Obama do dnešního dne vydal 90 příkazů ke zmírnění trestu; velká většina z nich se týkala pachatelů nenásilných činů obviněných z porušení protidrogových zákonů a odsouzených v souladu s drakonickými trestními sazbami.
Nelidské tresty
Prezident byl pod velkým tlakem ze strany lidskoprávních organizací a rodinných příslušníků lidí odsouzených za nenásilné drogové zločiny. Tito lidé si odpykávají nesmyslně dlouhé tresty, jež ovšem byly v souladu s tehdejší přísnou legislativou.
„Dnešní prezidentovy kroky vítáme, je ale zapotřebí učinit daleko víc. Masové uvězňování neskončí, dokud neskončí válka proti drogám,“ řekl Michael Collins z významné proreformní organizace Drug Policy Alliance.
Obama se stane prvním americkým prezidentem, který kdy navštívil věznici.
„Drtivá většina veřejnosti podporuje ukončení války proti drogám s tím, že o protidrogové politice by si měly rozhodovat jednotlivé státy. Je nejvyšší čas napravit ostudný rekord v masovém uvězňování, který Spojené státy drží.“
Poradce Bílého domu Neil Eggleston k problematice uvedl: „Očekáváme, že prezident do konce volebního období ještě vydá další příkazy ke zmírnění trestů a udělí milosti – zároveň si ale uvědomujeme, že pouze udělování milostí nenapraví desetiletí přespříliš represivních trestních sazeb.“
Očekává se, že během zítřejšího zasedání jedné z největších lidskoprávních organizací v Americe NAACP (Národní asociace pro podporu barevného obyvatelstva) přednese prezident Obama zásadní projev o reformě trestního soudnictví a masovém uvězňování. Ve čtvrtek 16. července se stane první americkým prezidentem, který navštíví federální věznici.
První kroky správným směrem
Loni Obama a tehdejší ministr spravedlnosti Eric Holder vydali několik silných prohlášení proti masovému uvězňování v zemi a přislíbili výrazné snížení drakonických povinných minimálních trestů a přísných trestních sazeb.
V dnešním projevu prezident navíc prohlásil: „Uvězňování nás stojí ročně přes 80 miliard dolarů, často se přitom jednalo o pachatele, kteří se ve vězení ocitli za nenásilné činy spojené s drogami.“
Prezident dále oznámil: „Promíjím trest 46 vězňům, kteří byli odsouzeni před mnoha lety, někteří z nich dokonce před desítkami let. Nejde o žádné nebezpečné zločince, a přesto většina z nich byla odsouzena k nejméně dvacetiletému trestu. Čtrnáct z nich se ocitlo ve vězení na doživotí za nenásilné drogové zločiny, přičemž jejich trest neodpovídá povaze zločinu. Věřím, že můžeme udělat daleko více pro to, abychom do našeho soudnictví navrátili smysl pro spravedlnost a zajistili, aby peníze z daní putovaly na správné účely a aby naše ulice byly bezpečné.“
„Dnešní prezidentovy kroky vítáme, je ale zapotřebí učinit daleko víc. Masové uvězňování neskončí, dokud neskončí válka proti drogám.“
„Jsem hrdý, že prezident Obama i nadále používá svou moc k tomu, aby propouštěl na svobodu pachatele zločinů spojených s drogami, kteří si opykávají neadekvátní tresty,“ uvedl Anthony Papa, ředitel komunikace Drug Policy Alliance, jemuž byl v roce 1997 v New Yorku prominut zbytek trestu poté, co si na základě nechvalně proslulých Rockefellerových zákonů odpykal dvanáct let za nakládání s kokainem. „Doufám, že tento vzkaz dorazí ke guvernérům států, kteří mají moc omilostnit osoby, které si zaslouží návrat ke svým rodinám.“
Zdroj: http://www.drugpolicy.org/