Aktuální článek
Lékaři a pacienti v Polsku chtějí legalizovat konopí k léčbě

Lékaři a pacienti v Polsku chtějí legalizovat konopí k léčbě

  • Marihuana je bezpečným a účinným lékem, užitečným mimo jiné při léčbě dětí trpících epilepsií, která je rezistentní vůči konvenčním lékům, anebo při léčbě bolestí – o tom se snažili lékaři i pacienti přesvědčit politiky během občanského slyšení v polském parlamentu.

Zároveň vyzývali k usnadnění dostupnosti konopí k léčebným účelům. Setkání zorganizovala místopředsedkyně Sejmu (polský parlament) Wanda Nowicka, mimo jiné ve spolupráci s organizací Polská síť pro drogovou politiku (Polska Sieć Polityki Narkotykowej).

Výrazné snížení záchvatů

Debaty se účastnil kromě jiných i neurolog z Kliniky neurologie a epileptologie Institutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” (CZD), Dr. Marek Bachański, který už několik měsíců léčí skupinu dětí trpících epilepsií rezistentní vůči lékům. U malých pacientů přitom vypozoroval značné snížení počtu epileptických záchvatů.

Zároveň ale zdůrazňuje, že se nejedná o klasický klinický výzkum a pacientů je do této chvíle pouze devět. „Nicméně výzkumy prováděné v zahraničí účinnost konopí při léčbě epilepsie dlouhodobě potvrzují,“ vysvětluje Dr. Bachański.

Současná medicína se zaměřuje na udržení života i v terminálních stadiích, přičemž odsuzuje nemocné k tomu, aby trpěli bolestí.

Matka jednoho z pacientů – pětiletého Makse – Dorota Gudaniecová řekla politikům, že počet záchvatů epilepsie se díky terapii u jejího syna snížil z několika set denně na 1–3 týdně. Vyzvala proto ke schválení medicínského využívání konopí. Přiznala, že pokud to nebude možné legálně, může být přinucena k tomu, aby ji nakupovala na černém trhu.

Jestliže vás „zákon nutí, abyste ho porušovali, znamená to, že zákon je špatný,“ dodala.

„Jestliže musíme řešit situaci, kdy zákon neodpovídá stupni medicínskému poznání a lidé kvůli tomu trpí, je na čase ho změnit.“

Bývalý ministr zdravotnictví Dr. Marek Balicki zmínil výsledky britského výzkumu týkajícího se škodlivosti různých psychoaktivních látek. Ten ukázal, že pro jednotlivce stejně jako pro společnost jsou alkohol a tabák mnohem škodlivější než marihuana. „Pokud by se stát chtěl zabývat ochranou společnosti a uživatelů, pak by se musel zaměřit na to, co udělat s alkoholem,“ upozornil Balicki.

Podle bývalého ministra je dobrý lék takový, který je účinný, bezpečný a levný. Připomněl zároveň, že u některých typů léčby je účinnost marihuany potvrzena i výsledky výzkumů a že nikdy nebyly zaznamenány případy úmrtí z důvodu předávkování touto látkou.

Konopí jako lék proti bolesti

Podle mínění právníka Wiktora Osiatyńskiego musí být konopí dostupné i pro léčbu bolesti. Jak řekl, současná medicína se zaměřuje na udržení života i v terminálních stadiích, přičemž odsuzuje nemocné k tomu, aby trpěli bolestí.

U malých pacientů s epilepsií došlo po aplikaci konopí ke značnému snížení počtu záchvatů.

Ředitel polské protidrogové centrály Piotr Jabłoński zmínil zprávu připravenou Evropským centrem monitorování narkotik a narkomanie, z níž vyplývá, že 60 procent drogové trestné činnosti na území EU souvisí s konopím. Připustil ale, že otázka léčebného použití konopí vyžaduje úpravy protidrogové legislativy. „Něco jiného je boj proti drogám a něco jiného je zajištění účinné léčby pro občany,“ dodal Jabłoński.

Možný cílený dovoz léků

Ředitel Odboru lékové politiky a farmacie ministerstva zdravotnictví Artur Fałek připomněl, že v Polsku je registrován lék na bázi konopí Sativex, jenž obsahuje kanabinoidy včetně psychoaktivního THC, takže by neměl být problém zahájit proces registrace i u dalších konopných preparátů, které by v budoucnu mohly být hrazeny zdravotními pojišťovnami.

Další přípravky na bázi konopí mohou být zajišťovány lékaři podle pravidel takzvaného „cíleného dovozu“, tedy importu léku ze zahraničí pro konkrétního pacienta.

Jak podotkl, je nutné rozlišovat debatu týkající se registrace léků od legalizace využívání konopí pro léčebné účely. Dodal, že v Polsku jsou dostupná četná farmaceutika proti bolesti.

Co na to polský ústavní soud

Dne 17. dubna tohoto roku ústavní soud naznačil, že ve světle vědeckých výzkumů může být marihuana využívána k medicínským účelům, zejména ke zmírnění negativních projevů chemoterapie u nádorových onemocnění.

Soud také dospěl ke zjištění, že v důsledku znění zákona o potlačování narkomanie a zákona o léčivech nyní v Polsku neexistuje možnost legálního získání konopí a jeho využití pro lékařské účely.

Současně upozornil, že jedinou možností, jak legálně užívat konopí k léčbě, je dovoz z Nizozemska, jenž ale podléhá nejpřísnějším regulím. Podle Ústavního soudu to prohlubuje rozpor mezi cíli ustanovení zákona o potlačování narkomanie a cíli vyplývajícími z ustanovení zákona o zajišťování zdravotní péče.

Zdroj: http://www.tvp.info/20395580/lekarze-i-pacjenci-chca-medycznej-marihuany-apeluja-w-sejmie

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!