Aktuální článek
Odkazujeme – tipy na výlet

Odkazujeme – tipy na výlet

Provaznické muzeum

Dobrým tipem na letní výlet může být návštěva provaznického muzea v jihočeském městečku Deštná. Návštěvníci zhlédnou staré řemeslné postupy tradiční výroby provazů, popruhů, rohožek a sítí pomocí originálních nástrojů a na dobových provaznických strojích. K vidění jsou praktické ukázky zpracování lnu, síťování i výroby klubíček na ručním stroji. Nechybí ani ukázka pracovních postupů v dobách, kdy ještě nebyla k dispozici elektřina a používaly se transmise (pohon vodou a párou). Vystaveny jsou ochranné sítě proti mouchám na koni (polystyrénového koně vyráběla pražská televize ve svých dílnách) a mnohé další provaznické a tkalcovské výrobky – historické i současné. Jistě nemusíme připomínat, že konopí je s provaznictvím spjato takřka nerozlučně.
www.provaznickemuzeum.destna.cz

Skanzen Zubrnice

Nejmladší skanzen v Čechách, jeho základem je stará historická vesnice v klínu kopců Českého středohoří. Pro muzejní účely jsou využity nejhodnotnější stavby středu obce a jejího okolí, které se průběžně doplňují o drobné přenášené objekty. Veřejnosti je zpřístupněn komplex roubené zemědělské usedlosti s interiérovými a exteriérovými expozicemi, včetně unikátní teplovzdušné sušárny na ovoce. Zajímavá je expozice vesnické školy, starého obchodu a kostel s pravidelnými výstavami. Ve středu návsi stojí přenesená barokní studna a nedaleko pod vsí je malé nádraží s muzejní expozicí dopravy. Na bývalé zrušené trati se ve spodním úseku Velké Březno – Zubrnice plánuje občasný muzejní provoz. Opodál proti proudu potoka stojí malý roubený vodní mlýn. Na místě probíhají pravidelné jarmarky a ukázky různého zpracovávání konopí.
www.zubrnice.cz

Hanfdorf Reingers

Rakouská vesnička Reingers proslula jako místo, kde konopí přináší svým obyvatelům obživu po dlouhá staletí.  Pro návštěvníky je kromě mnoha možností ubytování a široké škály volnočasových aktivit k dispozici také speciální showroom, kde se návštěvníci dozvědí vše podstatné o pěstování, zpracování a významu této rostliny. Úžasný zážitek nabízí konopný labyrint, konopná stezka, muzeum a mnoho dalších tematických vychytávek. Reingers se nachází v horní části Waldviertel v Dolním Rakousku, hned u hranic s Českou republikou. Je rozhodně vynikajícím způsobem, jak uniknout stresu každodenního života a zároveň navštívit zahraničí.
www.tiscover.at/reingers

Hanfthal

Dalším zajímavým místem pro dostaveníčko u našich jižních sousedů je bezesporu městečko Hanftahl, které konopí nese dokonce přímo ve svém názvu. Tato rostlina se v regionu pěstuje více než 900 roků a místní zemědělci ji ve velkém produkují od roku 2004. Během dvouhodinové procházky po místní naučné stezce, která kruhovou obcí prochází, se dozvíte vše důležité o konopí a jeho průmyslovém využití. Ochutnat můžete dokonce konopné víno, což je místní typická odrůda zeleného veltlínu s květy marihuany.  Celá procházka končí v konopném muzeu a dopřát unavenému tělu můžete masáž s konopným olejem.

www.hanfthal.at

Hash, marihuana & hemp museum

Kdo navštíví Holandsko, zemi konopí zaslíbenou, neměl by určitě vynechat návštěvu velkého amsterodamského muzea zasvěceného marihuanovým produktům. Expozice nabízí jednu z nejucelenějších prohlídek, která je na starém kontinentu k mání. Muzejní sbírka sestává z více než tří tisíc položek – od pěstování až po spotřebu, od ukázky starověkých rituálů až k moderní medicíně. Zastoupen je každý aspekt konopí v lidské kultuře. Instituce si vydobyla unikátní postavení mezi odbornou i laickou veřejností na celém světě. Muzeum se každým rokem rozrůstá, v poslední době například o multimediální prostor s vlastním kinem.
www.hashmuseum.com

Hanf Museum

Pokud vás láká návštěva konopného muzea, ale do Holandska vám to přijde daleko, pak vás jistě potěší zpráva, že v sousedním Německu mají podobné muzeum také. Třetí největší konopná expozice, hned po Amsterodamu a Bologni, je umístěna přímo v srdci Berlína. Na více než 250 metrech čtverečních se můžete dozvědět vše o této tradiční rostlině jak z hlediska historického tak i z pohledu uplatnění konopí v současné době. Kromě informací o pěstování a zpracování se muzeum zabývá i tématy konvenčního využití konopí v různých kulturách světa nebo aktuální konopné legislativy. Součástí muzea je i literární kavárna, která nabízí výstavní prostor umělcům inspirovaných právě konopím.
www.hanfmuseum.de

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!