Aktuální článek
IACM ZPRAVODAJ: USA: Přelomový návrh na změnu federálního zákona o léčebném konopí

IACM ZPRAVODAJ: USA: Přelomový návrh na změnu federálního zákona o léčebném konopí

  • IACM Zpravodaj - ve spolupráci s Mezinárodní asociací pro kanabinoidní léčbu (IACM) přinášíme zprávy a studie ze světa léčby konopím. (www.cannabis-med.org)

Začátkem března představili tři američtí senátoři z obou stran politického spektra návrh na revoluční změnu federálního zákona ohledně léčebného využití konopí. O pár týdnů později podali stejný návrh dva kongresmani ve Sněmovně reprezentantů.

Návrh pro obě zákonodárné komory vznikal za podpory pacientských a lidsko-právních organizací a jeho cílem je umožnit efektivní léčbu pacientům, kteří se léčí konopím.

Mezi hlavní body patří přeřazení konopí ze skupiny nejškodlivějších substancí (tzv. Schedule 1 Substances) do jedné z nižších kategorií, což by značně usnadnilo výzkum jeho léčebných vlastností a klinického využití po celých Spojených státech.
Další změny se týkají všech států, kde je konopí k léčbě legální (ale federální zákony ho stále považují za ilegální). Například jde o to, aby společnosti, které v tomto odvětví legálně podnikají, mohly využívat bankovní služby stejně jako každý jiný legitimní podnikatelský subjekt.

Zástupcům veteránů se do návrhu podařilo protlačit důležitou klauzuli, která povoluje lékařům zaměstnaným u federálního Ministerstva pro válečné veterány předepisovat a doporučovat svým pacientům konopí.

Podle výkonné ředitelky největší americké pacientské organizace Americans for Safe Access (ASA) Steph Shererové představuje předložení zákona výsledek „více než desetiletého úsilí ze strany pacientů a aktivistů jak na úrovni jednotlivých států, tak na půdě Kongresu.“

Během prvních týdnů se pod návrh podepsalo několik dalších kongresmanů z řad republikánů i demokratů, což pouze dokazuje, že legalizace konopí k léčbě má podporu obou politických stran, které mají obvykle velké problémy se na čemkoli shodnout.

Zdroj: http://reason.com/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!