Aktuální článek
Další americký stát dekriminalizuje konopí!

Další americký stát dekriminalizuje konopí!

  • Senát dalšího amerického státu – tentokrát Delaware – v úterý 16. června schválil opatření, které ukončuje kriminalizaci přechovávání a soukromé užívání malého množství konopí. Návrh okamžitě podepsal guvernér Jack Markell, čímž zákon vstoupil v platnost.

Podle zákona předloženého demokratkou Helene Keeleyovou mohou mít obyvatelé Delawaru beztrestně v držení až třicet gramů konopí a užívat tuto drogu v soukromí.

I přes odpor republikánů

Trestní sankce za přechovávání budou nahrazeny pokutou ve výši 100 dolarů, přičemž prodej konopí zůstává i nadále trestným činem. Uvedený zákon začne platit do půl roku.

Legalizační opatření, které dolní sněmovna schválila začátkem měsíce, bylo přijato navzdory silnému odporu ze strany policie a republikánů: Všichni poslanci a senátoři za tuto stranu hlasovali proti přijetí zákona nebo se hlasování zdrželi.

„Toho, že se zákon schválil, budeme brzo litovat,“ uvedl republikánský senátor Colin Bonini. „Chcete, aby vaše dítě kouřilo trávu? Myslím, že odpověď je jednoznačné ne.“

V prohlášení, které po přijetí zákona vydal Robert Capecchi z celoamerické proreformní organizace Marijuana Policy Project, stojí: „Konopí je objektivně méně škodlivé než alkohol a většina Američanů má za to, že by se s ním podle toho mělo zacházet. Delaware učinil významný krok k přijetí rozumnější politiky v oblasti drog.“

Vlna se šíří

Držení malého množství konopí již není trestné v devatenácti státech a Washingtonu D. C. Podobně jako v jiných amerických státech je i v Delawaru zřejmé, že existují rasové rozdíly ve vymáhání práva, což bylo hybnou silou přijetí tohoto zákona.

Ze zprávy Americké unie občanských svobod (ACLU) z roku 2013 vyplývá, že za držení konopí bylo v Delawaru v roce 2010 zatčeno třikrát více černochů než bělochů, ačkoli tvoří daleko menší část populace a počet uživatelů je zhruba stejný mezi bílou i barevnou populací.

Současné prohibiční zákony týkající se konopí měly za důsledek to, že zbytečně mnoho obyvatel Delawaru končilo se záznamem v trestním rejstříku a následně mělo problémy začlenit se do normálního života. Podle zastánců nového zákona je konopí droga, jejímž největším rizikem pro uživatele je právě nezákonné postavení.

„Pro mě i mé okolí je bezpečnější, když si místo alkoholu dám konopí,“ vypověděla konopná aktivistka Zoe Patchellová před senátním výborem.

Přísná pravidla

Podporovatelé zákona však museli několikrát ustoupit odpůrcům, zejména z řad bezpečnostních složek. Dodatky k zákonu jasně určují, že konzumace konopí na veřejnosti bude nadále přísně trestána. Jde zejména o jakékoli venkovní prostory nacházející se ve vzdálenosti tří metrů od oken a chodníků.

Jeden z dodatků také určuje, že obyvatelé Delawaru mladší 21 let budou i nadále čelit postihům, pokud budou přistiženi s konopím. A podle platné legislativy bude nadále trestné usedat pod vlivem THC motorové vozidlo.

Delaware učinil významný krok k přijetí rozumnější drogové politiky.

Policejní skupiny byly během projednávání zákona znepokojené tím, že dekriminalizace držení konopí může omezit jejich schopnost provádět prohlídky, jež by mohly vést k odhalení a větším trestům pro drogové dealery a pašeráky.

Generální prokurátor státu Delaware Matt Denn, tedy nejvýše postavený úředník výkonné moci, nicméně uvedl, že dekriminalizaci podporuje. „Už nějakou dobu tvrdím, že v podstatě podporujeme, aby se držení malého množství považovalo za přečin, a ne trestný čin,“ dodal.

Zdroj: http://www.usatoday.com/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!