Aktuální článek
MMM 2015 v Izraeli: Demonstranti v Tel Avivu požadovali legalizaci konopí

MMM 2015 v Izraeli: Demonstranti v Tel Avivu požadovali legalizaci konopí

  • Zhruba jeden tisíc demonstrantů se 2. května shromáždil na Rabinově náměstí v Tel Avivu, aby protestoval proti konopné prohibici.

Sobotní protest, který organizátoři nazvali „Konopný pochod“, začal u okresního soudu a demonstranty dovedl až na telavivské ústřední náměstí. Během kulturního programu, kdy se hudba střídala se čtením poezie, předneslo projevy i několik politiků a aktivistů.

Politici – alespoň někteří – otáčejí

Na demonstraci vystoupil jak zástupce levicové strany Merec, tak i pravicoví poslanci Knessetu (izraelský parlament) Jinon Magal (strana Jewish Home) a Miki Zohar (Likud). Demonstranty oslovil také bývalý poslanec za stranu Likud Moše Feiglin, jenž otevřeně a dlouhodobě legalizaci podporuje.

„Konopí je méně nebezpečné než cigarety a méně návykové než panák whisky,“ řekl Feiglin mimo jiné ve svém projevu. „Musíme přemoci strach a učinit z Izraele zemi svobody.“

Někteří politici požadují lepší dostupnost léčebného konopí a poslední dobou přibývají i hlasy, které volají po jeho dekriminalizaci či úplné legalizaci.

Protestní pochod se konal ve stejnou dobu jako podobné akce na podporu legalizace konopí v dalších městech po celém světě – v rámci takzvaného Global Million Marihuana March (v
Praze se pochod uskutečnil 9. května a přilákal více než 5 000 lidí). Někteří účastnici telavivské demonstrace drželi v rukou zelené prapory, jiní zase měli na obličejích nasazené masky ve tvaru konopných listů. Kouření konopí nebylo na rozdíl od českého pochodu policií zaznamenáno (anebo bylo mlčky přehlíženo).

Propast mezi rekreačním a léčebným užíváním konopí

Rekreační užívání konopí se v Izraeli považuje za trestný čin. Léčebné konopí je legální, avšak pacienti pro jeho získání musejí projít složitým procesem. Několik izraelských politiků napříč politickým spektrem požaduje lepší dostupnost léčebného konopí a poslední dobou přibývají i hlasy, které volají po jeho dekriminalizaci či úplné legalizaci.

Merec je jediná strana zvolená do Knessetu, která prosazuje legalizaci konopí. Z průzkumu zpravodajského webu Mako provedeného v roce 2014 nicméně vyplývá, že většina Izraelců je stále proti legalizaci měkkých drog, zatímco asi třetina obyvatel Izraele podporuje legalizaci, a to nejen konopí.

Zdroj: http://forward.com/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!