Aktuální článek
Přátelé konopí: Bryan Lee Cranston

Přátelé konopí: Bryan Lee Cranston

  • Ganja hrdinové, marihuanové hvězdy a zkouřené celebrity

(*7. března 1956, USA; herec, režisér, producent)

Cesta Bryana Cranstona k bohatství a slávě, které získal díky roli Waltera Whitea v seriálu Breaking Bad (Perníkový táta), byla dlouhá a trnitá. Syn nepříliš úspěšných herců vyrůstal ve skromných podmínkách na předměstí Los Angeles a své rodiče popisuje jako zlomené lidi s problémy s alkoholem, neschopné se postarat o své potomky. Ti se nakonec v Bryanových jedenácti letech rozvedli a chlapec částečně vyrůstal na farmě svých prarodičů. Vystudoval policejní školu, ale záhy se rozhodl pro hereckou kariéru, neboť, jak sám uvádí, v této branži se pohybovaly daleko hezčí holky než na policejních kursech.

Dlouhá desetiletí pak strávil jako relativně neznámý herec v reklamách, mýdlových operách a různých vedlejších rolích. Zásadní průlom přišel až se zmíněnou veleúspěšnou sérií Breaking Bad, díky níž se Bryan stal prakticky přes noc superhvězdou a za níž kromě dalších ocenění získal i čtyři ceny Emmy a Zlatý glóbus.

Bryan sice podle svých slov moc nehulí, přesto si svou opakovanou veřejnou podporou legalizace místo v našem seriálu nepochybně zaslouží. „Marihuana by měla být legalizována,“ říká například pro Guardian. „Měla by u toho být určitá omezení, věkový limit a podobně, ale je třeba ji legalizovat.“ Totéž zopakoval i v talk show Billa Mahera nebo pro magazíny Rolling Stone a High Times: „Pro mě není rozdíl mezi marihuanou nebo třeba vínem. Je to věc osobního rozhodnutí. Obojí mění vaše vnímání a na tom nevidím nic špatného. Je absurdní, že je tráva stále ilegální. Jsou miliony lidí, kteří hulí a nestanou se z nich žádní kriminálníci,“ říká Cranston a dodává: „Já nehulím, protože mě to vždycky uspávalo. Ale mám třeba kamaráda, který kouří denně, a nejenže neusne, ale klidně uklidí celý dům, jde do práce a nemá to na něho žádný negativní vliv. Záleží na metabolismu. Já jsem hodně aktivní, a tak večer padnu a spím, ale kdybych měl někdy potíže se spánkem, dám si práska nebo koláček a do čtvrt hodiny spím jak dřevo.“ Cranston je již 35 let ženatý se svou druhou manželkou, která je také herečkou, a jejich jediná dospívající dcera studuje divadelní vědu.

Tip: Akta X, 6. série, 2. epizoda: „Drive“ (Jízda) – při natáčení tohoto dílu se hostující herec Bryan Cranston seznámil s budoucím režisérem Breaking Bad Vincem Gilliganem, který je autorem scénáře k této epizodě.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!