Aktuální článek
Přátelé konopí: Ross Rebagliati

Přátelé konopí: Ross Rebagliati

  • Ganja hrdinové, marihuanové hvězdy a zkouřené celebrity.

(*14. července 1971, Kanada; snowboardista, podnikatel)

Zatímco našinec má olympijské hry v Naganu v roce 1998 spojené hlavně s památným triumfem českých hokejistů, zapsala se tato olympiáda nesmazatelným písmem také do dějin mezinárodní konopné komunity. Zasloužil se o to mladík z kanadské provincie Britská Kolumbie (jedno z největších světových center konopné kultury), snowboardista Ross Rebagliati. V roce 1998 se snowboarding poprvé objevil na olympiádě a Ross se po skvělých jízdách v nepříznivých klimatických podmínkách stal historicky prvním olympijským vítězem v disciplíně obří slalom.

Kromě Kanaďanů a snowboardových nadšenců by si této skutečnosti asi povšiml málokdo, nebýt faktu, že v Rossově moči bylo při dopingovém testu nalezeno stopové množství metabolitů konopí. Následoval značný skandál a Mezinárodní olympijský výbor (MOV) se rozhodl Rossovo vítězství anulovat. Snowboardistovi prohledali pokoj (nic nenašli) a musel chudák strávit mnohahodinový výslech na japonské fízlárně.

Proti rozhodnutí MOV se Ross odvolal s tvrzením, že už spoustu měsíců nehulil, takže se zřejmě musel pasivně nadýchat na nějakém večírku s přáteli (stal se tak terčem mnoha vtípků, známá je například parafráze na tvrzení Billa Clintona, na rozdíl od kterého Ross „nehulil, ale vdechoval“). Těžko říci, nakolik mu to páni soudci sežrali, medaili a titul olympijského vítěze mu ale nakonec nechali, neboť zjistili, že marihuana vlastně v té době nebyla na seznamu zakázaných látek MOV, ale pouze na seznamu Mezinárodní lyžařské federace. Funkcionáři MOV ji na seznam hned čile doplnili, dlužno však podotknout, že od té doby se limitní hranice z původních 15 nanogramů na mililitr krve zvedla na 150 ng, takže dnes by Ross se svými naměřenými 17,8 ng neměl problém vůbec žádný.

Medaile tedy Rossovi zůstala a s ní také pověst vyhulence, který smázl všechny své olympijské soky. V závodění mu to však dost uškodilo, protože se od něj odvrátili velcí sponzoři, kteří nechtěli být s konopím nijak spojováni. Zanedlouho po svém životním triumfu tak Rebagliati zanechal profesionálního snowboardingu, oženil se a začal pracovat jako realitní makléř, založil také snowboardovou školu RASTA (Rebagliati Alpine Snowboard Training Academy). Chvilku to zkoušel i v politice jako kandidát Liberální strany, před volbami ale svou kandidaturu stáhl. Po bolestivém rozvodu, pádu realitního trhu a schválení privatizace kanadského systému léčebného konopí se Ross rozhodl využít své pověsti a v roce 2013 zakládá společnost Ross’ Gold, která má ambice stát se významným hráčem na trhu s léčebným konopím.

Sám Rebagliati se dnes již netají tím, že hulí denně, naopak, propaguje užívání konopí jako součást zdravého životního stylu. A Rossův názor na legalizaci trávy k rekreaci? „Rozhodně jsem přesvědčen, že by konopí mělo být legální. Nevidím jediný důvod, proč by tráva měla být zakázána,“ uvádí pro magazín High Times.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!