Aktuální článek
Jak udržet legalizované konopí mimo dosah dětí

Jak udržet legalizované konopí mimo dosah dětí

  • Legalizace konopí se stává realitou dnešních dní a stále větší množství odborníků si láme hlavu nad tím, jak zajistit, aby v novém legislativním prostředí nebylo více dostupné dětem a mladistvým. Nejnovější studie amerických badatelů tvrdí, že namísto represivních opatření je vhodnějším přístupem osvěta a prevence, neboť jedině tak se daří odrazovat děti od užívání alkoholu a tabáku.

Konopí je nyní legální již ve čtyřech státech a hlavním městě Spojených států amerických a dále také v Uruguayi, takže vzhledem ke stávajícímu vývoji je na čase začít přemýšlet nad tím, jak před konopím chránit naše děti.

Poučme se

V ideálním případě by se zákonodárci a regulační orgánymohli poučit z úspěchů – a chyb – tabákového a lihovarnického průmyslu při snaze udržet své škodlivé výrobky mimo dosah dětí a mládeže.

Alespoň to tvrdí tři badatelé z Bloombergovy lékařské fakulty Univerzity Johnse Hopkinse v americkém Baltimoru v analýze nazvané „Strategie vedoucí k omezení rekreačního užívání konopí mezi mládeží“, jež vyšla 4. května v odborném časopise Pediatrics.

Výsledky výzkumů a praktické zkušenosti z posledních let ukázaly, že regulatorní předpisy u tabáku a alkoholu dokáží děti před těmito výrobky celkem efektivně chránit.

„Počátek legalizace konopí představuje jedinečnou příležitost k vytvoření právního prostředí, které minimalizuje přístup mládeže k této droze,“ tvrdí hlavní autor studie dr. Brendan Saloner, odborný asistent katedry zdravotnické politiky na lékařské fakultě.

„Jednotlivé státy by měly věnovat pozornost zkušenostem získaným z přísné regulace tabáku a alkoholu, kterou bylo velmi těžké nastavit na současnou úroveň, ačkoli jsme desítky let disponovali množstvím výzkumů, jež prokazatelně spojovaly nedostatečnou regulaci a nízké ceny s velkou oblíbeností cigaret a alkoholu u mladistvých.“

Zákony legalizující rekreační užívání konopí byly schváleny v Coloradu, Washingtonu, Oregonu, na Aljašce a ve Washingtonu, D. C. Brzy se k nim podle všeho přidají další státy, v nichž probíhá živá debata týkající se návrhů buď na dekriminalizaci, nebo přímo legalizaci rekreačního užívání konopí.

A kdo bude myslet na děti?

Ozývají se hlasy, že v případě legalizace konopí pro dospělé – všechny přijaté zákony umožňují užívání konopí osobám starším 21 let – se toto chování stane normou a mladí lidé budou mít snazší přístup k drogám.

„Nicméně výsledky výzkumů a praktické zkušenosti z posledních let ukázaly, že regulační opatření u tabáku a alkoholu dokáží děti před těmito výrobky celkem efektivně chránit,“ tvrdí Saloner.

Se spoluautory analýzy dr. Colleen Barryovou a dr. Beth McGintyovou proto navrhuje čtyřbodovou strategii, jež by měla fungovat jako prevence užívání konopí mezi nezletilými:

Za prvé, regulační orgány by měly pomocí daňové politiky udržovat ceny konopí na vyšší úrovni. „Výzkumy prokázaly, že zejména mladí lidé citlivě reagují na cenu. Zvyšují-li se ceny například tabáku, omezují kouření více než dospělí,“ upozorňuje dr. McGintyová.

Za druhé, maloobchodní dostupnost konopí by měla být přísně regulovaná. Mnoho teenagerů si i přes věkové omezení dokáže v obchodech opatřit alkohol a tabákové výrobky. To by se mělo minimalizovat lepším uplatňováním právních předpisů, včetně přísnějších kontrol a pokut. V dotyčných státech by rovněž měla platit pravidla ohledně toho, kde se budou obchody s konopím nacházet – měly by například být co nejdál od hřišť a škol, což podle výsledků výzkumu snižuje riziko kouření a pití alkoholu mezi mladistvými. Badatelé také navrhují, aby obchody prodávající konopí nesměly prodávat žádné další zboží.

Počátek legalizace konopí představuje jedinečnou příležitost k vytvoření právního prostředí, které minimalizuje přístup mládeže k této droze.

Za třetí, je nezbytné zabránit škodám způsobeným náhodným požitím dětmi, a to úpravou vzhledu poživatin obsahujících konopí a snížením obsahu THC (hlavní psychotropní složky konopí) v těchto potravinách. Podle badatelů je prokazatelné, že tabákové výrobky s příchutí podněcují mezi mládeží experimentování, pravidelné užívání a zvyšují riziko vzniku závislosti.

„Regulační orgány si musejí uvědomit zejména to, jak přitažlivé jsou bonbony a sušenky s konopím pro děti a adolescenty,“ vysvětluje dr. Barryová.

Balení bezpečné pro děti může zamezit náhodnému požití, což se osvědčilo v případě léků na předpis. Jasné označování konopných výrobků také umožní dospělým lépe rozeznat tyto produkty od ostatních.

V červnu 2014 bylo ve státě Washington uzákoněno nařízení zakazující, aby na potraviny obsahující konopí byly umisťovány snímky z animovaných filmů a jiné obrázky, jež by potenciálně mohly přitahovat pozornost dětí, přičemž Colorado zavedlo bezpečnostní obaly na všechny konopné výrobky.

Za čtvrté, měl by se výrazně omezit marketing konopných výrobků. Studie naznačují, že reklamy na tabákové výrobky a alkohol způsobují nárůst spotřeby těchto výrobků mezi mládeží.

Saloner navíc tvrdí, že s konopím bude spojeno více regulatorních problémů, než je tomu v případě tabáku a alkoholu. Konopí si lze například vypěstovat doma, takže je těžší kontrolovat, co se děje na zahrádkách běžných rodin.

„Máme k dispozici spoustu přesných vědeckých poznatků, kterými se můžeme řídit, ale tyto nové výzvy vyžadují, abychom se učili za pochodu a uměli se přizpůsobit,“ uzavírá Saloner.

Zdroj: http://www.jhsph.edu/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!