Aktuální článek
Polské marihuanové šílenství – aktivistovi hrozí až patnáct let za mřížemi kvůli přechovávání konopného výtažku

Polské marihuanové šílenství – aktivistovi hrozí až patnáct let za mřížemi kvůli přechovávání konopného výtažku

  • Polské zákony ohledně konopí jsou extrémně přísné, zřejmě jedny z nejpřísnějších v celé Evropě. Za držení sebemenšího množství konopí můžete jít do vězení až na 3 roky, a pokud u vás najdou množství „větší“ (to zákon přesně nestanovuje, rozhodnutí je vždy ponecháno na soudci), může být trest zvýšen až na 10 let.

Mladému Jakubovi Gajewskimu ale hrozí ještě delší pobyt ve vězení – důvodem je to, že převoz či obchodování s touto látkou v rámci EU je považováno za vážný zločin, za nějž hrozí až 15 let odnětí svobody. A Jakub konopný výtažek převážel mezi zeměmi EU, aby mohl pomoci nemocným spoluobčanům.

Náznaky zlepšení…

V poslední době to přitom v Polsku vypadalo, že se věci mění k lepšímu. Jedenáct rodičů dětí s epilepsií získalo povolení k dovozu léčivého konopí. To jim bylo umožněno poté, co podstoupili zdlouhavý právní proces podobný americkému programu IND (Výzkum nových léčiv).

Ačkoli tento výtažek lze těžko užívat k rekreačním účelům a kuřákům konopí v podstatě k ničemu není, byl Gajewski obviněn z držení 40 000 dávek marihuany.

Celý týden se o této revoluční změně hovořilo ve všech větších médiích. Polský Ústavní soud navíc zveřejnil prohlášení, podle něhož by otázka konopí měla vždy být řešena v zájmu nemocných, kterým pomáhá při léčbě. Začínali jsme doufat, že se situace v naší zemi obrací k normálu.

Bohužel vzápětí přišla hodně ledová sprcha. Policie provedla v Dolním Slezsku razii v domech několika pacientů, kteří se léčí konopím, a zatkla Jakuba Gajewského, jednoho z nejznámějších polských zastánců legalizace a místopředsedu organizace Wolne Konopie.

…versus realita všedního života

Gajewski u sebe měl 900 gramů konopného výtažku (na internetu známého také jako Fénixovy slzy nebo výtažek Ricka Simpsona) určeného pro vážně nemocné spoluobčany. Ačkoli tento výtažek lze těžko užívat k rekreačním účelům a kuřákům konopí v podstatě k ničemu není, byl Gajewski obviněn z držení 40 000 „dávek marihuany“. V současné době je sice díky kauci na svobodě, ale v chystaném soudním procesu mu hrozí až patnáct let vězení.

Dvacátého dubna (na mezinárodní den konopí) bude ve 4:20 na Jakubovu podporu ve Varšavě uspořádána manifestace, kde bude přednesen požadavek, aby byl zproštěn viny. Lidé se zároveň budou dožadovat dodržování základních lidských práv, podle kterých by pacienti měli mít možnost si vybrat, jakým způsobem se budou léčit.

Zdroj: http://chwast.net/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!