V odborném časopise Epilepsy & Behavior byly 29. dubna publikovány výsledky studie odborníků z Dětské nemocnice v coloradském Denveru, kteří retrospektivně analyzovali výsledky podávání konopného extraktu bohatého na CBD (kanabidiol) dětem a mladistvým trpícím vzácnými formami epilepsie.
Konkrétně se jednalo o Lennox-Gastautův a Dravetův syndrom, jejichž typickými projevy jsou nekontrolovatelné a často životu nebezpečné záchvaty a křeče. Z celkového počtu 213 mladých pacientů mělo 23 procent Dravetův a 88,9 Lennox-Gastautův syndrom, přičemž někteří trpěli dokonce oběma zároveň.
V abstraktu studie se dočteme, že „57 procent pacientů registrovalo určité zlepšení při zvládání záchvatů, zatímco u 33 procent došlo k více než padesátiprocentnímu poklesu počtu záchvatů.“ Mezi další pozitivní dopady konopné léčby patřila „u 33 procent zlepšená schopnost koncentrace, u 10 procent bylo možné pozorovat zlepšení vyjadřovacích schopností a motorických funkcí.“
Mezi nežádoucí účinky patřilo zvýšení počtu záchvatů (u 13 procent pacientů) a únava či vysílení (u 12 procent pacientů).
Autoři v závěru potvrzují vysokou účinnost orálně podávaného konopného extraktu, nicméně sami poznamenávají, že jejich „výzkum, v němž nefigurovala kontrolní placebo skupina, byl značně limitován a měly by po něm následovat kontrolované zaslepené studie s přesným měřením počtu záchvatů, formálními neurokognitivními testy a EEG vyšetřením.“
Zdroj: www.ncbi.nlm.nih.gov