Aktuální článek
Austrálie: Zelení chtějí ukončit válku proti drogám a zavést portugalský dekriminalizační model

Austrálie: Zelení chtějí ukončit válku proti drogám a zavést portugalský dekriminalizační model

  • Předseda australské Strany zelených Richard Di Natale volá po všeobecné podpoře plánu přeměny australské protidrogové politiky podle portugalského vzoru, kde je užívání drog vnímáno jako zdravotní problém, nikoli jako trestný čin.

Senátor zastupující stát Victoria se nyní na vlastní náklady vydal do Portugalska, aby se u místních politiků a tvůrců programů dozvěděl více.

Šetříme lidi i peníze

Portugalské trestní soudnictví se od roku 2001 drogovými uživateli nezabývá. Takto ušetřené prostředky putují na zlepšení přístupu k léčbě a prevenci drogové závislosti včetně rehabilitace.

„Australané, kteří by se kvůli užívání drog dostali do problémů, by nebyli vystaveni kriminalizaci,“ uvedl Di Natale. „Namísto toho by stanuli před zdravotnickou komisí, jež by jim zajistila léčbu a pomohla jim s dalšími záležitostmi, jako je podpora v oblasti ubytování a zaměstnanosti.“

 Čím dál více lidí si uvědomuje, že válka proti drogám prostě selhala.

Podle Di Nataleho po zavedení reforem nedošlo v Portugalsku k nárůstu užívání drog. „Naopak jsme byli svědky výrazného poklesu ve všech oblastech spojovaných se škodlivým užíváním drog,“ upřesnil. „Výsledkem je také větší počet lidí na léčení, méně případů předávkování, méně nemocných HIV a výrazný pokles kriminality.“

Di Natale objasnil, že Portugalsko v žádném případě drogy nelegalizovalo. Jeho orgány činné v trestním řízení se stále zaměřují na drogové dealery.

Politická podpora dekriminalizace

Předseda Zelených je spolupředsedou parlamentní skupiny prosazující reformu protidrogových zákonů, jejímiž členy je přibližně stovka státních a federálních poslanců.

Liberální členka této skupiny Sharman Stoneová uvedla, že současná australská protidrogová politika nefunguje. „Musíme se inspirovat v zahraničí, zejména u zemí, které se zaměřily na zakázané látky a začaly je vnímat jako zdravotní problém,“ řekla Stoneová. „Tím bychom mohli zločince obchodující s drogami zcela odstavit.“

Dále pak informovala, že Austrálie nemá dostatečné kapacity pro rehabilitaci lidí závislých na drogách. „Kolik se ještě musí narodit dětí s poškozením mozku? Kolik žen ještě musejí zavraždit jejich partneři?“ rozohnila se Stoneová. „Jak dlouho ještě budeme čekat?“

V Portugalsku po dekriminalizaci nedošlo k nárůstu užívání drog. Naopak jsme byli svědky výrazného poklesu ve všech oblastech spojovaných se škodlivým užíváním drog.

Poslankyně Stoneová přiznala, že neví, co si o tomto přístupu myslí další členové její strany. „Každý má na věc svůj pohled, ale vím, že nás všechny do jednoho hluboce znepokojují dopady užívání alkoholu i drog,“ prohlásila.

Válku proti drogám nemůžeme vyhrát

Melissa Parkeová, labouristická spolupředsedkyně parlamentní skupiny, byla v neděli v zahraničí a nemohla poskytnout komentář. Její mluvčí Josh Wilson však informoval, že paní Parkeová podporuje plán vnímat užívání drog jako zdravotní problém, a ne trestný čin.

„Je pravda, že válku proti drogám nemůžeme vyhrát, a tak musíme dát všichni hlavy dohromady a přijít s nějakým alternativním modelem,“ uvedla v jedné z dřívějších tiskových zpráv.

Vedoucí představitel organizace Victorian Alcohol and Drug Association Sam Biondo naznačil, že Austrálie musí stavět na svém progresivním postoji k drogám. „Můžeme se poučit z toho, jak se tato věc vyvíjí v zahraničí. Čím dál více lidí si uvědomuje, že válka proti drogám prostě selhala.“

Sam Biondo dále prohlásil, že velmi efektivní je například přísun peněz přímo obcím a naopak snižování výdajů na „selhávající“ vězeňský systém. „I nadále zastáváme nevhodnou politiku, která je nerentabilní, vybírá si ve společnosti velkou daň a má negativní dopad na jednotlivce a jejich rodiny,“ uzavřel.

Zdroj: http://www.theage.com.au/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!