Aktuální článek
Flashback – konopné zprávy

Flashback – konopné zprávy

  • Aktuality z domova i ze světa

Průlomové rozhodnutí

V redakčním archivu úplně zapadlo průlomové rozhodnutí Nejvyššího soudu, který zrušil čtyřměsíční podmínku řidičce z Rakovnicka. Policie ji totiž nachytala se stopami marihuany v krvi. Žena požití konopí sama sebevědomě přiznala s tím, že ji v řízení vozidla nijak neomezuje. Podle soudu byl trest nepřiměřeně přísný a u návykových látek se musí posuzovat především stav, ve kterém se člověk nachází. Soud citoval především policejní záznam: „Nálada nenápadná, pohyby koordinované, orientace normální, postoj i chůze jistá. Zápach alkoholu ani konopí nebyl zjištěn.“  Podle námitek exministryně Kovářové nižší soudní instance hodnotila chybně důkazy. Měly se provést znalecké posudky a postup tak nebyl zákonný. Případ jasně dokazuje, že ne vždy je všechno ztraceno a zdravý rozum přeci jen dokáže zvítězit.

Akce Gramen

Pořádně si zavařil jeden z největších českých growshopů. Policie totiž začala monitorovat jeho obchodní aktivity a shledala, že prodej vybavení k pěstování konopí velkým ilegálním producentům naplňuje skutkovou podstatu několika trestných činů.  Tisková zpráva Policie ČR zní: „Skupina pachatelů se zabývala indoor pěstováním konopí a následnou výrobou marihuany, a to na celém území ČR. Kromě toho část pachatelů prostřednictvím dvou obchodních společností prodávala jak v kamenných obchodech, tak na internetu formou maloobchodu i velkoobchodu komponenty určené pro indoor pěstování konopí: growboxy, homeboxy, osvětlení, ventilace, hnojiva, komponenty závlah, pěstební media, nádoby, folie a další. Současně se prostřednictvím internetu zabývala poradenstvím potřebným k pěstování konopí, včetně prodeje semínek. Zboží prodávali různým subjektům, a to zejména na území České republiky a Slovenské republiky. V různých pěstírnách bylo nalezeno na 3000 rostlin marihuany a obviněným tak hrozí až 18 let odnětí svobody.“

Nepovedený únos

Policejní manévry, které nemají obdoby, spustil v Jihočeském kraji mládenec, který zavolal policii, aby oznámil únos svého kamaráda v Soběslavi na Táborsku. Během chvíle však vyšlo najevo, že přepadení ozbrojenými útočníky bylo pouze fingované. Připravil ho dealer marihuany, který si od svého klienta vzal peníze, ale zboží pro něj neměl. Jeho společníci proto sehráli věrné divadélko. „Na místo se přiřítili v tmavé Felicii, po kamarádovi vystřelili z pistole, chytili ho a donutili nastoupit do auta. Přitom mu pořád hrozili zbraní, potom s ním odjeli neznámo kam,“ tvrdil mladík strážcům zákona. Jeho výpověď však brzy nabrala mnoho trhlin a netrvalo dlouho, celá pravda vyšla najevo. „Za zboží byl mladík ochotný zaplatit 10 tisíc korun, jenže narazil na podvodníka. Ten mu zboží nabídl a převzal od něj peníze. Slíbenou marihuanou pro něj ale nedisponoval a proto požádal své dva kumpány, aby zinscenovali jeho únos na schůzce se zákazníkem tak, aby mu žádné zboží předat nemusel a zmizel i s penězi. Dokonce jim k tomu půjčil i svoji plynovou pistoli,“ vysvětlil policejní mluvčí. Pachateli nyní k vzhledem k nízkému věku hrozí odnětí svobody až na dva roky.

Matroš pod kontrolou

Českým lékařům byla nedávno distribuována příručka zacílená přímo na uživatele konopí. Napsali ji odborníci z Austrálie a měla by pomoci terapeutům a pacientům, kteří vyhledali pomoc při problémech s marihuanou. Radí se v ní, jak žít bez „matroše“. „Uvedenou publikaci považuji za kvalitní. Se závislostí na marihuaně se stále častěji setkávám. Léčil jsem klienty, kteří měli problém pouze s marihuanou, tedy neužívali jiné látky, nebo jen sporadicky,“ řekl serveru iDNES.cz Petr Popov, primář Oddělení pro léčbu závislostí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Také šéf oddělení závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice Karel Nešpor přivítal v ordinaci závislé na marihuaně. „Snad ještě častěji došlo v důsledku zneužívání konopných drog k duševním poruchám, které si vyžádaly léčbu u nás,“ dodal lékař s tím, že „někdo si pomůže sám, jiný potřebuje ambulantní léčení a někomu pomůže až ústavní léčba.“ Jestli může za uvedené problémy samo konopí, nebo zda je kritická kombinace s jinými drogami, už zdroje neuvádějí.

Back 2 Konopiště

Rostlina, která dala s největší pravděpodobností jméno jednomu z nejhezčích a nejnavštěvovanějších zámků České země – Konopiště – je zpět. Důležitá surovina, která se ve středověku využívala při výrobě provazů, oděvů, papíru nebo zbraní si našla v moderní době nové využití. Vědci na celém světě odhalili v konopí neuvěřitelnou léčivou sílu, jakou už jiná rostlina na celém světě nemá. Jestliže patří ke kráse a zdraví, má zákonitě konopí své místo na Konopišti. Pravdu o léčivých účincích konopí už totiž nejde zastavit a záleží na každém, jak ji dovede využít ve svůj prospěch. Moc dobře to vědí zástupci jednoho českého konopného obchůdku, kteří s pokorou a úctou k historii v prostorách zámku otevřeli nový obchod s nejrůznějšími konopnými výrobky. Vedle kosmetických a léčivých přípravků zde nabízejí také potravinářské nebo textilní produkty.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!