás. Antibiotika a THC mezi sebou nemají nějakou závažnější nepříznivou interakci. Potíž je spíš v tom, že pokud máte angínu a berete antibiotika, tak je váš organismus výrazně oslabený a rozhodně mu intoxikací čímkoliv k uzdravení nepomůžete. Může se stát, že bude déle trvat, než budete fit, a že se stav sice nebude výrazně horšit, ale bude se pomaleji lepšit… Prostě jste nemocný, myslím, že nemá smysl zatěžovat tělo kromě nemoci a léčby antibiotiky ještě něčím dalším. Ale je to samozřejmě na vás.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!