Aktuální článek
Šok z Nizozemska: Razie v 55 growshopech

Šok z Nizozemska: Razie v 55 growshopech

  • Nizozemská policie v průběhu března provedla razii v celkem 55 growshopech po celé zemi, a to na základě změny v protidrogové legislativě, jež kriminalizuje jednání napomáhající či nabádající k pěstování konopí.

Strážci zákona se podle médií budou i v nadcházejících měsících nadále zajímat o osoby a firmy obchodující s potřebami pro pěstování konopí.

Gumové paragrafy

Nový paragraf 11a takzvaného Opiového zákona zákona o omamných látkách umožňuje státním zástupcům jednat ještě předtím, než je konopí vypěstováno. Proto je nyní protizákonné vědomě dodávat například ventilační systémy, uhlíkové filtry, osvětlení a elektrickou instalaci pro nedovolené pěstování konopí. Porušení tohoto zákona může mít v případě shledání viny za následek až tříleté vězení.

Celá situace kolem vágně znějícího paragrafu a agresivního policejního postupu nápadně připomíná předloňskou razii Národní protidrogové centrály, kterou její šéf Jakub Frydrych opakovaně obhajoval pomocí svérázného výkladu nejednoznačného paragrafu o šíření toxikomanie.

Většina nedávných razií se odehrála v Severním Brabantsku a Zeelandu, kde policie zabavila v deseti velkých growshopech několik kamionů materiálu a vybavení pro pěstování konopí a čtyři majitele na místě zatkla. Majitelé menších growshopů vyvázli prozatím pouze s písemným varováním.

Celá situace kolem vágně znějícího paragrafu a agresivního policejního postupu nápadně připomíná předloňskou razii Národní protidrogové centrály.

Stejně jako v České republice ovšem není jasné, co by provozovatelé growshopů měli udělat, aby policii přestala jejich existence vadit – většina z nich pouze prodává zboží, které si každý může zakoupit v hypermarketu, a platné zákony země (tedy kromě nových gumových paragrafů) nijak neporušují.

Zdroj: http://www.ccguide.org/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!