Aktuální článek
Nová legalizační strana ve Velké Británii

Nová legalizační strana ve Velké Británii

  • Nově vzniklé politické uskupení na britských ostrovech plánuje nominovat do nadcházejících parlamentních voleb až stovku kandidátů z řad konopných aktivistů a pacientů a dostat tak problematiku legalizace této rostliny do popředí zájmu veřejnosti.

Cista – Cannabis is Safer than Alcohol (Konopí je bezpečnější než alkohol) – se nechala inspirovat úspěšnými legalizačními procesy v několika amerických státech.

Vlivní zakladatelé

Mezi zakladatele a kandidáty, kteří se v jejích barvách budou ucházet o poslanecké mandáty, patří například Paul Birch, jenž spolu se svým bratrem Michaelem založil sociální síť Bebo. Ta byla v roce 2008 prodána společnosti AOL za 548 milionů liber – Birch přitom hodlá investovat rovných sto tisíc liber právě do podpory nového politického subjektu.

Brzy by měla být zveřejněna také jména dalších kandidátů – například v Londýně by se měl labouristovi Keiru Starmerovi a předsedkyni Strany zelených Natalie Bennet dle únorového prohlášení strany postavit bývalý konzervativec Shane O’Donnell.

Podle průzkumu podporuje legalizaci konopí 44 procent obyvatel Velké Británie, jednoznačně proti je potom 42 procent dotázaných. Zbývajících 14 procent nemá na věc vyhraněný názor.

Nové téma do předvolební debaty

Příchodem nového subjektu by nejvíce mohli tratit dva rivalové z levé části politického spektra – Zelení a Liberální demokraté.

Prvně jmenovaná strana přitom podporuje dekriminalizaci konopí, druhá je pak pro dekriminalizaci držení všech návykových látek pro osobní potřebu, a dokonce i pro volný prodej konopí zletilým svéprávným občanům.

Právě s ohledem na tyto společné body v programech všech uskupení se Cista rozhodla nenominovat vlastní kandidáty v brightonském volebním obvodu, kde obhajuje svůj mandát jediná poslankyně Zelených Caroline Lucasová, ani v obvodech, kde mají výraznou podporu kandidáti Liberální demokracie.

V první fázi plánuje Cista lobovat za projednání revize zákonů vymezujících právní status konopí.

Podle Paula Birche se stávající politické strany bojí hovořit o legalizaci zcela otevřeně: „Chybí tu strana, která by si legalizaci stanovila jako svou prioritu. Nejdále zatím došli Zelení, i pro ně se však stále jedná o okrajovou záležitost. Nedávné dění ve Spojených státech ale ukázalo, že legalizace funguje. Mám pocit, že cíl máme na dosah ruky, všechno nám hraje do karet a je čas toho využít.“

Zásadní strategií bude upozorňovat na vědecky podložené srovnání rizik užívání nelegálního konopí a legálního alkoholu, protože v současnosti si pouze 18 procent obyvatel Velké Británie myslí, že alkohol je nebezpečnější, zatímco polovina Britů považuje obě látky za zhruba stejně nebezpečné.

Birch chce tyto mylné informace uvést na pravou míru, stejně jako to provedli aktivisté během úspěšných kampaní v Coloradu a třech dalších amerických státech (a v hlavním městě Washingtonu). „V Coloradu aktivisté přesvědčili občany, aby hlasovali pro legalizaci, díky tomu, že jim vysvětlili zdravotní aspekty užívání konopí a možná rizika, jež jsou nesrovnatelně menší než u alkoholu,“ tvrdí Birch. „Lidé pak poslechli hlas rozumu a dali konopí zelenou.“

Pravda zvítězí

Růst informovanosti veřejnosti a otevřenost by podle zakladatelů měly být hnacím motorem stoupající popularity nového hnutí.

Jeho představitelé se také okamžitě ohradili proti demonstrativnímu nadužívání THC, jehož byli nedávno britští diváci svědky přímo v průběhu hlavních zpráv na stanici Channel 4: Moderátor Jon Snow užil během vysílání velké množství konopí s vysokým obsahem THC a svoje následné – vyloženě negativní – pocity popsal „jako by mu něco rvalo duši z těla“.

Tento experiment přirovnali představitelé Cisty k „pokusu abstinenta vypít najednou lahev načerno pálené samohonky. Pokud by byl trh regulován a kvalita prodávané látky kontrolována, dalo by se takovým situacím, kdy někdo zkonzumuje mnohem ‚silnější‘ produkt, než by chtěl, jednoduše předcházet.“

V první fázi plánuje Cista lobovat za projednání revize zákonů vymezujících právní status konopí – to je poměrně umírněný požadavek, který by ale mohl mít dalekosáhlý dopad. Jako další argument pro podporu svého návrhu plánuje předložit ekonomický rozbor, podle něhož by legalizovaný a státem kontrolovaný obchod s konopím přinesl státní kase až 900 milionů liber.

Podle průzkumu podporuje legalizaci konopí čtyřiačtyřicet procent obyvatel Velké Británie.

Strana by ráda hned od začátku přesvědčila své potenciální voliče o tom, že to s uplatněním v politice myslí vážně. V současné době probíhá zápis nových členů i možných budoucích volebních kandidátů na internetu.

Do voleb, které se budou konat 7. května, je zatím přihlášeno pět kandidátů včetně Paula Birche. Ten v současné době objíždí společně se svým týmem celou Velkou Británii a hledá další možné spojence.

Je velmi pravděpodobné, že se bude jednat o známé osobnosti z řad akademiků, lidsko-právních aktivistů a bývalých nebo současných zástupců orgánů činných v trestním řízení (policisté, státní zástupci a soudci).

Zdroj: http://www.theguardian.com/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!