Aktuální článek
Colorado: V důsledku legalizace se zvyšují ceny nemovitostí

Colorado: V důsledku legalizace se zvyšují ceny nemovitostí

  • Trh s bydlením v hlavním městě Colorada Denveru jede na plné obrátky – a důvodem není nic jiného než nedávná legalizace konopí.

Ceny domů několikanásobně stouply, dramaticky poklesl počet nemovitostí na prodej a běžným jevem se staly dražební souboje mezi kupujícími.

Za zvýšenou poptávkou stojí především legalizace konopí schválená na konci roku 2012, po níž následoval bezprecedentní rozkvět tohoto nového průmyslu provázený rostoucí poptávkou po bydlení, kancelářských prostorech a průmyslových objektech k pěstování.

Zelený boom

„Legalizace konopí má na svědomí velké zvýšení cen nemovitostí,“ tvrdí James Paine, manažer společnosti West Realty Advisors. „Obrovsky se zvýšily ceny pozemků i průmyslových staveb.“

Podle březnového indexu cen společnosti S&P/Case-Shiller vzrostly ceny nemovitostí v Denveru meziročně o 10 procent, což řadí toto město z celých Spojených států na druhé místo hned za San Francisco.

Legalizace konopí sice není jediná věc, která ovlivňuje trh, díky ní však vzrostl počet pracovních příležitostí, což do Denveru láká spoustu lidí.

„Konopný průmysl vytváří pracovní místa, jaká jsme dříve neznali,“ vysvětluje Kelly Moyeová, realitní makléřka firmy Re/Max, která v Denveru pracuje už 24 let. „Do hry vstoupil nečekaný nový faktor. Najednou vzrostl zájem o nemovitosti a obytné domy, protože tu vznikají nové příležitosti k zaměstnání a podnikání.“

Na denverském trhu s nemovitostmi bývalo k mání kolem 24 tisíc nabídek – nyní jsou volné pouze čtyři tisícovky.

Nejde jen o pracovní místa v pěstitelských prostorech a prodejnách konopí. Legalizace vytváří práci i pro firmy, které dodávají služby pro nové „zelené“ provozy. Roste tak poptávka například po bezpečnostních službách, instalatérech, prodejcích ventilační a klimatizační techniky. „Elektrikáři, kteří dříve měli pár zakázek za měsíc, nyní nevědí, co dělat dřív, a budují si velké firmy,“ podotýká J. P. Speers z realitní kanceláře Berkshire Hathaway Home Services.

Přísun lidí i technologií

Pracovní horečku také zvyšuje příval technologicky vyspělých průmyslových odvětví do Denveru a okolí.

„Je to cenově přístupné, tedy alespoň prozatím,“ připouští Moyeová. „Kvalita života je tady skvělá a zaměstnavatelé přivádějí své pracovníky sem, protože chtějí být v centru legalizačního dění.“

Je ale těžké přesně určit, co sem vlastně lidi láká. „Často s tím dělají tajnosti,“ říká Speers, jenž měl už několik klientů, kteří se do Denveru stěhovali kvůli zlegalizovanému konopí. „Není to tak, že by všichni radostně oznamovali, že tady budou pracovat v konopném průmyslu.“

Jindy jsou ale důvody zcela zřejmé, například když pomáhal najít dostupný pronájem bytu pro paní, která se do Colorada přestěhovala proto, aby měla přístup ke kvalitnímu léčebnému konopí pro svou nemocnou dceru.

Každá mince má dvě strany

Realitní makléř J. P. Speers rovněž tvrdí, že vzrůstá počet pronajatých domů, v nichž nájemníci chtějí pěstovat konopí. „Často je na první pohled zřejmé, že nejde o nic legálního,“ přiznává.

Je sice pravda, že nové zákony vytvářejí nová pracovní místa a posilují trh s nemovitostmi, avšak podle Speerse to může mít i stinnou stránku: „Nedávno jsem měl co dělat, abych prodal jeden dům, protože v sousedství někdo pěstoval tolik konopí, že to kupce málem odradilo.“

Tvrdé konkurenci čelí hlavně zákazníci, kteří si dům kupují poprvé, a ti, kdo nechtějí za nemovitost utratit příliš mnoho. „Spousta lidí si tady chce pořídit svůj první dům,“ uvádí Toby Waters z realitní kanceláře Vision Denver Homes. „Nájmy jsou strašně drahé, takže když si dům koupíte, nakonec ušetříte.“

Díky legalizaci konopí vzrostl počet pracovních příležitostí, což do Denveru láká mnoho lidí.

 Ve městě je jednoznačně nedostatek volných nemovitostí. Za normálních okolností bývá podle Moyeové na denverském trhu kolem 24 tisíc nabídek. Ovšem nyní jsou těchto volných nemovitostí jen čtyři tisícovky.

Zůstává však otázka, jak dlouho tento realitní boom ještě potrvá.

Moyeová tvrdí, že pokud nedojde k ekonomické katastrofě, trh unese ještě pět až sedm let takového náporu.

Jestliže se k legalizaci konopí připojí i další státy, může Colorado o své výsadní postavení přijít. „Růst počtu obyvatel způsobený legalizací konopí v našem státu bude pokračovat, dokud zákony o rekreačním užívání konopí nepřijmout i ostatní státy,“ uzavírá Speers.

Zdroj: http://money.cnn.com/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!