Aktuální článek
Od hlavy až k patě v konopí

Od hlavy až k patě v konopí

  • Být celý den obklopený konopím. Moci se ho dotýkat, nechat se jím chladit i hřát. Potit se do něj. I takový sen může mít milovník konopných textilií. Sen, který není tak těžké si splnit.

Nedávno jsem vzal stopaře. Jel jsem Hančiným vozem na přednášku na druhou stranu Vysočiny, konopné listy na oknech nenechaly nikoho na pochybách, že v autě sedí milovník zeleného listu. Stopař se po chvíli svěřil, že již drahnou dobu shání konopné trenýrky, spodní prádlo. „Člověk se v tom zdaleka tak nepotí a mít pořád spařenej zadek už mě nebaví,“ svěřil se. Musel jsem mu dát za pravdu, konopné trenky jsem měl, dvoje, z berlínského veletrhu Interhanf. Dostal jsem tenkrát slevu, koupil jsem totiž rovnou dvoje. Kdybych byl býval věděl, jak dobře mi v nich bude (ano, přiznávám, točil jsem je, jak nejčastěji mohl, a nakonec jsem je unosil), koupil bych alespoň patery. Zvlášť, když po firmě Hanf Konnexion, od které trenky byly, se mezitím slehla zem.

Mít se jako v bavlnce? Raději ne

Konopné textilie mají řadu předností:

  • mezi ostatními lýkovými vlákny (len, kopřiva, juta, ramie) je konopné vlákno nejjemnější a nejměkčí na omak, zároveň je oproti bavlně až 4× pevnější v tahu
  • výborně sají
  • netvoří se v nich anaerobní bakterie
  • mají antiseptické vlastnosti – prokazují schopnost tlumit kožní plísňová onemocnění
  • mají termoregulační vlastnosti, takže v létě chladí a v zimě hřejí
  • hojí zranění a popáleniny a tiší bolesti
  • směsné tkaniny zadrží 95% UV záření, stoprocentní konopné plátno zadrží 100% UV- záření!
  • jsou antistatické a nepřitahují tudíž špínu
  • nenapadají je moli, neobsahují totiž bílkoviny

Tyto přednosti vyniknou zvláště v porovnání s konvenčně produkovanou bavlnou. Ta je dnes nejrozšířenějším textilním vláknem. Přestože se pěstuje pouze na necelých 3% světové orné půdy, spotřebuje 14% všech použitých pesticidů a 8% umělých hnojiv. Domovem bavlny jsou subtropy, její velkoplošné pěstování vedlo v posledních desítkách let ke zničení celých regionů – řeky byly odvodněny, půda i voda zamořena chemikáliemi a lidé zbaveni možnosti přirozené obživy. Jedním z nejhorších příkladů je Aralské jezero v Uzbekistánu, jehož plocha se v posledních padesáti letech vlivem zavlažování polí s bavlnou zmenšila o 80%. Podobně se zmenšil počet živočišných druhů. Místní lidé, kdysi rybáři a pěstitelé třeba i konopí, dnes trpí zvýšeným výskytem rakoviny, onemocněním ledvin, kojeneckou úmrtností a vývojovými vadami. Tyto nemoci jsou označovány souhrnným pojmem pesticidní AIDS.

Vedle přímých ekologických dopadů má produkce bavlny i další, nepřímé dopady. Jedním z nich je energetická náročnost – oproti konopí je její pěstování až trojnásobně energeticky náročnější. Další negativa představuje zneužívání a nedostatečná ochrana zdraví pracovníků při zpracování bavlny do podoby oděvů v rozvojových zemích.

Kam pro konopí?

Dostat se ke konopnému oblečení je dnes určitě těžší než v dobách našich praprababiček. Kamenných obchodů je poskrovnu, domácí výrobci povětšinou přestali, po rozjezdu z minulé dekády, vyrábět. Výjimkou jsou ponožky značky Hemp Dog z Ústí nad Labem, znovuoživený Hempy, DnB trička Badpoint nebo stylový, na míru šitý Lenorek. Oděvní doplňky nabízí také Cannabe vyrostlá z Konopného svazu ČR.

Další módu vám pomůže najít internet. Na českém trhu jsou dnes k dostání oděvy z Rumunska (Ecolution), Velké Británie (trička THTC), Dánska (Hemp Valley) či Německa (Sativa). Nezapomíná se ani na nejmenší: v nabídce jsou konopné šátky na nošení mimin nebo plenky. Objednávat můžete také metráž vyrobenou u nás (doprodej přes www.zelenazeme.cz) či biokonopnou z Číny (přes Konopu nebo Hempoint).

Odkaz na většinu dodavatelů, které se nám podařilo najít, naleznete na stránkách o. s. Konopa (www.konopa.cz). Bohužel, konopné trenýrky v nabídce nemá ani jeden z nich.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!