Ve srovnání s jinými ekonomickými metodami by legalizace tohoto obchodu během několika příštích let přispěla k rychlému a efektivnímu snížení deficitu státního rozpočtu, informoval předseda asociace Osama Salama.
Zakázané ovoce chutná nejlépe
Salama dodal, že vláda by se měla poučit z jednoduché psychologické a vědecké poučky, jež praví, že „co je zakázané, po tom toužíme, a co je žádoucí, bývá zakázané“. Prohlásil také, že pokud by byl hašiš dostupný, snížila by se po něm poptávka. Vláda by zároveň mohl hašiš zdanit a kontrolovat obchodování s ním.
Legalizace obchodování s hašišem a uvalení desetiprocentní daně by do egyptské státní pokladny přineslo 4,2 miliardy liber ročně.
„Studovali jsme a analyzovali oficiální statistiky týkající se prodeje hašiše na egyptských ulicích a zjistili jsme, že objem obchodu dosahuje 42 miliard egyptských liber (1 libra je zhruba 3,3 Kč – pozn. red.),“ uvedl Salama.
„Vláda v boji proti obchodování s hašišem utratila více než miliardu liber, ale podle odhadů se podařilo zadržet pouhých 15 procent celkového objemu obchodované drogy.“
Salama dále tvrdí, že legalizace obchodování s hašišem a uvalení desetiprocentní daně by do státní pokladny přineslo 4,2 miliardy liber ročně, pokud by místní spotřeba zůstala stejná.
V průběhu příštích deseti let by pak vláda mohla s pomocí dlouhodobé strategie kontroly obchodování s hašišem tuto daň zvýšit až na padesát procent.
V současnosti je podle Salamy v Egyptě 40 až 45 milionů uživatelů drog, pokud nepočítáme cizince žijící v zemi. Zdůraznil, že tento návrh by zodpovědnost za regulaci obchodování s touto drogou a jejího užívání přenesl na ministerstva zdravotnictví, obchodu, zemědělství, vnitra a samozřejmě i financí.
Zdroj: http://www.albawaba.com/