Aktuální článek
Konopím na svědění…

Konopím na svědění…

  • Zdá se, že konopí by mohlo prospívat pacientům s chorobami, které se projevují úporným svěděním kůže.

Svědění kůže (lat. pruritus) je běžným příznakem nejen u mnoha kožních nemocí, ale také u závažných vnitřních onemocnění, jako jsou selhání ledvin či jater. Svědění kůže je často lékaři ignorováno a nezřídka se stává, že úporné svědění je tím největším pacientovým problémem, doprovázející jeho nemoc. Stává se, že dostupné léky proti svědění jednoduše nefungují.

V dostupné vědecké literatuře byly nalezeny tři klinické studie, zabývající se užíváním konopí při  léčbě svědění. Vědci z Univerzity v Miami zaznamenali úspěšnou léčbu při užití 5 mg THC u třech pacientů s poruchou odtoku žluči z jater do střeva. (pozn. překl.: játra nedokáží vylučovat žlučové barvivo bilirubin, ten se tak hromadí v krvi a následně v kůži –žloutenka – kde dráždí nervová zakončení). Všem pacientům nefungovala standardní dostupná léčba a postupem času je svědění v podstatě zneschopnilo natolik, že nemohli chodit do práce. Po každovečerním užívání kanabinoidů všichni tři pacienti uvedli sníženou intenzitu svědění, ale také zlepšení spánku, a brzy byli schopni vrátit se do práce. Dva ze tří pacientů uvedli, že se díky konopí zbavili deprese.

Na Polské lékařské univerzitě ve Wroclawi aplikovali kanabinoidní krém pacientům, kteří trpí suchostí kůže v důsledku selhání ledvin a následné hemodialýzy (metoda odstraňující z krve toxické látky při selhání ledvin). Mast byla nanášena dvakrát denně po tři týdny a kompletní odeznění svědění bylo zaznamenáno u 38% pacientů a dále v menší intenzitě u několika dalších. Celých 81% pacientů hlásilo po léčbě vymizení abnormální suchosti kůže, která postihuje snad všechny dialyzované pacienty.

Zdroj: www.norml.org/index.cfm?Group_ID=7014

Překlad: MUDr. David Žák

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!