Aktuální článek
50 odstínů zelené

50 odstínů zelené

  • Tráva ukrývá malé hříšné tajemství – dokáže změnit náš sexuální život.
  • Věřili tomu již naši dávní předkové (všichni známe ájurvédu a tantrický sex), výzkumníci se to dlouhá léta snažili prokázat a dnešní podnikavci už koumají, jak se na postupném ukončování konopné prohibice rychle obohatit. Lubrikační gely či spreje s konopím jsou ovšem jenom začátek.

Afrodiziakum pro smyslné milování

Co všechno dokáže konopí v posteli? Vhodná odrůda ve vhodném množství zpomalí čas a zintenzivní prožitek z každého dotyku a polibku. Pro jedince s různými sexuálními poruchami může být lékem, jenž je konečně postaví na nohy. A těm, kdo jsou zatím sami a hledají partnera se stejnou „zálibou“, přijde zcela jistě vhod nová internetová seznamka určená pro milovníky konopí, nazvaná High There.
S nezadržitelně postupující legalizací je zřejmé, že marihuana se bude vkrádat do našich ložnic stále častěji a bude ovlivňovat milostné hrátky, jež se v nich odehrávají. Oslovili jsme proto odborníky i aktivisty, aby nám o tomto potenciálním afrodiziaku prozradili více.

Opravdová droga lásky?

Staří Indové využívali konopí (především v podobě tradičního nápoje bhangu) při tantrickém sexu tisíce let před tím, než se s ním v šedesátých letech minulého století začali v posteli poprvé seznamovat členové hnutí hippies, neřkuli dnešní uživatelé a uživatelky.

Z bohaté historie užívání konopí při milostných hrátkách můžeme ještě namátkou zmínit lubrikační masti, jež byly oblíbené u lehkých děv ve starověké Persii, nebo dochované rady ruským nevěstám z třicátých let 20. století, podle kterých se před svatební nocí přidávaly květy a listy konopí do jehněčího tuku a s tím se potíraly intimní partie, aby ztráta panenství nebyla tak bolestivá.

O několik desetiletí později se konečně i moderní věda zaměřila na afrodiziakální působení (tehdy již ilegální) konopí, když američtí vědci James Halikas, Ronald Weller a další provedli na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let sérii výzkumů, které tyto účinky na sexualitu prokázaly.

Například v závěru studie, jež byla zveřejněna v roce 1984 v odborném časopise Journal of Sex Research, se dočteme, že „užití konopí u více než dvou třetin respondentů zlepšuje sexuální prožitek, orgasmy a zvyšuje chuť na sex“. Většina dotazovaných subjektů uvedla, že „konopí považují za účinné afrodiziakum, po němž dokáží intenzivněji vnímat dotyky a vůni svých partnerů“. Droga byla také často užívána během milostné předehry (u dvaceti procent respondentů tomu bylo pravidelně).


Věda si vybírá oddechový čas

Od poloviny osmdesátých let se bádání v této oblasti zcela zastavilo, jak vysvětluje profesor psychologie na Státní newyorské univerzitě Mitch Earleywine, který se výzkumu konopí věnuje dlouhodobě: „Afrodiziakální účinky konopí byly odborníky přijímány jako fakt, o který se ale nikdo hlouběji nezajímal, ostatně se nenašly ani finance na jejich výzkum.“

Aktivisté a odborníci nyní doufají, že s rostoucím počtem států legalizujících konopí se najdou i prostředky na vědeckou činnost i v takto opomíjených oblastech.
Dr. Dustin Sulak, který je expertem na endokanabinoidní systém a kanabinoidy, přednáší o léčebných účincích konopí po celých Spojených státech.

K působení látek obsažených v rostlině na naše intimní partie říká: „Kanabinoidní receptory se samozřejmě nacházejí i v sexuálních orgánech, ale především v mozku a centrální nervové soustavě. Po užití konopí tak můžeme nejen dostat hlad a přemýšlet nad nesmrtelností brouka, ale zároveň si můžeme značně zintenzivnit sexuální prožitek. Stačí se například podívat, jak konopí působí na hipokampus a ovládání paměti – po jeho užití se dokážeme lépe soustředit na ‚prožívání přítomnosti‘, takže nás nebude trápit nezaplacený účet za elektřinu. Dále se objevuje zpomalené vnímání času, zvýšení citlivosti na dotek a odplavení stresu.“

