Aktuální článek
Tipy a triky: Pěstitelův kalendář

Tipy a triky: Pěstitelův kalendář

Profilový obrázek
  • Často nám píšete, abychom zas a znova shrnuli vše, co je zapotřebí k úspěšnému zakončení venkovní pěstitelské sezóny. Po čase si opět můžeme dovolit trochu se opakovat, a tak vám přinášíme celkový přehled toho co, kdy a jak udělat, abyste dopěstovali.

Před samotnou sezónou je třeba vybrat vhodná semena nebo řízky (viz Legalizace číslo 28) a vybrat nějaké pěkné místo pro pěstování (viz Legalizace číslo 11). Při obou volbách berte ohled na nevítané hosty ze zvířecí (viz Legalizace číslo 17), ale i z lidské (viz Legalizace číslo 19) říše.

03 Březen

V březnu ještě rozhodně nevysazujte kytky ven a nejlépe je ani nedávejte klíčit. Pokud máte nutkání něco dělat, zušlechťujte políčka (viz Legalizace číslo 16), stavte skleníky (viz Legalizace číslo 24), hledejte další odrůdy. Jediný důvod, proč začít konopí pěstovat již v březnu, je touha sklidit obra. Většina z nás tohle ale rozhodně nechce, protože takto velké rostliny přitahují na nechráněných místech nepříjemně velkou měrou nežádoucí pozornost.

Duben se hodí i pro výsev samonakvétacích odrůd, které je tak možné sklízet již počátkem prázdnin.

04-05 Duben a květen

Tyto jarní měsíce jsou ve znamení výsevu. Při pěstování velmi raných odrůd má smysl klíčit semena či zakořeňovat řízky (viz box) již v dubnu. Pokud ale plánujete sklízet koncem září nebo později, počkejte s výsevem radši až do května. Duben se hodí i pro výsev samonakvétacích odrůd, které je tak možné sklízet již počátkem prázdnin a případně rovnou započít druhé kolo.

Začátek května je naprosto ideální dobou pro výsev většiny odrůd konopí. Rostliny narostou velké, ale nikoliv obří a pořád budete mít spoustu času dát jim požadovaný tvar (viz Legalizace číslo 13). Nezapomeňte rostlinám nechat alespoň půlmetrové rozestupy. Pokud plánujete zastřihávat, nechte rozestupy radši metrové nebo i větší.

06 Červen

V červnu by měli vysévat skleníkáři. Rostliny cannabis mají neuvěřitelnou sílu a větší kousky narostou do velikosti menších stromů, přičemž průměr kmene u země může snadno přesáhnout pět centimetrů. Typický Čech nemá doma čtyřmetrový tropický skleník, ale spíše srandu vysokou v nejvyšším bodě dva metry, takže při brzkém výsevu riskujete, že vám konopí skleník jednoduše zboří.
Venkovním pěstitelům nyní nastává nebezpečné období nájezdů plzáků, kteří dokáží oholit i vzrostlou rostlinu až na stonek. Teprve asi až od půl metru výšky jsou vaše mladé kytky v relativním bezpečí.

Pokud vaše volba padla na samonakvétací odrůdy, koncem června budete sklízet první várku. Můžete rovnou začít s klíčením druhé vlny, která pak dozraje na konci září. To je výhodné zejména, pokud se snažíte o co největší nenápadnost, protože samonakvétací odrůdy jsou typicky menší i méně aromatické než jejich větší kolegyně.

Jediný důvod, proč rozpěstovávat konopí již v březnu, je touha sklidit obra.

07-08 Červenec a srpen

Tyto dva letní měsíce jsou ve znamení růstu. V červenci ještě nezačínají kvést ani velmi rané odrůdy, takže si dobře vytvarujte vaše keříky tak, aby byly všechny podobně vysoké a podobně husté. Vystříhejte také všechny slabé větve, zejména ty ve spodní polovině rostliny, které by zbytečně spotřebovávaly živiny a stejně by toho na nich moc nevyrostlo.

V srpnu začínají kvést brzké odrůdy. Pokud sázíte regulérní (nefeminizovaná) semena, je čas vytrhat samce. Poznáte je podle toho, že začínají kvést dříve, jsou vytáhlejší a místo kalíšků s chloupky (pestíky), tvoří hrozny drobných kuliček, ze kterých se po několika týdnech začne sypat pyl. Na likvidaci samců radši nespěchejte. Je lepší nechat je pustit trochu pylu (většina samic stejně ještě nepokvete), než pak litovat omylem vytrhnuté samice. Po začátku květu se již vyvarujte zastřihávání a pouze odstraňujte slabé a neperspektivní větve. Na to není pozdě nikdy. Také se již nesnažte větve ohýbat a jinak tvarovat, protože začínají dřevnatět, snadno se lámou a hůře srůstají.

