Aktuální článek
Whitney Houston: Crack, můj osobní strážce

Whitney Houston: Crack, můj osobní strážce

  • Nevím, kdy vy, ale já se zamiloval do Whitney Houston, když v kině OKO běžel film Osobní strážce. Nedělejte, že si to nepamatujete. Kluci ji milovali a holky záviděly a chtěly být jako ona. Takovou princeznu jsme tady nikdy neměli, a to počítám i Popelku. Kultovní americký film z roku 1992. Whitney Houston. Kráska s kakaovou pletí, křehká, bezbranná a přitom neuvěřitelně sexy a tak silná svým nádherným hlasem. Tak na všechny působila. Potřebovala ochránce.

Krátce po celosvětovém úspěchu tohoto filmu oznámila svou svatbu s o šest let mladším, ne příliš úspěšným rapperem a zpěvákem R&B Bobby Brownem, v té době dvacetiletým. Bobby Brown byl od pohledu všechno ostatní, jen ne ochránce. V dětství mu byla diagnostikována hyperaktivita (ADHD) a v pubertě bipolární porucha osobnosti. Ve dvaceti už byl závislý na marihuaně a alkoholu. Pro slušné děvče ze silně věřící rodiny a s dominantním otcem byl Bobby zřejmě něco jako zjevení. Na vrcholu své kariéry se superstar Whitney dostala do fatálního kolotoče drogové závislosti, z níž se už nikdy nedokázala vymanit a která také vedla k její tragické smrti v únoru 2012. A z níž většina lidí obvinila právě Bobbyho Browna. Ale všechno bylo zřejmě jinak.

Whitney se narodila v roce 1963 do velmi muzikální rodiny, a tak měla ke zpěvu předpoklady jaksi automaticky. Matka Cissy Houston byla oblíbenou sboristkou Elvise Presleyho, ale vystupovala i s Jimi Hendrixem. Jednou ze sestřenic Whitney byla i slavná černá zpěvačka Dionne Warwick. A její kmotrou Aretha Franklin. Otec pracoval v zábavním průmyslu a později i svoji slavnou dceru zastupoval. Whitney začínala zpívat v kostelním sboru gospely, a když jí bylo čtrnáct, vystoupila se svou matkou Cissy v televizi v jedné z tehdejších talk-show. Zakrátko už vystupovala velmi často i samostatně a bylo jasné, že coby soulová zpěvačka má před sebou skvělou budoucnost. Zdálo se, že tahle slušná a něžná dívka myslí jen na kostel, tedy na Boha a zpěv. V následujících letech (1985 a 1987) vydává veleúspěšné desky plné romantických milostných balad, turné stíhá turné a pak přichází nabídka hlavní role ve filmu Osobní strážce, kde se objeví spolu s Kevinem Costnerem. Celosvětový úspěch zaručen.


Kráska a zvíře

Už tehdy ale podle pozdějšího vyjádření rodiny Whitney Houston užívá drogy. Ještě před tím, než se seznámí se svým budoucím manželem. Od poloviny osmdesátých let spolu s bratrem bere kokain a zkouší i další látky, například crack. V době sňatku s Bobby Brownem je tedy se zkušenostmi s návykovými látkami přece jen o kousek dál než on. Nikoho by to však nenapadlo, vše je umně skryto pod fasádou jemné a trochu naivní slušné holčičky z věřící rodiny.

Zato její manžel vypadá jako příslušník pouličního gangu, násilník a narkoman, který bere zřejmě všechno. Jak kdysi sama Whitney podotkla, kráska si vzala zvíře. Veřejnost je přesně takhle vidí a nemá pochybnosti o tom, kdo koho svedl na scestí. Po sňatku v roce 1992 se i Bobby začne oddávat kokainu, cracku a dalším drogám, včetně heroinu. V dobách největšího rauše pár utrácí za kokain až dva a půl tisíce dolarů týdně.

Ani narození dcery Bobbi Kristiny v roce 1993 je nepřivede k rozumu. Zdá se, že Whitney je závislá úplně na všem. Na slávě, úspěchu, na publiku a potlesku, a když není dost potlesku, nahradí ho kokain a crack. Díky užívání cracku, silně afrodiziakálně působící drogy, se jako mnoho hollywoodských hvězd stává závislou i na sexu. Roztržky a hádky manželského páru plné vzájemného napadání jsou na denním pořádku. Brzy to v jejich luxusním bytě vypadá jako v narkomanském doupěti v Bronxu. Neuklizená a znečištěná koupelna plná odpadků, zbytků drog, skleněných baněk na kouření cracku a dalších feťáckých propriet, kde se člověk bojí čehokoli dotknout, aby se nenakazil nějakou strašlivou infekcí.

Pár kouří crack i před svou již pětiletou dcerou. Měsíce nevycházejí z bytu, dny tráví v pyžamu v posteli a věnují se jen drogám a sexu. Fasáda nejlepší žačky z katolické školy dostává povážlivé trhliny. Jejich fatální vztah, který bude nakonec trvat patnáct let, osciluje mezi rozchody a smířeními, mezi láskou a nenávistí – lidé už je nevídají jinak než pod vlivem alkoholu či drog. Ani několik odvykacích kůr Whitney nepomůže. Nakonec docházejí i peníze a Whitney se dostává do situace, kdy dluží i svým drogovým dealerům.

