Aktuální článek
Papežova návštěva Bolívie ukazuje, že je načase změnit protidrogové zákony

Papežova návštěva Bolívie ukazuje, že je načase změnit protidrogové zákony

  • Papež František dorazil na dlouho očekávanou návštěvu Bolívie. Od poslední návštěvy nejvyššího představitele katolické církve v této jihoamerické zemi uplynulo už téměř třicet let. Bolivijský prezident Evo Morales a původem argentinský papež se sblížili v říjnu 2014, kdy Morales navštívil Vatikán. V zemi, která pod vedením prvního domorodého prezidenta posiluje postavení dříve vyloučených národů a liberalizuje prohibiční zákony týkající se drog, nacházejí papežovy aktivity velmi dobrou odezvu.

Papež totiž během návštěvy hlavního města La Pazu hodlá vyzkoušet jednu z místních domorodých tradic – žvýkání listů koky, což je mírný stimulant, jehož účinky podobné kávě napomáhají zmírnit vliv velké nadmořské výšky.

Tímto způsobem může pontif posílit snahy bolivijské vlády o mezinárodní uznání posvátné rostliny, která byla po přijetí Jednotné úmluvy o omamných látkách v roce 1961 nesprávně zařazena mezi narkotika.

Není koka jako kokain

Kromě legálního užívání v Bolívii představuje koka také surovinu pro výrobu kokainu. Ihned po zvolení Morales novelizoval zákon z roku 2004 a program násilného vymýcení koky (který lidi zahnal do ještě větší bídy) nahradil úsilím o snížení produkce této rostliny pomocí regulace a ekonomického rozvoje.

Vládní postup se zdá být velmi účinný – objem pěstování koky za poslední čtyři roky poklesl celkem o 26 procent. Nynější vláda rovněž ctí kulturní tradice země a chápe, že chudí lidé, kteří koku používají k výrobě mnoha jiných legitimních produktů, by neměli pykat za globální problémy s drogami, na něž nemají absolutně žádný vliv.

Tresty pro ty, kdo jsou na nejnižších stupních obchodu s drogami, by měly odpovídat závažnosti spáchaných zločinů. Také by měly být zavedeny alternativní tresty.

Papež František také navštíví největší bolivijskou věznici Palmasola v Santa Cruzu. Dvacet procent místních vězňů se za mříže dostalo za trestné činy spojené s drogami, mimo jiné za malovýrobu kokainové pasty, prodej či pašování drog. V letech 2001 až 2013 vzrostl počet uvězněných v Bolívii o 158 procent – částečně kvůli přísným zákonům, které často vedou až k pětadvacetiletým trestům.

Nutná reforma soudnictví a vězeňství

Moralesova vláda však tuto vězeňskou krizi hodlá vyřešit reformou trestního soudnictví a vězeňství. Proběhly také tři amnestie, díky nimž bylo z vězení propuštěno na dva tisíce Bolivijců, avšak nepřiměřeně vysoké tresty pro drogové delikventy velmi omezily jejich dopad. Bolivijský kongres v předvečer papežovy návštěvy v Palmasole schválil širší pardon i pro tyto pachatele.

Uvedené amnestie představují významný krok kupředu, ale bez reformy protidrogových zákonů se bolivijské věznice zase brzy naplní. Poslední papežská návštěva v Bolívii proběhla jen měsíc před přijetím drakonického zákona číslo 1008, který stanovil neúměrně přísné – a stále platné – trestní sazby, jež nerozlišují úroveň a závažnost spáchaných zločinů.

Návštěva papeže Františka se také kryje s rozhodnutím vlády splnit slib daný před téměř deseti lety, kterým byla novelizace zákona číslo 1008. Návrh této novely bude brzy předložen kongresu a měl by být v nejbližších měsících ratifikován.

Moralesova vláda má zájem na zmírnění chudoby, a proto se chce zaměřit na drogové delikventy pocházející z chudých poměrů, kteří páchají nenásilné trestné činy. Tím posílí humanitární rozměr své politiky. Bezpečnostní složky se navíc budou moc zaměřit na osoby, které ovládají obchod s drogami.

Milosrdenství k drogovým přečinům

Papež František letos vyhlásil mimořádný Svatý rok, tentokrát věnovaný milosrdenství, jenž začne v prosinci 2015. Katolická církev vyhlašuje tato takzvaná jubilea každých 25 až 50 let; poslední z nich v roce 2000 se zaměřilo na odpuštění dluhů.

Objem pěstování koky za poslední čtyři roky v Bolíviji poklesl celkem o 26 procent.

Vatikán objasnil, že tento Svatý rok milosrdenství reflektuje „vizi papeže Františka o pomoci těm, kdo se nacházejí na existenciální ‚periferii‘, čímž církev hodlá podat svědectví o duchovní spřízněnosti s chudými, trpícími, přehlíženými a všemi, jimž se nedostává lásky“.

Reformy ohlášené bolivijskou vládou by měly probíhat v duchu tohoto Svatého roku milosrdenství. Tresty pro ty, kdo jsou na nejnižších stupních obchodu s drogami, by tak měly odpovídat závažnosti spáchaných zločinů. Také by měly být zavedeny alternativní tresty. Vláda by rovněž měla pokračovat v sociální integraci a programech zaměstnanosti, díky nimž se chudí lidé nemusejí uchylovat k výrobě, prodeji či přepravě malých množství drog. Nastal správný čas k tomu, abychom si vzali papeže za vzor a v souladu s jeho vizí vyhlásili „jubileum reformy drogových zákonů“.

Zdroj: http://www.wola.org

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!