Aktuální článek
Zákonodárci v americkém Vermontu vyhrožují, že pokud nebude legalizováno konopí, znovu zavedou prohibici

Zákonodárci v americkém Vermontu vyhrožují, že pokud nebude legalizováno konopí, znovu zavedou prohibici

  • Vermont se již brzy zřejmě stane dalším státem, v němž bude legalizováno konopí. Dva zákonodárci, kteří legalizaci podporují, svým kolegům totiž vzkazují: Buď nám vyhovíte, nebo vám vezmeme alkohol.

Na základě zákona číslo 502, který tento měsíc předložili poslanci Jean O’Sullivanová a Christopher Pearson, by se ve státě Vermont mohla znovu zavést prohibice alkoholu. V případě jeho přijetí by byla konzumace alkoholu postavena mimo zákon a zavedly by se stejné tresty, jaké platí v případě držení konopí. Lidé, u nichž by bylo nalezeno malé množství alkoholu, by zaplatili pokutu do výše 500 dolarů, zatímco osoby zapojené do prodeje a distribuce by čelili až 30 letům odnětí svobody a pokutě dosahující výše 1 milionu dolarů.

Poukazujeme na nesmyslnost prohibice konopí

O’Sullivanová však připouští, že samu podstatu uvedeného zákona nepodporuje. „Smyslem bylo probudit poslance a poukázat na to, že před sebou máme zákony na legalizaci konopí, jenže pro jejich přijetí nic neděláme,“ uvedla v rozhovoru pro Huffington Post.

Oba poslanci hodlají legalizaci ve Vermontu uvést do pohybu. Chtějí zvýšit povědomí o všeobecném konsensu mezi vědci, že konopí je nejméně nebezpečná rekreační droga na trhu. Závěry studie publikované v únoru potvrzují, že ve srovnání s dalšími devíti všeobecně užívanými drogami, mezi něž patří i alkohol či tabák, je konopí jednoznačně nejméně rizikovou substancí.

„Alkohol samozřejmě nezakážeme, jen chceme poukázat na to, že je absurdní, aby byla droga jako alkohol legální, když mnohem bezpečnější konopí na legalizaci stále ještě čeká,“ prohlásila O’Sullivanová.

Zákon by postavil konzumaci alkoholu mimo zákon a zavedl stejné tresty, jaké platí v případě držení konopí.

Pearson a O’Sullivanová předložili také zákon číslo H.277, který se zabývá legálním prodejem a regulací konopí ve Vermontu. Rovněž vermontský Senát začátkem roku jednal o zákonu číslo 95, kterým by se konopí legalizovalo.

Peníze pro zadlužený stát

Letošní studie společnosti Rand Corporation odhaduje, že v roce 2014 obyvatelé Vermontu utratili za konopí 125 až 225 milionů dolarů. Daňové příjmy z legálního prodeje konopí by tak v tomto státě mohly dosahovat 20 až 70 milionů dolarů ročně.

O’Sullivanová poznamenala, že zdanění konopí by pomohlo výrazně snížit obrovský rozpočtový schodek tohoto nevelkého státu.

„Je to hozená rukavice všem ekonomům,“ prohlásila O’Sullivanová o zákonu H.277. „Když se zamyslíte nad stomilionovým schodkem, vypadá to vážně lákavě.“

Ukazuje se také, že kromě finančních stimulů je stanovisko obou poslanců podpořeno ještě dalším důležitým statistickým údajem: Na předávkování konopím nikdo nikdy nezemřel. Naproti tomu podle údajů Střediska pro prevenci a kontrolu nemocí má nadměrná konzumace alkoholu každoročně na svědomí život 88 000 Američanů.

Zdroj: http://www.huffingtonpost.com/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!