Aktuální článek
Legenda: Northern Lights

Legenda: Northern Lights

Profilový obrázek
  • Northern Lights je jednou z odrůd, které přivezl do Evropy Nevil Schoenmakers, zakladatel The Seed Bank. Spolu se Skunkem a Haze tvoří tři pilíře moderního šlechtění konopí.

Pokud bychom si měli představit ty skutečně nejzásadnější odrůdy v posledních padesáti letech, bude to bezpochyby Haze za tropické psychedelické sativy, Skunk coby perfektní hybrid a právě Northern Lights v roli dokonalé relaxační indiky. Některé pozdější linie prodávané pod stejným názvem obsahují i slabou příměs thajské sativy, ale původní Northern Lights je takřka čistá afghánská indika.
Vůní je Northern Lights mírně nasládlá, lehce borovicová a často kořeněná. Účinky jsou typicky indikové, tedy relaxační, povzbuzující chuť k jídlu. Po jejím užití se objevuje typické silné zarudnutí očí a výrazné sucho v ústech, které se u modernějších hybridů už tolik nevyskytuje. I po letech patří určité fenotypy k nejsilnější marihuaně vůbec. Venku dozrává většina v současnosti dostupných verzí Northern Lights kolem konce září a pod umělým osvětlením kvete velice příjemných sedm týdnů.

Původ

Northern Lights prý pochází odkudsi z amerického pacifického severozápadu a vzhledem k brzkému dozrávání a solidní odolnosti při venkovním pěstování tomu tak nejspíš i bude. Jako místo původu se nejčastěji uvádí stát Washington. Za genetický základ této odrůdy se považují zejména afghánské linie, ale přesný rodokmen je neznámý. První rostliny s tímto jménem se začaly objevovat v sedmdesátých letech jakoby odnikud a jejich původ je dodnes obestřen tajemstvím. Ačkoli se můžete dočíst, že Northern Lights je jakýmsi pokusem americké vlády nebo jednou z prvních kanadských odrůd, pravda bude nejspíše někde jinde. K původu této genetiky se krásně vyjádřil na fóru Grasscity.com člen s přezdívkou The G-netic link. Jeho vyjádření by na tento seriál bylo poněkud dlouhé, takže jen zkráceně:


Skutečně věřím, že Northern Lights je a vždycky zůstane nejlepší odrůdou na světě. Příběh jejího zrodu je legendou, která byla v průběhu let značně zkreslena. Stejně jako většina legend byl i tento příběh tak dlouho upravován a přikrášlován, až se z něho stala pohádka. Osobně věřím, že důkladný pohled do minulosti dokáže pozitivně ovlivnit budoucnost, tedy že zkušenost je tou nejopravdovější formou vzdělání. Před lety jsme byli přesvědčeni, že tento příběh nebude nikdy potřeba vyprávět, ale nyní jsme se shodli, že není zbytí. Pokusím se ho podat nejlépe, jak mohu. Činím tak v naději, že nastupující generace pochopí, že kořeny konopí sahají mnohem dále než hlína, ve které rostou.

Zaprvé byste měli pochopit, že severní Michigan je velmi primitivní kout světa a městečko Wolverine není žádnou výjimkou. Zimy jsou tvrdé, místních tu žije poskrovnu a jedná se o pravé drsné horaly. Rodinnými událostmi jsou sekání dřeva a odhrabávání sněhu, přičemž o svých sousedech ví každý úplně všechno.
[…]

Rostliny použité při tvorbě Northern Lights nebyly pojmenované odrůdy, ale prostě jen očíslované sazenice. Viděl jsem semenáček s číslem 2, stejně jako s číslem 29, takže pochybuju, že by kdokoli kdy dokázal určit skutečný rodokmen téhle linie.
Dva bratři ze severu měli v projektu vedoucí roli. Myslím, že ani neměli nějakou konkrétní představu, kam se chtějí se svojí trávou dopracovat, kromě toho, že prostě toužili pěstovat dobrou trávu. Jejich políčka byla skromná a moderní pěstitel by se jim vysmál. Nepracovali s žádnými testovacími skupinami, nepěstovali v kontrolovaných podmínkách, prostě to nebyla žádná velká operace. Museli pracovat s tím, co měli k dispozici.
[…]