Řízky a výsev ze semen

Výsev ze semen provádíme tak, že semínka položíme na navlhčený vatový tampón, uzavřeme do krabičky a položíme na teplé, ale nikoliv horké místo. Teplota kolem 25 stupňů je pro klíčení ideální. Po pár dnech vykoukne první klíček a v tu chvíli můžeme semínka vložit do zeminy. Sázíme asi centimetr hluboko. Po týdnu od vyklíčení už byste měli registrovat tvorbu prvního patra skutečných listů. Po dvou až třech týdnech jsou semenáčky připraveny na vysazení ven. Řízky odpovídají obvykle svojí velikostí asi dva týdny starým semenáčkům. Jinými slovy, čerstvý řízek má podobně velkou listovou plochu jako dva týdny stará rostlinka ze semene. Rozhodně nevysazujte čerstvé řezy rovnou ven. Nejdříve je nechte týden až dva prokořenit v malém květníku.

09-10 Září a říjen 

Nejrychlejší odrůdy dozrávají během září. Již ve chvíli, kdy pestíky začnou hnědnout, dávejte pozor na případnou plíseň. Při každé návštěvě, která by měla proběhnout alespoň jednou týdně, pečlivě prohlédněte zejména největší květy a pak také menší zastíněné paličky. Jak vrcholky, tak drobnější květy bez dobrého větrání jsou typickými místy, odkud se plíseň začíná rozlézat. Zasažené místo okamžitě odstřihněte ostrými nůžkami a pokud si nejste jisti, radši střihejte, než abyste nechali hnilobu rozšířit.

Pozdější odrůdy dozrávají během října. Pokud jste si nepořídili extrémně odolnou varietu, nenechávejte pod otevřenou oblohou rostliny déle než do poloviny měsíce. V dobře větraném skleníku si můžete dovolit i konec října, ale dbejte zvýšené opatrnosti a ještě pečlivěji hledejte plíseň. V říjnovém vlhku a oblačnu stačí často týden, aby se z jedné nahnilé paličky tento „mor“ rozšířil na většinu rostliny.

Ideální čas sklizně poznáte s pomocí silné lupy nebo mikroskopu. Když se důkladně podíváte na paličku nebo lístek pokrytý pryskyřicí, uvidíte, že na vrcholcích trichomů (to jsou ty blyštivé krystalky) jsou drobné kuličky, které postupně mění barvu z čiré přes mléčně zakalenou až po nahnědlý jantarový odstín. Ideální poměr účinných látek dosahuje pryskyřice, když je přibližně polovina trichomů mléčná a polovina jantarová.

Anekdotické zprávy hovoří o různých metodách sklizně, které zaručeně zlepší kvalitu výsledné sušiny. Obvykle jsou to nesmysly. Na tom, jakým způsobem sklidíte konopné květy, příliš nezáleží. Zkrátka nějak dostaňte rostliny z hlíny na půdu (nebo na jiné suché místo, kde mohou květy uschnout) a pak si teprve dejte záležet. Posklizňová péče je naopak takřka stejně důležitá pro kvalitu výsledku jako celý průběh pěstování.

Pokud chcete mít hezké paličky, musíte je zbavit listů dřív než zavadnou.

11 Listopad

Listopad je měsícem sušení. Usušit rostliny správně je umění, jehož zvládnutí zabere roky pokusů a omylů. Často hořkých omylů. Podrobně bylo toto téma rozebráno v Legalizaci číslo 14, takže zde jen stručně.

Nejtypičtějším a velmi praktickým způsobem sušení je rozstříhání rostlin na menší kusy (nejčastěji jednotlivé větve) a jejich zavěšení na dobře větrané a nepříliš vlhké místo. Po několika dnech až týdnech (podle teploty a vlhkosti) budou stonky dostatečně suché na to, aby při ohnutí praskly. Jedná se o signál, že je třeba větve sundat, ostřihat květy a přistoupit k další fázi zpracování, kterou je dosušení a curing. Pokud chcete mít hezké paličky, musíte je zbavit větších listů dříve, než zavadnou a květ zakryjí . Když to neuděláte, o účinek nepřijdete, ale pohled na vaši sklizeň bude o dost méně radostný.

Značné množství účinných látek nenabídne konopí hned po sklizni, ale až po správně provedeném curingu, který trvá přibližně dva měsíce od sklizně.

Jakmile tedy máme paličky dostatečně suché, ostřiháme je z větví, zbavíme případných zbylých listů a vložíme do neprodyšných nádob. Během následujícího týdne každý den nádoby na chvíli otevřeme, abychom se zbavili přebytečné vlhkosti. Nechceme ovšem květy přesušit, protože tím se ztratí významná část jejich vůně. Jakmile se vám paličky začnou v prstech drolit, je čas k definitivnímu uskladnění. Ideální jsou zavařovačky, které jsou vzduchotěsné, levné a dobře dostupné.

Značné množství účinných látek nenabídne konopí hned po sklizni, ale až po správně provedeném curingu, který trvá přibližně dva měsíce od sklizně. Náš cíl je udržet ve květech terpeny a silice, změnit poměr jednotlivých účinných látek a odstranit co nejvíce zbytků po uschlých rostlinných šťávách. Ve výsledku tak můžeme získat mnohem chutnější, voňavější a účinnější bylinky, než jaké jsme měli bezprostředně po nasušení.

12 Prosinec

V prosinci již nepěstujeme, nesklízíme, jen vychutnáváme plody naší celoroční dřiny. Pokud byla poctivá, máme nyní zásoby kvalitní medicíny na další rok.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!