S lepším zdravím i lepší libido

Nick Karras je známým kalifornským sexuologem, jenž spolu s několika kolegy shromažďuje svědectví o vlivu konopí na sexuální život běžných uživatelů. Kromě toho se netají tím, že marihuanu pravidelně doporučuje svým klientům: „Jako sexuolog se snažím o to, aby páry, s nimiž pracuji, dokázaly znovu najít souznění v milostném životě. Většina lidí stále zkouší alkohol, ale konopí má příhodnější vlastnosti – člověk je po něm lehce zpomalený a dokáže si lépe vychutnat a užít tělo toho druhého. S konopím je to všechno o vnímání a dotýkání.“

„S mými depresemi, dvěma dětmi a nabitým pracovním dnem bylo milování s manželem vytlačeno na vedlejší kolej,“ začíná svědectví jedné z Karrasových klientek. „To se ale díky konopí zásadně změnilo – dnes se znovu dokážu odpoutat od všedních starostí a užít si úžasný sex.“

Jiná spokojená respondentka vypráví, že kvůli menopauze zcela přestala mít chuť na jakékoli sexuální aktivity. S manželem proto vyzkoušeli konopí: „Nejdřív jsme se dlouze hladili a mazlili způsoby, jakými jsme to nikdy předtím nedělali… k navození neobvykle příjemných pocitů přitom stačil jeden dotyk prstu nebo jazyka,“ vysvětluje náhlou změnu.

Dr. Sulak dodává, že afrodiziakální účinky konopí lze přičíst mezi jinými jeho léčebnému působení na různé zdravotní obtíže, které sexuální život obvykle znesnadňují a znepříjemňují. „U pacientů užívajících léčebné konopí jsem zaznamenal případy zvýšení sexuální aktivity, ať už v důsledku zmírnění chronických bolestí, úzkostných stavů, zlepšení traumatických poruch, nebo dokonce zlepšení erekce.“

„Na rozdíl například od viagry působí konopí na mnoha fyziologických úrovních, ovlivňuje tělo i mysl a může pomoci s léčbou sexuálních dysfunkcí. Dokonce může v jisté míře vést ke zlepšení sexuálního prožitku,“ uzavírá dr. Sulak.

Genitální byznys

Na trhu s konopím se tak otevírá nový prostor pro společnosti, jakou je například firma podnikatele Matthewa Gersona, která nedávno začala v Kalifornii a Coloradu prodávat vaginální sprej, po jehož použití ženy mají dosahovat „ještě lepších orgasmů a úžasného sexuálního zážitku“.

Ačkoli tento konopný sprej neobsahuje psychoaktivní složku THC, ženy z něj jsou většinou nadšené a prodeje rychle rostou.

„Naše zákaznice si chválí smyslnější vnímání milostných hrátek, celkové uvolnění a to, že si celý akt mohou lépe vychutnat,“ tvrdí Gerson s tím, že jeho společnost oslovuje i místní sexuology, aby konopný vaginální sprej „otestovali“ i na svých klientkách.

Další společnosti v těch amerických státech, kde už je konopí legální, připravují nové „zelené“ afrodiziakální produkty, jež by měly v nejbližších měsících vstoupit na trh.

„Mezi chystané výrobky patří například lubrikanty, masážní oleje, relaxační gely a v neposlední řadě i vaginální a anální čípky,“ vypočítává Josh Wurzer, ředitel společnosti SC Labs se sídlem v Kalifornii.

Šéfredaktorka populárního internetového magazínu o konopí a ženách Ladybud Diane Fornbacherová si myslí, že se jedná potenciálně o „miliardové odvětví, jež má obrovskou budoucnost“.

Není všechno zlato, co se třpytí

Všechno má ovšem své stinné stránky, i konopí v posteli. Podle psychiatričky Estelle Goldsteinové ze San Diega konopí obsahuje „více než 400 chemicky aktivních látek, jež na člověka mohou mít velmi rozdílné účinky, a proto je nutné postupovat obezřetně. Dalším problémem je vhodné dávkování, kdy menší množství nemusí mít žádný účinek, zatímco příliš velké může člověka ‚zkouřit‘ natolik, že nebude mít na sex ani pomyšlení.“

Sexuolog Karras souhlasí a dodává: „Záleží na množství požitého psychoaktivního THC (pokud ho tedy přípravek obsahuje), na dané odrůdě a v neposlední řadě i na rozpoložení obou partnerů. Také platí, že různí lidé mohou na to samé konopí reagovat velmi odlišně.“

Můžeme se tedy těšit na sexuální konopnou revoluci? Záleží na tom, co nám řekne výzkum v dalších letech, jaké budou zkušenosti uživatelů a ohlasy u sexuologů. Do té doby bychom měli v této delikátní oblasti postupovat s rozvahou. A pustit si třeba Barryho Whitea.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!