Aktuální článek
Nepanikařte!

Nepanikařte!

  • Jednou jsem někde ochutnal konopnou bábovku. Klasické sladké pečivo, ovšem toto připravené se zeleným máslem plným kanabinoidů, a řekněme si to na rovinu, lehce omamné. I když jsem věděl, že jeden kousek této obohacené bábovky se rovná optimální „dávce“, neudržel jsem své chutě na uzdě a dál si o kousek víc.

A pak se začaly dít věci.

Všechno okolo mne se změnilo na kreslené výjevy, jako bych se ocitl uprostřed nějakého živého komiksu. Stěny v místnosti se vlnily a perspektiva se vysmívala svému významu. Zmalátněl jsem, zpotily se mi ruce, vyschlo mi v ústech. Mozek se rozjel na plné obrátky a předhazoval náhodně fragmenty myšlenek tak rychle, že se na ně ani nedalo soustředit. Srdce mi bilo na poplach, a kdybych netušil, co se mi právě přihodilo, asi bych v té chvíli znervózněl.

Ačkoli jsem si byl jistý, že vysoké dávky konopí mě nemohou zabít ani mi nijak ublížit, přesto mě tato znalost neuchránila před nepříjemnými stavy, které trvaly několik hodin. Věděl jsem, že musím čekat, až účinek pomine, a tak jsem zůstal v klidu, meditoval, a než jsem nakonec usnul, což je obvyklý projev předávkování, byl jsem si jistý, že nezřízené pojídání konopí není a nebude moje oblíbená činnost.

Důvod, proč se mi po snědeném konopí neudělalo moc dobře, jednoduše vysvětluje doktorka Julie Hollandová, která o konopí a jiných omamných látkách nasbírala a sama publikovala nezanedbatelný počet knih a studií. Podle ní se konopí, respektive účinná látka THC při konzumaci – na rozdíl od kouření či vaporizace – přemění v játrech mimo jiné na sloučeninu 11–hydroxy–THC, která je, světe div se, účinnější a má déle trvající efekt než staré dobré THC. Proto lidé s nižší tolerancí na konopí, jako jsem například já, zažívají po nadměrné dávce stavy, jako by halucinovali.

Takže pokud si z jakéhokoli důvodu chystáte konopí vpravit do těla zažívacím traktem, měli byste vědět několik věcí. V první a hlavní řadě, když konopí začne účinkovat a vám se to najednou přestane líbit, nepanikařte! Konopí je bezpečná přírodní látka a pocit, který budete zažívat, po pár hodinách odezní. V historii lidstva není evidovaný jediný případ předávkování konopím s následkem smrti, takže věřte, že za chvíli budete skutečně zase v pořádku. Dbejte na doporučené dávkování, pokud takové existuje, a raději se řiďte heslem méně je více. A to nemyslím jen více pohody, ale i prostoru k rozpoznání vaší tolerance.

Buďte trpěliví, protože pojídané konopí začne účinkovat nejdříve po půl hodině, a tak v domnění, že to nic nedělá, nezačněte si zbytečně přidávat a riskovat tím nepříjemné stavy. A pokud i tak nastanou, ničeho se nelekejte, uvelebte se na pohodlném místě, přitulte se k milované osobě a s dostatkem vody a kýblem zmrzliny po ruce se dívejte třeba na pohádky.

Pro mnoho lidí je pojídání konopí ideálním a zdravým způsobem aplikace a jako ostatně všechno na světě i každý člověk je jiný, a co pro někoho může být velmi nepříjemným zážitkem, je pro jiného bezpečnou, efektivní anebo příjemnou zkušeností. Dostatek informací vás může uchránit před nežádoucími vedlejšími účinky a opatrný přístup zajistí pozitivní prožitek, což je přesně to, co dnes hnutí za legalizaci konopí potřebuje.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!