Aktuální článek
Pět zájmových skupin, které brojí proti legalizaci konopí

Pět zájmových skupin, které brojí proti legalizaci konopí

  • Za přečiny související s konopím bylo vloni ve Spojených státech zatčeno více než 850 tisíc lidí. Navzdory veřejnému mínění a názorům lékařů a odborníků na lidská práva, kteří požadují uvolnění prohibičních zákonů, reálných politických změn se zatím mnoho neodehrálo.

Válka proti drogám se stala tématem řady skvělých knih a článků. Fixace Spojených států na to, aby rostlina s velkými zelenými listy zůstala nelegální, je zakořeněna v kulturních a politických bojích, které se odehrály na počátku 20. století.

Redakce Republic Report se však domnívá, že dnes bychom měli upozorňovat zejména na zájmové skupiny, jež utrácejí spoustu peněz na to, aby překonané drogové zákony zůstaly i nadále v platnosti. Zde představujeme pět nejvlivnějších prohibicionistických skupin:

1)     Policie: Policejní oddělení v celé zemi se staly závislými na federálních grantech pro boj proti drogám, s jejichž pomocí financují své rozpočty. V březnu jsme psali o tom, jak jistý kalifornský lobbista z řad policejních odborů v roce 2010 koordinoval snahy o zrušení petice za legalizaci konopí, zatímco svým klientům z policejních oddělení pomáhal inkasovat desítky milionů z federálních grantů určených na vymýcení konopí. A nejde jen o Kalifornii – ukázalo se, že další lobbisté pracující pro policejní odbory prosazovali přísnější tresty za zločiny související s konopím po celé zemi.

I farmaceutické firmy chtějí, aby konopí zůstalo nelegální, v důsledku čehož nebudou mít lidé přístup k levnějším a méně škodlivějším alternativám syntetických léčiv.

2)     Soukromé věznice: Tato zařízení vydělávají miliony dolarů na věznění lidí, kteří byli usvědčeni z drogových zločinů, včetně těch souvisejících s konopím. Jak loni uvedl redaktor Republic Report Matt Stoller, společnost Corrections Corporation of America, jedna z největších vězeňských firem fungujících za účelem generování zisku, sama přiznala, že válka proti drogám představuje zásadní součást její obchodní strategie. Vězeňské společnosti se netají tím, že posílají miliony dolarů politikům podporujícím válku proti drogám, ale již méně se chlubí podporou různých legislativních skupin, například American Legislative Exchange Council, jejichž prostřednictvím se snaží prosazovat tvrdší protidrogové tresty.

3)     Lihovary a pivovary: Zájmové skupiny z prostředí producentů alkoholu bojují o peníze, které by dospělí lidé místo opíjení se po barech mohli stejně dobře utrácet za večer strávený s konopím. Například asociace California Beer & Beverage Distributors finančně podporovala komisi, která měla v Kalofornii zabránit legalizaci a zdanění konopí.

4)     Farmaceutické společnosti: Stejně jako výše uvedená odvětví ekonomiky, i farmaceutické firmy chtějí, aby konopí zůstalo nelegální, v důsledku čehož nebudou mít lidé přístup k levnějším a méně škodlivějším alternativám syntetických léčiv. Howard Wooldridge, vysloužilý policista, který nyní lobbuje za uvolnění zákonů týkajících se zákazu konopí, sdělil redakci našeho magazínu, že „hned po policejních odborech je největším oponentem konopí v Kongresu obchodní skupina PhRMA“, protože konopí může nahradit „vše od Advilu po Vicodin, ale i další drahé léky“.

5)     Odbory vězeňských dozorců: Stejně jako soukromé věznice, mají i odbory vězeňských dozorců eminentní zájem na tom, aby počet vězňů zůstal co nejvyšší. V roce 2008 utratila Kalifornská asociace dozorců neuvěřitelný 1 milion dolarů za to, aby odvrátila přijetí opatření na „snížení počtu odsouzených a zvýšení počtu podmíněných trestů pro nenásilné trestné činy související s drogami, které zároveň klade důraz na to, aby léčba závislosti měla přednost před vězením.“

Zdroj: http://www.republicreport.org/2012/marijuana-lobby-illegal/#

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!