Tihle dva zálesáčtí kluci s několika dobrými semeny byli možná nejlepšími šlechtiteli, jací tady kdy žili. A nebylo to jejich znalostmi nebo štěstím na perfektní genetiku nebo vymakanými growroomy. Sami si nikdy ani neuvědomili, že jediným důvodem jejich úspěchu byl respekt k rostlinám, vlastní důstojnost a integrita počínání. To jsou, moji přátelé, jediné ingredience, díky kterým se z odrůd stávají skvělé odrůdy a ze šlechtitelů skvělí šlechtitelé.

Zkuste si představit partu zarostlých chlápků s chybějícími zuby a otřískanými motorovkami. Představte si jejich obnošené džíny s dírami a záplatami a volné pracovní košile. Představte si je jako pijáky laciného piva, pytláky a barové rváče s minimálním základním vzděláním. A teď si představte, že skupinka takovýchto individuí měla takovou úroveň důvěry a úcty k sobě navzájem i ke konopí, jakou možná už nikdy neuvidíme. Tihle „ztroskotanci“ byli lepšími lidmi, než kdy bude většina z nás.

Pokud si chcete přečíst celý původní text (a že za přečtení stojí), hledejte na fóru Grasscity.com vlákno s názvem „Why northern lights is the best strain the world will ever know“.

Cesta do Evropy

V roce 1985 dostal semena různých linií Northern Lights do rukou zakladatel semenářské tradice v Nizozemsku Nevil Schoenmakers (psali jsme o něm v Legalizaci č. 15). Ve své semenné bance The Seed Bank, z které později vznikla firma Sensi Seeds, prodával již od jejího vzniku hned několik mírně se lišících verzí této legendární rostliny. Nevilův podíl na jejich tvorbě je ovšem také nejasný, takže těžko říct, které z nich a jestli vůbec nějaké jsou původní neupravenou americkou genetikou.

Traduje se totiž, že všechny rostliny Northern Lights, které si Nevil dovezl ze Států, byly samiččí klony. Krátce po svém návratu však uvedl na trh hned několik verzí v podobě regulérních semen, takže musel použít nějakého samce, jehož původ je naprosto neznámý. Jeden z příběhů říká, že k tvorbě semen použil samce afghánské indiky, která byla svými vlastnostmi Northern Lights blízká, ale oficiální informace neexistují.

Nejznámější jsou tři Nevilovy variety známé jako #1, #2 a #5. Variety s označením #1 a #5 jsou si velice podobné a pravděpodobně se jedná o čisté indiky, velice blízké Northern Lights, jak ji znají američtí pěstitelé z osmdesátých let. Odrůda označená #2 obsahuje vyšší podíl sativních genů a samec této linie stál u zrodu mnoha budoucích linií z tvorby samotného Nevila i jeho následovníků v Sensi Seeds.

Současnost

Northern Lights najdeme v genetické linii mnoha moderních hybridů včetně takových skvostů, jako jsou Sour Diesel, Super Silver Haze, Jack Herer, Big Bud nebo Shiva Skunk. Dokonce i první samonakvétací odrůda Lowryder byla založena na injektáži genů Northern Lights (konkrétně #2) do rostlinek Cannabis ruderalis.
Zdaleka se ještě nepřiblížila doba, kdy bude odkaz této klasické americké indiky zapomenut. I nyní má smysl pěstovat ji v čisté podobě, ať už kvůli léčebným účinkům, nebo příjemnému aroma. Northern Lights se také často používá ve studiích zaměřených na léčebné i rekreační užívání konopí a je tak jakýmsi univerzálním zástupcem celého konopného světa.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!