Nedávno jsem vzal stopaře. Jel jsem Hančiným vozem na přednášku na druhou stranu Vysočiny, konopné listy na oknech nenechaly nikoho na pochybách, že v autě sedí milovník zeleného listu. Stopař se po chvíli svěřil, že již drahnou dobu shání konopné trenýrky, spodní prádlo. „Člověk se v tom zdaleka tak nepotí a mít pořád spařenej zadek už mě nebaví,“ svěřil se. Musel jsem mu dát za pravdu, konopné trenky jsem měl, dvoje, z berlínského veletrhu Interhanf. Dostal jsem tenkrát slevu, koupil jsem totiž rovnou dvoje. Kdybych byl býval věděl, jak dobře mi v nich bude (ano, přiznávám, točil jsem je, jak nejčastěji mohl, a nakonec jsem je unosil), koupil bych alespoň patery. Zvlášť, když po firmě Hanf Konnexion, od které trenky byly, se mezitím slehla zem.
Mít se jako v bavlnce? Raději ne
Konopné textilie mají řadu předností:
- mezi ostatními lýkovými vlákny (len, kopřiva, juta, ramie) je konopné vlákno nejjemnější a nejměkčí na omak, zároveň je oproti bavlně až 4× pevnější v tahu
- výborně sají
- netvoří se v nich anaerobní bakterie
- mají antiseptické vlastnosti – prokazují schopnost tlumit kožní plísňová onemocnění
- mají termoregulační vlastnosti, takže v létě chladí a v zimě hřejí
- hojí zranění a popáleniny a tiší bolesti
- směsné tkaniny zadrží 95% UV záření, stoprocentní konopné plátno zadrží 100% UV- záření!
- jsou antistatické a nepřitahují tudíž špínu
- nenapadají je moli, neobsahují totiž bílkoviny
Tyto přednosti vyniknou zvláště v porovnání s konvenčně produkovanou bavlnou. Ta je dnes nejrozšířenějším textilním vláknem. Přestože se pěstuje pouze na necelých 3% světové orné půdy, spotřebuje 14% všech použitých pesticidů a 8% umělých hnojiv. Domovem bavlny jsou subtropy, její velkoplošné pěstování vedlo v posledních desítkách let ke zničení celých regionů – řeky byly odvodněny, půda i voda zamořena chemikáliemi a lidé zbaveni možnosti přirozené obživy. Jedním z nejhorších příkladů je Aralské jezero v Uzbekistánu, jehož plocha se v posledních padesáti letech vlivem zavlažování polí s bavlnou zmenšila o 80%. Podobně se zmenšil počet živočišných druhů. Místní lidé, kdysi rybáři a pěstitelé třeba i konopí, dnes trpí zvýšeným výskytem rakoviny, onemocněním ledvin, kojeneckou úmrtností a vývojovými vadami. Tyto nemoci jsou označovány souhrnným pojmem pesticidní AIDS.
Vedle přímých ekologických dopadů má produkce bavlny i další, nepřímé dopady. Jedním z nich je energetická náročnost – oproti konopí je její pěstování až trojnásobně energeticky náročnější. Další negativa představuje zneužívání a nedostatečná ochrana zdraví pracovníků při zpracování bavlny do podoby oděvů v rozvojových zemích.
Kam pro konopí?
Dostat se ke konopnému oblečení je dnes určitě těžší než v dobách našich praprababiček. Kamenných obchodů je poskrovnu, domácí výrobci povětšinou přestali, po rozjezdu z minulé dekády, vyrábět. Výjimkou jsou ponožky značky Hemp Dog z Ústí nad Labem, znovuoživený Hempy, DnB trička Badpoint nebo stylový, na míru šitý Lenorek. Oděvní doplňky nabízí také Cannabe vyrostlá z Konopného svazu ČR.
Další módu vám pomůže najít internet. Na českém trhu jsou dnes k dostání oděvy z Rumunska (Ecolution), Velké Británie (trička THTC), Dánska (Hemp Valley) či Německa (Sativa). Nezapomíná se ani na nejmenší: v nabídce jsou konopné šátky na nošení mimin nebo plenky. Objednávat můžete také metráž vyrobenou u nás (doprodej přes www.zelenazeme.cz) či biokonopnou z Číny (přes Konopu nebo Hempoint).
Odkaz na většinu dodavatelů, které se nám podařilo najít, naleznete na stránkách o. s. Konopa (www.konopa.cz). Bohužel, konopné trenýrky v nabídce nemá ani jeden z nich.