Aktuální článek
Nizozemský senát schválil zákon omezující fungování growshopů

Nizozemský senát schválil zákon omezující fungování growshopů

  • Většina senátorů podpořila návrh zákona, který growshopům zakazuje poskytovat informace o pěstování konopí a v konečném důsledku kriminalizuje jakýkoli obchodní styk vedoucí k pěstování konopí. Tímto vstoupil 1. března v platnost.

Growshopy si budou muset při obchodování počínat mnohem obezřetněji než dosud a zvyšuje se i počet osob ohrožených trestním stíháním. Za porušení zákona hrozí pachatelům až tři roky odnětí svobody.

Schizofrenní konopné zákony

Pěstování konopí bylo v Nizozemsku nelegální už před schválením tohoto zákona, novinkou je ale zákaz prodej prostředků k pěstování potřebných, a to včetně substrátů, konví, větráků nebo sodíkových výbojek.

Výše případného trestu pak závisí na zakoupeném množství zahradnických potřeb a také na tom, zda jsou vypěstované rostliny určeny pro osobní potřebu nebo k dalšímu prodeji. Zákon je ale poněkud pokrytecký, protože podle jiného nařízení mohou místní policejní složky samy rozhodnout, zda budou pěstování až pěti konopných rostlin tolerovat.

V oblasti prevence kriminality je zákon rozhodně krokem zpět. Jeho schválením prudce vzrostl počet občanů země potenciálně ohrožených trestním stíháním a v nejhorším případě i vězením. Otázkou ale zůstává, jak budou jednotlivé případy posuzovány u soudu – prokázat, že byly zahradnické potřeby prodány nebo zakoupeny právě za účelem pěstování nelegálních rostlin, bude ve většině případů pravděpodobně poměrně složité.

K celé věci se nám podařilo získat stanovisko Derricka Bergmana z proreformní organizace VOC Nederland (Verbond voor Opheffing van het Cannabisverbod – Sdružení za ukončení prohibice konopí): „Tento zákon kriminalizuje tak velké množství lidí a skutků, že to spíš vypadá, že bojujeme proti terorismu než proti pěstování nějaké rostliny. Naše ministerstvo spravedlnosti opět nezklamalo a ještě více zpackalo už tak nepochopitelnou a nelogickou konopnou legislativu.“

Více informací o paradoxech nizozemských zákonů týkajících se konopí naleznete v rozhovoru s Derrickem Bergmanem, který vyšel v magazínu Legalizace č. 27.

Zdroj: http://thestonedsociety.com/

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!