Aktuální článek
Konopí se v Kolumbii zase vrací na scénu

Konopí se v Kolumbii zase vrací na scénu

  • Juan Pablo Guzman se začal živit pěstováním konopí téměř před dvaceti lety. Říká, že aby tehdy mohl sklidit malé dvouhektarové políčko v subtropických lesích provincie Cauca, musel dostat povolení od místních Revolučních ozbrojených sil (FARC), armády i policie. Guzman se ale rozhodně za producenta drog nepovažuje.

Dnes je to 48letý charismatický muž s řídnoucími vlasy a melodickým hlasem. V posledním desetiletí se věnuje výrobě konopných léčiv pro pacienty s bolestmi. „Tohle,“ ukazuje nám kapku černé olejovité tekutiny, tedy konopný výtažek, „je můj lék.“

Obavy a předsudky

Guzman je jeden z rostoucí skupiny podnikatelů, kteří se v Kolumbii snaží prosadit léčbu konopím. V této zemi, kde je konopí obecně považováno za škodlivou drogu, se jedná o velký risk – drogy jsou totiž synonymem pro konflikty a násilí, které mnoho Kolumbijců zažilo zejména kvůli koce a kokainu.

„Podle kolumbijské ústavy je pěstování a užívání konopí pro léčebné účely legální, ministerstva zdravotnictví a sociálních věcí ale prozatím nevydala předpis, který by určoval, jakým způsobem může být tento lék předepisován a pěstování,“ vysvětluje současnou situaci Camilo García – právník pro pacienty užívající léčivé konopí a výkonný ředitel Kolumbijského centra pro výzkum konopí.

V současnosti je o léčivé konopné výrobky v Kolumbii velký zájem a poptávka rychle roste.

Dokáží tito průkopníci vynést léčivé konopí ze stínu dogmat ohledně drog a umožnit v Kolumbii jeho volný prodej?

Pacienti doufají

Čím dál víc místních pacientů s neléčitelnými nemocemi, jako je chronická bolest nebo epilepsie, v to jistě doufá. K nim se v poslední době připojili i někteří politici, kteří se snaží prosadit reformu zákona o konopí.

Loni předložil jeden ze senátorů návrh zákona o legalizaci konopí k léčbě, jenž podporoval i prezident Juan Manuel Santos. Tento návrh ovšem musí nejprve projít zdlouhavou diskuzí v kolumbijském kongresu.

To bude podle Johna Walshe velmi obtížný boj, přestože předběžný průzkum ukazuje převahu zastánců léčebné legalizace. Walsh je členem instituce WOLA (Washington Office on Drug Policy), která se zabývá prosazováním lidských práv a sociální spravedlnosti v Jižní Americe.

Walsh tvrdí, že hlavní překážkou prosazení legalizace konopí pro léčebné účely v Kolumbii je „vzkvétající černý trh s touto rostlinou, který je pod kontrolou organizovaného zločinu.“ Zatímco někteří vidí státem regulovaný trh s těmito látkami jako „trojského koně“, v jehož důsledku vzroste počet rekreačních uživatelů této i dalších drog, jiní se spíše obávají toho, co se stane, pokud zůstane neregulovaný.

Pěstitelé by již nadále neměli být nuceni prodávat konopí pašerákům a kartelům, ale prodávat ho legálním společnostem, které z něj budou vyrábět léky.

Nebezpečí podle uruguayské lékařky Raquel Peyraubeové, která se zaměřuje na výzkum v oblasti etnobotaniky na klinice v Montevideu, spočívá v tom, že se pacienti léčí látkou, „která neprošla žádnými testy“. Členka Úřadu pro dohled nad drogami a Institutu regulace a kontroly konopí dodává, že v případě, kdy látka není kontrolovaná, si pacienti dávky zpravidla určují sami a v případě neúspěchu léčby jsou takové případy využívané v rámci propagandy proti pokusům o zlepšení dostupnosti konopné léčby.

Zájem o konopí rychle roste

Menší podnikatelé uvádí, že v současnosti je o konopné výrobky v Kolumbii velký zájem. Jedna 54letá žena, která si kvůli obavám z postihu nepřeje uvádět své jméno, založila takovou společnost ve městě Cali kvůli tomu, že dříve sama léčebné konopí potřebovala. Trpěla silnou formou fibromyalgie a nespavosti. Lékař ji předepsal řadu léků, jež ji začaly ochromovat. Jako poslední možnost zvolila konopí – a to jí přineslo potřebnou úlevu bez nebezpečných vedlejších účinků.

Od té doby, co se svou 28letou dcerou před dvěma lety začala v tomto oboru podnikat, navštěvuje pravidelně Spojené státy. Zvou ji tam výdejny léčivého konopí z Kalifornie a Colorada – v nich si může extrahovat výtažky s výrazným obsahem léčivých látek. Jedná se v podstatě o nám známý konopný výtažek s vysokým obsahem kanabinoidů – chemických látek obsažených konopné v rostlině, jež mají léčivé účinky.

Podnikatelka navíc uvádí, že poptávka se stále zvyšuje. Společně s Juanem Pablo Guzmanem doufá, že bude jednoho dne moci vyvážet své výrobky přímo do Spojených států, kde je prodej těchto léčiv legální, ale i do dalších zemí po celém světě.

Podle výzkumu trhu provedeného firmou ArcView Group vzrostl v Americe mezi lety 2013 a 2014 objem tržby na trhu s konopnými léčivy z 1,5 mld. na 2,7 mld. dolarů.

Hlavní překážkou prosazení legalizace konopí pro léčebné účely v Kolumbii je vzkvétající černý trh s touto rostlinou, který je pod kontrolou organizovaného zločinu.

Podnikatelé jako Guzman trvají na tom, že dodržují všechna pravidla a snaží se poskytnout kvalitní konopí pacientům, kteří ho potřebují. Guzman chce nemocným především zajistit stálý přísun konopí, jeho dalším cílem je ale i podporovat místní pěstitele konopí, kteří jsou předmětem současné vášnivé debaty o budoucí podobě trhu s konopím k léčebnému použití.

„Chceme dosáhnout toho, aby pěstitelé již nadále nebyli nuceni prodávat konopí pašerákům. Nyní ho budou moci prodávat legálním společnostem, které z něj vyrábí léky. Toto je pravá revoluce,“ uzavírá Guzman.

Zdroj: http://www.ozy.com/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!