Před veřejností velmi dlouho závislost na drogách popírá, v rozhovorech pro média se tváří, jako by slovo drogy slyšela poprvé a pohoršovalo ji, že ji z něčeho takového vůbec podezírají. Později, když už je stav neudržitelný, se ke své závislosti přizná ve slavné Oprah Winfrey Show. Aby však za každou cenu udržela svou image neporušenou, hovořila o svém násilnickém manželovi a o tom, jak ho přes to přese všechno miluje, i když se k ní chová tak špatně. Hovořila o tom, že svou dceru miluje nade vše a že hlavně kvůli ní se půjde ze své závislosti léčit. Ze všeho mezi řádky nenápadně vyplývalo, že za její drogovou závislost může hlavně manžel.

Moderátorce i divákům vstoupily slzy do očí. Role týrané a politováníhodné ženy, která je navzdory ranám osudu plná nezlomného odhodlání, zabrala. Bobbyho Browna už by vítali s otevřenou náručí jenom v pekle. Nepomohla ani svědectví Brownovy sestry o tom, jak manželství jejího bratra funguje doopravdy, ani šokující fotografie z jejich vzorového feťáckého doupěte. Jako by to nikdo ani vidět nechtěl. V roce 2005, zřejmě kvůli naprostému nedostatku financí, svolili Bobby Brown a Whitney Houston k natáčení reality show z vlastního života – Being Bobby Brown. S odstupem času kruté a syrové svědectví o narkomanech, kteří už dávno nejsou ukotveni v realitě a ani si nejsou vědomi toho, jak je to s nimi špatné.

Whitney Houston je téměř v každém díle buď opilá nebo zdrogovaná, neupravená, ušmudlaná, vulgární a velmi agresivní vůči svému manželovi i dalším lidem a dětem, kteří v oné neuvěřitelné show vystupují. To nebyli lidé ze špičky amerického šoubyznysu, před námi zde defiluje partička zdrogovaných Afroameričanů odkudsi z nejnižších společenských vrstev. Je nepochopitelné, že ani tehdy to veřejnosti a hlavně skalním fanouškům této romantické zpěvačky s fenomenálním hlasem jakoby nedošlo. A nedocházelo to zřejmě ani samotné Whitney, která se neustále viděla jako světová hvězda a nedokázala si připustit, že se pomalu, ale jistě stává zdrogovanou a psychicky labilní troskou. Později se s manželem rozvedla a pokusila se i o comeback na světová pódia. Bohužel přecenila své síly i hlas, který ji kvůli téměř dvacetiletému drogovému rauši pomalu opouštěl. Také její repertoár a styl už byl staromódní a její desky se neprodávaly tak jako v dobách největší slávy. Ani další léčení nebylo úspěšné. Závislost již byla příliš silná.

Rodinné výročí

11. února 2012 nalezl osobní strážce v hotelovém pokoji v Beverly Hills v Los Angeles mrtvou ženu. Ležela tváří dolů ve vaně plné horké vody. Vzhledem k tomu, že teplota vody dosahovala téměř 66 ºC, bylo její tělo na mnoha místech opařené.

Při pitvě objevil patolog v jejím těle stopy kokainu, alkoholu a nejrůznějších prášků na uklidnění a proti bolesti. Bývalá soulová diva měla několik vpichů v paži a propálenou nosní přepážku. V ústech měla dvanáct umělých zubů. Závěr pitvy zněl: Jedná se o dlouholetou chronickou uživatelku drog a alkoholu, což vedlo spolu se srdeční vadou ke kolapsu a následné smrti utonutím.

Na jejím pohřbu se sešly americké celebrity včetně Kevina Costnera, Mariah Carey a Stevieho Wondera. Whitney Houston bylo osmačtyřicet let. Její dcera několik měsíců po matčině smrti prohlásila: „Nebyla to jen moje máma, ale byla to i moje nejlepší kamarádka. Byla něco jako moje sestra.“ O tři roky později, počátkem letošního února byla i ona nalezena pod vlivem drog v bezvědomí ve vaně s horkou vodou. Po převozu do nemocnice byla uvedena do umělého spánku s nejistou prognózou dalšího života. Dýchá pouze na přístrojích a není jisté, zda se ještě probudí.

Média podle prohlášení nejbližší rodiny spekulovala o tom, že Bobbi Kristina bude odpojena od přístrojů, a to paradoxně v den výročí smrti své matky, 11.února 2015. Nakonec se tak nestalo a v době uzávěrky tohoto čísla zůstává její stav nezměněn. Můžeme jen doufat, že se z toho jednadvacetiletá dcera Whitney Houston dostane a zbaví se i dlouhotrvající závislosti na drogách, hlavně na kokainu. A že odpustí svým rodičům vše, čím se na ní, byť možná nechtěně, provinili.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!