Aktuální článek
Kuřáci hašiše pod dohledem: v Egyptě chtějí legalizovat konopí

Kuřáci hašiše pod dohledem: v Egyptě chtějí legalizovat konopí

  • Egyptská Asociace obchodníků s tabákem požaduje, aby se komise pro legislativní změny vedená premiérem Ibrahimem Mehlebem vážně zabývala návrhem na legalizaci obchodu s hašišem.

Ve srovnání s jinými ekonomickými metodami by legalizace tohoto obchodu během několika příštích let přispěla k rychlému a efektivnímu snížení deficitu státního rozpočtu, informoval předseda asociace Osama Salama.

Zakázané ovoce chutná nejlépe

Salama dodal, že vláda by se měla poučit z jednoduché psychologické a vědecké poučky, jež praví, že „co je zakázané, po tom toužíme, a co je žádoucí, bývá zakázané“. Prohlásil také, že pokud by byl hašiš dostupný, snížila by se po něm poptávka. Vláda by zároveň mohl hašiš zdanit a kontrolovat obchodování s ním.

Legalizace obchodování s hašišem a uvalení desetiprocentní daně by do egyptské státní pokladny přineslo 4,2 miliardy liber ročně.

„Studovali jsme a analyzovali oficiální statistiky týkající se prodeje hašiše na egyptských ulicích a zjistili jsme, že objem obchodu dosahuje 42 miliard egyptských liber (1 libra je zhruba 3,3 Kč – pozn. red.),“ uvedl Salama.

„Vláda v boji proti obchodování s hašišem utratila více než miliardu liber, ale podle odhadů se podařilo zadržet pouhých 15 procent celkového objemu obchodované drogy.“

Salama dále tvrdí, že legalizace obchodování s hašišem a uvalení desetiprocentní daně by do státní pokladny přineslo 4,2 miliardy liber ročně, pokud by místní spotřeba zůstala stejná.

V průběhu příštích deseti let by pak vláda mohla s pomocí dlouhodobé strategie kontroly obchodování s hašišem tuto daň zvýšit až na padesát procent.

V současnosti je podle Salamy v Egyptě 40 až 45 milionů uživatelů drog, pokud nepočítáme cizince žijící v zemi. Zdůraznil, že tento návrh by zodpovědnost za regulaci obchodování s touto drogou a jejího užívání přenesl na ministerstva zdravotnictví, obchodu, zemědělství, vnitra a samozřejmě i financí.

Zdroj: http://www.albawaba.com/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!