Aktuální článek
Jedenáctiletý chlapec ve škole obhajoval léčbu konopím, jeho matka pak byla zatčena

Jedenáctiletý chlapec ve škole obhajoval léčbu konopím, jeho matka pak byla zatčena

  • Dne 24. března se život konopné aktivistky a pacientky trpící Crohnovou chorobou Shony Bandové převrátil naruby poté, co jí stát Kansas odebral jedenáctiletého syna a nechal ji zavřít do vězení. Noční můra začala nenápadně: během přednášky o drogách, kterou ve škole uspořádala policie a studijní poradci.

Syn Bandové, jenž s ní předtím žil v Coloradu, nesouhlasil s některými názory odsuzujícími konopí, které na přednášce zazněly. „Můj syn třeba řekl, že podle jeho maminky se tato rostlina správně jmenuje konopí, a ne marihuana. Pouze ukázal svoje znalosti v této oblasti,“ uvedla Shona Bandová, která se pomocí konopného výtažku úspěšně léčí s Crohnovou chorobou.

Nesmyslná represe

Poté co se syn Shony Bandové zmínil o léčebném využití konopí, zadržela ho policie a následně provedla razii v jejich domě.

„Ve škole měli přednášku o škodlivosti drog, kterou vedli studijní poradci. Kolem druhé odpoledne si přišli do třídy pro syna a vyslýchali ho. S manželem žijeme odděleně, ale úřady ani jednoho z nás před výslechem nekontaktovaly. Zato o hodinu později k nám domů přijela policie,“ popisuje Bandová.

„Pověděla jsem jim, že bez soudního příkazu je dovnitř nepustím, a doufala jsem, že soudní příkaz nedostanou kvůli něčemu, co moje dítě řeklo nebo neřeklo ve škole. Čekali jsme do šesti večer, kdy ho policisté přinesli a provedli u mě doma prohlídku, při níž našli přibližně 50 gramů konopného výtažku, kterým se léčím,“ vysvětluje Bandová.

Teď se matka pravdomluvného chlapce bojí, že se úřady pokusí jí syna odebrat.

Policie je v tom prý nevinně

Rozhodl jsem se kontaktovat policejní oddělení v Garden City s tím, že si chci ověřit některé informace, které byly zveřejněny na internetu. Mluvčí potvrdil, že policisté prohledali dům paní Bandové, ale odmítl, že by šlo o razii

Syn Shony Bandové obhajoval užívání rostliny, která jeho matce pomáhá vyrovnat se s závažnou nemocí, na niž moderní medicína nezná účinný lék.

Prohlásil také, že protidrogovou přednášku uspořádala škola – policie se v ní nijak neangažovala. Během přednášky syn Shony Bandové zjevně popíral některá tvrzení týkající se konopí, škola proto ihned kontaktovala agenturu pro ochranu dětí a ta se pak spojila s policií.

Mluvčí policie dále nechtěl komentovat, co přesně v domě našli, jen uvedl, že objevili „důkazy“ o drogových aktivitách. Shona Bandová byla zatčena a jejího syna si odvezla sociální péče.

Trest za pravdu

V současné době není paní Bandová z ničeho obviněna a mluvčí nechtěl spekulovat, zda bude z něčeho obviněna v budoucnu. Dodal, že držení konopí je ve státě Kansas nelegální, a to bez jakékoli výjimky.

Nejabsurdnější na celé situaci je, že Shoně Bandové mohou úřady odebrat syna za to, že se léčí rostlinou, kterou lze legálně užívat pro rekreační účely necelou hodinu jízdy na západ – v Coloradu.

Navíc množství konopí, které údajně měla doma, odpovídá množství pro osobní potřebu, resp. její vlastní léčbu.

Syn paní Bandové obhajoval užívání rostliny, která jeho matce pomáhá vyrovnat se s závažnou nemocí, na niž moderní medicína nezná účinný lék. Zastal se jí, za což ji stát potrestal zatčením a odloučením od syna.

Nehledě na to, zda se syn k matce vrátí, škola, město a stát Kansas tomuto dítěti způsobily daleko větší újmu, než jakou mu mohla jeho vlastní matka přivodit tím, že užívá konopí k léčbě Crohnovy choroby.

Zdroj: http://www.washingtonpost.com/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!