Od roku 1999 musel ve Spojených státech každý výzkum zaměřený na konopí projít zdlouhavým schvalovacím procesem napříč mnoha vládními institucemi. Kromě souhlasu od Úřadu pro potraviny a léčiva (Food and Drug Administration – FDA) a Úřadu pro kontrolu drog (Drug Enforcement Administration – DEA), která jsou požadována pro všechny substance určené pro humánní medicínu, bylo třeba získat také povolení Úřadu pro veřejné zdraví (Public Health Service – PHS) a dalších institucí. Tak přísná pravidla neplatí pro žádnou jinou rostlinu nebo látku.
Toto rozhodnutí je významným krokem k modernizaci zastaralého a dávno přežitého systému, který ostrakizuje konopí.
V dodatku, který byl tento týden oficiálně zveřejněn v americké sbírce zákonů (Federal Register), uvádí ministerstvo zdravotnictví, že „nadstandardní schvalovací procesy se v mnoha podstatných aspektech překrývají s běžně vyžadovanými zkouškami a jsou tak do budoucna pro dokládání vědeckého základu výzkumu léčebného potenciálu konopí považovány za nadbytečné.“
Bez byrokratických průtahů
Zastánci využívání konopných derivátů v medicíně poukazují již dlouho na skutečnost, že doposud vyžadované dodatečné schválení ze strany Úřadu pro veřejné zdraví představovalo v mnoha případech výraznou překážku na cestě soukromých subjektů ke kýženému povolení. S odstraněním této byrokratické zátěže souhlasí překvapivě i odpůrci reforem konopných zákonů.
„Na základě dosavadních zjištění a v zájmu narovnání a zjednodušení procesu podávání žádostí a vystavování povolení k výzkumu konopí se komise usnesla, že by dosud vyžadovaný souhlas Úřadu pro veřejné zdraví v budoucnu neměl být podmínkou nutnou ke schválení takového výzkumu,“ uvádí se dále v dodatku. Ten nabývá účinnosti s okamžitou platností, jak informoval deník Huffington Post.
Jeden z hlavních zastánců reformy konopných zákonů z řad amerických kongresmanů, demokrat Earl Blumenauer, tento krok vítá:
„Toto rozhodnutí je významným krokem k modernizaci zastaralého a dávno přežitého systému, který ostrakizuje konopí a ve srovnání s jinými látkami klade na osoby a instituce zabývající se jeho výzkumem nesrovnatelně více požadavků. Doufám, že se toto uvolnění projeví snadnější dostupností rostlin pro účely výzkumu. Vzhledem k tomu, že je konopí v medicíně hojně využíváno, je nutné věnovat pozornost podrobnému zkoumání jeho možných přínosů i rizik. Před námi je stále dlouhá cesta, společně s kolegy z Kongresu i zástupci současné vlády proto pracujeme na dalších zákonech a normách, které by se touto problematikou měly zabývat.“
Zdroj: http://www.marijuana.com/