Aktuální článek
53 zatčených při happeningu za legalizaci konopí v londýnském Hyde Parku

53 zatčených při happeningu za legalizaci konopí v londýnském Hyde Parku

  • Na oslavu mezinárodního dne konopí 20. dubna se v britském Londýně uskutečnila poklidná manifestace za legalizaci této rostliny, při níž bylo nečekaně zatčeno více než 50 lidí s podezřením ze spáchání trestného činu „souvisejícího s drogami“.

Účastníci manifestace se u příležitosti světového dne konopí sešli, aby si vyslechli projevy a veřejně kouřili konopí – a to přesto, že je policie varovala, že „držení konopí je nelegální“.

Třicet sedm zatčených skončilo na policejní stanici v blízkosti parku, zbylých šestnáct pak bylo přepraveno na další policejní stanice v okolí.

Represe na mírumilovném shromáždění

Podle organizátora Stewarta Harpera z britské odnože americké proreformní organizace NORML (National Organization for  the Reform of Marijuana Laws) byla demonstrace i přes uvedené problémy pokojná. Dodal, že šlo o jednu z mnoha podobných akcí, které mají po celém světě upozornit na to, že „je potřeba legalizovat konopí, zejména pak konopí k léčbě“.

Harper dále uvedl: „Chápu, proč se lidé v souvislosti s touto drogou obávají možnosti vzniku závislosti a určitých zdravotních problémů, jež může způsobovat – ale pokud bychom přešli k regulaci trhu a zajistilo se, že k těmto látkám nebudou mít přístup děti, pak by se celá situace podstatně zlepšila. Určitě by to bylo lepší než nechat konopí bez kontroly, na pospas anarchii na černém trhu.“

Dále dodal: „Celé to vidíme jako zdravotní, a ne kriminální problém. Přemýšlíme nad tím, jak snížit škody, ne perzekvovat uživatele.“

Na manifestaci volali účastníci po přehodnocení postoje ke konopí ve Velké Británii a v souvislosti s požadovanými změnami také poukazovali na obrovské problémy související s pašováním drog a s tím spojenými únosy a vraždami.

Nakonec ale sami skončili v křížku s představiteli zákona – deset zatčených legalizátorů vyvázlo s varováním, šesti byla udělena pokuta a jednadvacet bylo propuštěno na kauci. Zbylých šestnáct zatčených zřejmě čeká soudní řízení.

„Je potřeba legalizovat konopí, zejména pak léčebné.“

Před dvěma lety byli přitom na podobné akci nazvané „Národní den kouření konopí“ zatčeni pouze dva lidé, zdá se tedy, že londýnská policie přitvrdila. Největší britská facebooková stránka o konopí London Cannabis Club přesto akci označila za „další úspěšnou a poklidnou manifestaci“.

Logicky se objevily i hlasy kritizující policii za zatýkání údajných uživatelů drog. „Kéž by to samé dělali v případě politiků a bankéřů. Ti ničí svět, a ne pár uživatelů konopí, kteří si svět naopak užívají,“ uvedl Phil Hicks, jeden z účastníku happeningu.

Zdroj: http://www.standard.co.uk/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!