Aktuální článek
Zákon o legalizaci konopí by v americkém Coloradu měl platit i retroaktivně

Zákon o legalizaci konopí by v americkém Coloradu měl platit i retroaktivně

  • Odvolací soud potvrdil, že obyvatelé státu, kteří byli odsouzeni za držení konopí pro osobní potřebu v období před jeho legalizací, mají za určitých podmínek nárok na přehodnocení verdiktu soudu.

Podle čtyřiašedesátého dodatku k ústavě státu Colorado si od roku 2013 mohou dospělí svéprávní občané pro osobní potřebu legálně zakoupit a přechovávat až jednu unci (cca 28 gramů) konopí. Před legalizací bylo ale ročně za jeho držení každoročně odsouzeno přibližně devět tisíc lidí a občany nyní zajímá, jak se stát postaví k těmto případům.

Zdravý rozum vítězí

Odvolací soud vynesl v tomto ohledu přelomové rozhodnutí, když zrušil rozhodnutí soudu nižší instance a pozastavil výkon trestu u ženy odsouzené v roce 2011 za držení tohoto a dalších „narkotik“.

Své rozhodnutí odůvodnil v písemném vyhotovení rozsudku slovy, že je možné přehodnotit předchozí stanovisko, pokud „v době od vynesení původního rozsudku došlo k výrazné změně legislativy“.

V rozsudku se konkrétně dočteme, že „legalizováním držení konopí v zákonem omezeném množství pro osobní potřebu splnil čtyřiašedesátý dodatek podmínku výrazné změny legislativy, takže soudy mohou zrušit nebo zmírnit tresty uvalené na osoby, které se dopustily příslušných přestupků nebo trestných činů“.

Rozhodnutí soudu je považováno za průlomové a mohlo by mít vliv na tisíce dalších podobných případů.

John Suthers, tiskový mluvčí coloradského státního zástupce, prohlásil pro server NPR.org, že jeho úřad se proti rozsudku pravděpodobně odvolá. Pokud ale odvolání nebude úspěšné, je připraven umožnit poměrně vysokému počtu odsouzených požádat o znovuotevření jejich případů a zmírnění nebo úplné prominutí trestu.

Má to ale háček

Naděje si ovšem nemohou dělat všichni odsouzení. Zmíněná Brandi Jessica Russelová, odsouzená v roce 2011 za držení malého množství konopí a metamfetaminu k 90 dnům vězení, čtyřem letům dozoru probačního úředníka a 192 hodinám veřejně prospěšných prací, za úspěch svého odvolání z velké části vděčí průtahům v původním soudním řízení.

Ačkoli se její právní zástupce proti rozsudku odvolal ihned po jeho vynesení, nebylo toto odvolání až do 10. prosince 2012 projednáno – a právě v tento den byla parlamentem schválena legalizace konopí. Protože byl případ mladé Američanky v té době stále otevřený a takříkajíc uvízl na mrtvém bodě, rozhodl odvolací soud o zrušení uděleného trestu: „Obhájce prohlašuje, že by měl být v případě obžalované čtyřiašedesátý dodatek uplatněn retroaktivně, a soud s tímto názorem souhlasí.“

Brian Emeson, obhájce Brandi Russelové, uvedl pro deník Denver Post, že toto usnesení vyjadřuje postoj většiny obyvatel státu Colorado. Aktivista Brian Vicente, který se podílel na tvorbě zmíněného dodatku, považuje rozhodnutí soudu za průlomové a domnívá se, že by mohlo mít vliv na tisíce dalších podobných případů.

Kritici se naopak obávají, že by se někteří odsouzení mohli pokusit aplikovat stejný princip retroaktivity také u jiných, s konopím nijak nesouvisejících přestupků a trestných činů.

Zdroj: http://rt.com/usa/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!