Aktuální článek
Přední lékař zkoumající konopí tvrdí, že jeho dlouhodobé užívání nemá ve většině případů závažné negativní účinky

Přední lékař zkoumající konopí tvrdí, že jeho dlouhodobé užívání nemá ve většině případů závažné negativní účinky

  • V médiích se nedávno objevily zprávy o tom, že pravidelné užívání konopí zmenšuje mozek a má negativní vliv na inteligenci dokonce i u dospělých uživatelů. Nicméně podle Dr. Igora Granta, bývalého ředitele Centra pro výzkum léčebného konopí na Kalifornské univerzitě, tato tvrzení nejsou ověřená a nejspíše ani pravdivá.

V projevu na zasedání Americké asociace pro rozvoj vědy (AAAS) Dr. Grant sdělil: „Neexistují žádné důkazy, které by potvrzovaly dlouhodobé škodlivé účinky u dospělých.“

V této oblasti má přitom tento renomovaný odborník přehled: během své praxe napsal Grant několik odborných statí na téma léčebných účinků konopí, a to včetně zprávy z roku 2003, jejímž závěrem bylo, že dlouhodobé užívání konopí není spojeno se „závažnými, systematickými a škodlivými dopady na neuropsychologickou výkonnost“.

Nesmyslné zveličování

Grant byl také ředitelem Centra pro výzkum léčebného konopí Kalifornské univerzity. Za jeho působení bylo provedeno mnoho klinických výzkumů schválených americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), během nichž se hodnotila bezpečnost a účinnost konopí při jeho kouření.

Současná klasifikace této rostliny je nepatřičná a značně omezuje studium jejích účinků.

V roce 2012 společně se svými kolegy tento výzkum shrnul v pojednání uveřejněném v odborném časopisu Open Neurology. „Na základě našich zjištění není současná klasifikace konopí udržitelná. Informace o tom, že konopí nemá léčebné účinky, nejsou přesné, navíc je k dispozici dostatek údajů o jeho bezpečnosti,“ konstatuje se v článku.

V letošním projevu před členy AAAS Grant oznámil, že dlouhodobé kouření konopí je spojeno s výskytem bronchitidy. Upozornil však, že spojení mezi konopím a výskytem psychiatrických poruch, jako je například schizofrenie, prozatím nebylo prokázáno. Uvedl také, že tvrzení o tom, že konopí poškozuje mozek, „stojí na velmi chatrných základech“.

Vládo, reklasifikuj!

Grant dále informoval, že současná klasifikace této rostliny je nepatřičná a značně omezuje studium jejích účinků: „Ve Spojených státech musí vědci překonávat spousty procedurálních překážek, aby získali povolení zkoumat konopí. Obyčejným badatelům, kteří nemají dostatečné finanční prostředky a časové možnosti anebo dostatek houževnatosti, to brání úspěšně projít celým schvalovacím řízením,“ uvedl.

Dlouhodobé užívání konopí není spojeno se „závažnými, systematickými a škodlivými dopady na neuropsychologickou výkonnost“.

Dne 11. února proběhlo závěrečné soudní slyšení týkající se návrhu napadajícího ústavnost klasifikace konopí jako látky zahrnuté mezi ty nejškodlivější drogy kategorie 1 (tzv. Schedule 1 Substance).

Jde o první podobný proces od roku 1973, kdy se federální soudce zabýval tím, zda existuje „racionální základ“, aby státní moc nadále pokračovala v prohibici konopí. Očekává se, že soudce rozhodne koncem března.

Zdroj: http://www.hightimes.com/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!